ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

01/05/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.187) - *ΝΕΑ ΝΙΚΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ 10-5 ΤΗ ΣΛΟΒΕΝΙΑ

01.05.2010 03:00       1381

-. Όταν πήρε μπρος, μετά το πρώτο 8λεπτο, η Εθνική μας ομάδα δεν μπορούσε παρά να φτάσει σε μια ακόμη νίκη – την δεύτερη σε ισάριθμα ματς– αυτή τη φορά επί της Σλοβενίας (10-5), για τον Β’ προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών.

Μετά την πρώτη περίοδο (2-2), οι διεθνείς μας επέβαλλαν σιγά σιγά το ρυθμό και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία άλλη μία φορά, έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ξεφεύγοντας κάποια στιγμή και με 7 γκολ (10-3).

Μάλιστα, αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην επίθεση, η διαφορά θα είχε εκτοξευθεί, ενώ θα πρέπει να σημειωθεί και η απώλεια πέναλτι (Ντόσκας) στο πρώτο 8λεπτο (4.55).

Αύριο, τυπικά χρειάζεται ισοπαλία με τη Γαλλία, η Εθνική μας, για να είναι πρώτη στον Όμιλο της, αλλά φυσικά ο στόχος είναι το «3 στα 3».

Τα σημερινά παιχνίδια

ΓΑΛΛΙΑ – ΣΚΟΠΙΑ 8-9

8λεπτα: 2-0, 1-3, 2-2, 3-4

Γαλλία (Κοβάσεβιτς): Γκαρσό, Σαντατιέ, Γιαμπλόνσκι 1, Οντόν 1, Τρόμλερ 1, Σιμόν 1, Πεισόν, Κρουσιγιά 1, Μαρζουκί 1, Μπόντεγκας 1, Χάρισαρ, Καμαρασά 1, Μπρι

Σκόπια (Νόνκοβιτς): Πέρσινιτς, Ρατσούνιτσα, Βουκσάνοβιτς 1, Κρστόνοσιτς 2, Μπόσανσιτς, Κρέκοβιτς, Ντέλας 1, Μπρίκιτς, Μιλάνοβιτς, Λάτκοβιτς, Πέτροβιτς 1, Μπένιτς 4, Ντιμόφσκι

Με γκολ των Μπένιτς (0.37) και του «δικού» μας (ΝΕΠ) Ιβάν Βουκσάνοβιτς (0.01), οι Σκοπιανοί νίκησαν τους Γάλλους και έβαλαν υποθήκη πρόκρισης για το Ζάγκρεμπ.

Διαιτητές: Κλόπερ (Ολλανδία), Αμπντριζιάκοφ (Ρωσία)

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΛΟΒΕΝΊΑ 10-5

8λεπτα: 2-2, 2-0, 3-1, 3-2

Ελλάδα (Δούμπας): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Παπαδόγκωνας 1, Μιράλης 1, Δελακάς 1, Φουντούλης Ι., Αφρουδάκης Χρ. 2, Ντόσκας 1, Μουρίκης 2, Μιτελούδης, Γούνας 2, Κολόμβος, Φλέγκας

3/7 π/π, 0/1 πέναλτι (Ντόσκας απέκρουσε Γκρέζντιτς)

Σλοβενία (Τζούχο): Γκρζέντιτς, Βέρατς Μπλάζ, Βέρατς Άντρας, Άνζελιτς, Νάστραν Ματέι 1, Κόματαρ 1, Πους, Γκάλιτς 1, Μπούκοβατς 1, Νάστραν Γιούρε, Τσέρνεκα, Τσίρνιτσα 1, Πρέλιτς