ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

01/07/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.371) - ΗΤΤΑ (6-10) ΑΠΟ ΤΗ ΡΩΣΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

12.08.2011 19:44       1174

Οι κακές επιλογές στην επίθεση, το άσχημο ποσοστό στην παίκτρια παραπάνω, κάποια σφαλτσοφυρίγματα και η εκτελεστική δεινότητα της Μπελάγιεβα (4 γκολ), οδήγησαν στην ήττα (6-10) την Εθνική μας ομάδα, από τη Ρωσία, στην πρεμιέρα του 13ου διεθνούς τουρνουά υδατοσφαίρισης Γυναικών «THETIS CUP» που διοργανώνεται στην Κάλυμνο.

Η αστοχία σε δύο παραπάνω – σε ισάριθμες επιθέσεις - που χάθηκαν για την Εθνική μας στο πρώτο 8λεπτο, δεν της επέτρεψαν να προηγηθεί στο σκορ, κάτι που έπραξε η Ρωσία με την Σοφία Κόνουκ (0-1).

Η αρχική μείωση του σκορ (1-2) με την Αντωνάκου, δεν ήταν αρκετή για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο (2-4).

Η ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο, με το ποσοστό μας στην παίκτρια παραπάνω να χειροτερεύει και τη Ρωσία να αυξάνει την διαφορά στο σκορ (3-7), παρά την μείωση (3-5) από την Ρουμπέση.

Τα γκολ των Λαρά και Γερόλυμου (πέναλτι 5.45''), έδωσαν ελπίδες στην Εθνική μας, αλλά η απάντηση αργότερα από την Μπελάγιεβα, επανέφερε τη Ρωσία σε θέση φαβορί για την τελική επικράτηση, όπως και έγινε (6-10).

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Κόνουκ κόντρα, 0-2 Μπελάγιεβα π/π, 1-2 Αντωνάκου π/π, 1-3 Τανκέεβα φουνταριστός, 1-4 Λισουνόβα κόντρα, 2-4 Ασημάκη φουνταριστός, 2-5 Μπελάγιεβα π/π, 3-5 Ρουμπέση π/π, 3-6 Λισουνόβα περιφέρεια, 3-7 Ριζόβα – Αλενίτσεβα, 4-7 Λαρά φουνταριστός, 5-7 Γερόλυμου πέναλτι, 5-8 Μπελάγιεβα π/π, 5-9 Σομπόλεβα π/π, 5-10 Μπελάγιεβα π/π, 6-10 Ρουμπέση π/π

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του τουρνουά, η Ολλανδία, σε ρελαντί ρυθμούς, νίκησε 7-3 την Ιταλία.

Τα σημερινά παιχνίδια:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 7-3

8ΛΕΠΤΑ: 2-2, 2-0, 1-0, 2-1

Ολλανδία (Μάουρο Μαουτζέρι): Χάινις, Σμιτ 1, Καμπάουτ Μ. 2, Χακβέρντιαν 1, Φαν ντερ Σλότ 1, Στόμφχορστ, Φαν Μπέλκουμ 2, Ρέινερς, Καμπάουτ Γ., Φέρμερ, Κλάασν,Κόουτ

Δεν αγωνίστηκε η βασική τερματοφύλακας Φαν ντερ Μάιντεν.

Ιταλία (Μάρκο Καπάνα): Τεάνι, Γκορλέρο, Σαβιόλι, Ραντίκι 1, Σετόντσε, Αγιέλο 1, Ντουφούρ, Μότα, Ριζίνι, Βέρντε 1, Νταλ Φιούμε, Πάρμα, Τζάκι, Λασιαντά, Φαλκόνι

Διαιτητές: Χάντσελ (Γερμανία) – Λαγκίνια (Σλοβενία)

ΕΛΛΑΔΑ - ΡΩΣΙΑ

8ΛΕΠΤΑ: 0-1, 2-3, 1-3, 3-3

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδόνη, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 1, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου 1, Λαρά 1, Γούλα

3/10 π/π, 1/1 πέναλτι, 2 φουνταριστός

Εκτός 13άδας, έμειναν η Μάγδα Τζίμα και η Μαργαρίτα Πλευρίτου.

Ρωσία (Αλεξάντερ Καμπάνοφ): Κοντουνόφσκαγια, Φεντότοβα, Προκοφίεβα, Κόνουκ 1, Αντόνοβα, Ριζόβα – Αλενίτσοβα 1, Λισουνόβα 2, Σομπόλεβα1, Τανκέεβα 1, Μπελάγιεβα 4, Ιβανόβα, Γκάουφλερ, Κουρόκινα

5/10 π/π, 2 κόντρα, 1 φουνταριστός, 2 περιφέρεια

Διαιτητές:Βλάσιτς (Κροατία) – Βένγκεροτ – Μαρτινέλι (Ελβετία)

Άλλο παιχνίδι στη Σαγκάη

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης, μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Το ποσοστό μας στον π/π, τα λέει όλα. Είχαμε επιθετικό πρόβλημα στα πρώτα δύο 8λεπτα, αλλά όταν πλησιάσαμε στα δύο γκολ (3-5), οι διαιτητές επέτρεψαν το γνωστό σκληρό παιχνίδι των Ρωσίδων. Σε συνδυασμό με κάποια εύκολα σφυρίγματα εναντίον μας, έφεραν το τελικό αποτέλεσμα. Στη Σαγκάη πάντως, το μεταξύ μας παιχνίδι θα είναι διαφορετικό».