ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

04/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.505) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / ΒΟΛΟΣ / ΗΜΕΡΑ 9η / ΘΕΣΕΙΣ 5-6 / ΚΡΟΑΤΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ 11-12 ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ (7-7 ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

02.10.2011 21:47       1254

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε το παιχνίδι για την κατάκτηση της 5ης θέσης του παγκόσμιου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης με νικήτρια την Ιταλία που επικράτησε με 12-11 της Κροατίας (7-7 κανονικός αγώνας και παράταση) στο Εθνικό κολυμβητήριο του Βόλου.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 2-0 στην αρχή, αλλα η εξέλιξη ηταν συγκλονιστική και οι ομάδες ισαξιες.

Οι Ιταλοί ηταν αυτοί που ισοφάρισαν 1.17'' πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα με γκολ του Ντι Φούλβο. Στην παράταση δεν επιτεύχθηκε κανένα τέρμα, ενώ στα πέναλτι οι Ιταλοί αστόχησαν 1 φορά και οι Κροάτες 2.

Ηταν μια αναμέτρηση ανάμεσα σε 2 ομάδες που είχαν υψηλότερους στόχους στην διοργάνωση και η τελική κατάταξη δεν τους ικανοποιεί.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 2-1, 1-2, 2-2.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ: 0-0, 0-0.

ΠΕΝΑΛΤΙ: 4-5.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Μπένιτς 3, Ιβάνκοβιτς 2, Μιλάνκοβιτς 3, Βίσκοβιτς 1, Μάκαν 1, Λούσιτς 1.

ΙΤΑΛΙΑ: Νταμόντε 3, Φοντέλι 3, Ντι Φούλβο 2, Μπαραμπίνο 1, Τσίλιο 1, Μιράρτσι 1, Μαρτσιάλι 1.