ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

01/07/2011 - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ (Νο 3433) - Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καταδύσεων εφήβων-νεανίδων Βελιγράδι – 3η μέρα – 9ος ο Κυριακίδης

17.08.2011 14:15       1141

Νέα καλή εμφάνιση πρόσθεσε ο Θοδωρής Κυριακίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καταδύσεων εφήβων-νεανίδων, που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Ο νεαρός πρωταθλητής έλαβε μέρος σε δεύτερο τελικό στη διοργάνωση (μετά το 1μ. τραμπολίνο Β' κατηγορίας όπου κατετάγη 9ος) και συγκεκριμένα στα 3μ., όπου κατέλαβε ξανά την 9η θέση με 381.40 βαθμούς. Μάλιστα αυτή τη φορά βελτίωσε κατά δύο τις θέσεις του, σε σχέση με τον πρωινό προκριματικό, όπου ήταν 11ος με 363.60. Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Ρώσος Γκέρμαν Στρόεφ με 442.60 βαθμούς, δεύτερος ο Ουκρανός Μαξίμ Ντολγκόφ με 432.10 και τρίτος ο Βρετανός Ντάνιελ Γκούντφελοου με 432. Η ελληνική αποστολή είχε συμμετοχή και σε δεύτερο τελικό τη σημερινή μέρα, με τις Ελένη Κατσούλη και Ιουλιάνα Μπανούση στα 3μ. συγχρονισμένες, όπου κατετάγησαν 10ες με 222.60 βαθμούς. Την πρώτη 3άδα του αγωνίσματος κατέλαβαν οι: 1ες Τονίκοβα-Τσέρνικ (Ρωσία) 270.87, 2ες Ριντ-Χαρντ (Μ. Βρετανία) 261.63 και 3ες Ατζέι-Μπιλότα (Ιταλία) 258.63. Η ελληνική παρουσία την 3η μέρα των αγώνων ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη συμμετοχές σε προκριματικούς. Ο Νίκος Αφέντος κατετάγη 17ος στα 3μ. τραμπολίνο Α' κατηγορίας με 423.25 βαθμούς και η Βασιλική Ρέκα 15η στο 1μ. τραμπολίνο Β' κατηγορίας με 244.20 βαθμούς και αποκλείστηκαν από τους τελικούς των αγωνισμάτων.