ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

12/03/2010 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.161) Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ *Η 8Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Α2 ΑΝΔΡΩΝ *ΚΑΜΠ ΠΡΟΕΘΝΙΚΗΣ ΕΦΗΒΩΝ *ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΝ ΣΤΟ ΒΟΛΟ *ΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ

  12.03.2010 01:00       694

-. Την Δευτέρα μεταβαίνει στα Σκόπια, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, για το παιχνίδι με την Εθνική ομάδα της Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας την Τρίτη (20.00), για την 5η αγωνιστική του Β’ Ευρωπαϊκού ομίλου της προκριματικής φάσης του WORLD LEAGUE.

Στην αποστολή μετέχουν οι εξής 13 πολίστες: Γιώργος Ντόσκας, Βαγγέλης Δελακάς, Γιάννης Φουντούλης, Χρήστος Φλώρος (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Κώστας Φλέγκας, Παναγιώτης Παπαδόγκωνας, Ανδρέας Μιράλης, Κώστας Μουρίκης (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Δημήτρης Μιτελούδης, Αλέξανδρος Γούνας (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Γιώργος Φουντούλης (ΝΟ ΧΙΟΥ), Χριστόδουλος Κολόμβος (ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ) και Νίκος Ντούλος (ΠΑΟΚ).

Μετέχουν επίσης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Τάσος Δούμπας, ο συνεργάτης του Παναγιώτης Τρούλος, ο μάνατζερ Αντώνης Αρώνης, ο υπεύθυνος στατιστικής ανάλυσης Γιάννης Μοντεσάντος και ο γιατρός της ΚΟΕ, Κυριάκος Νανούσης.

Διαιτητές του αγώνα είναι ο Γάλλος Νταβίντ  με τον Ρουμάνο Βάμος και παρατηρητής ο Τούρκος, Χαλούκ Τοϊγκάρλι.

Η Βαθμολογία στον Όμιλο μας:

1. ΚΡΟΑΤΙΑ  49-40   10

2. ΕΛΛΑΔΑ   41-40   8

3. ΡΩΣΙΑ        29-31   6

4. ΣΚΟΠΙΑ    25-33   0

           

            -. Συνεχίζεται την Κυριακή, το πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με την 8η αγωνιστική.

Κολ. Σύρου                 14.00   ΝΟ ΣΥΡΟΥ – ΟΦΗ

                                                (Σταυρίδης, Κατσαρός)

Κολ. Ποσειδώνιο        14.30   ΗΡΑΚΛΗΣ – ΝΟΒΑ

                                                (Βασιλείου, Μοίραλης)

Κολ. Βόλου                15.00   ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                (Σπανούδης, Μπουδραμής)

Κολ. Περιστερίου       17.00   Γ. Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                                (Χατζηαναστασίου, Κατσώνης)

Κολ. Κέρκυρας           17.00   ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                (Κουρέτας, Αδαμάσογλου)

Κολ. Ιλίσιο                 17.00   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ

                                                (Κωνσταντινίδης, Κυράνης)

 Η Βαθμολογία

1. ΕΘΝΙΚΟΣ                          76-26   14

2. ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ        88-55   12

......................................................................

3. ΗΡΑΚΛΗΣ                         82-71   9

4. Γ. Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ           76-70   8

-. ΟΦΗ                                    61-62   8

6. ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 45-45   7

-. ΝΟΒΑ                                 48-63   7

-. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                     48-64   7

9. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ                   49-61   6

10. ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ          45-52   4

....................................................................

11. ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ           42-61   2

12. ΝΟ ΣΥΡΟΥ                      40-70   0

Επόμενη αγωνιστική (21/3): ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ – ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙΟΥ – Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, ΟΦΗ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ, ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΣΥΡΟΥ, ΝΟΒΑ – ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ, ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ

 

-. Καμπ προετοιμασίας, την Κυριακή και την Δευτέρα στον Άγιο Κοσμά, πραγματοποιεί η προεθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Εφήβων.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός Περικλής Δαμάσκος, έχει καλέσει για το πρωί (10.00) της Κυριακής, τους: Σπηλιωτόπουλο Κώστα, Γενηδούνια Κώστα, Σαλτέρη Ματθαίο, Μπαρτζιώτα Φίλιππο (ΠΑΛΑΙΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ), Γαλανόπουλο Στέφανο (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ), Σιταρένιο Σπύρο, Κουκή Δημήτρη, Γαβαλά Γαβριήλ. Λάππα Δημήτρη, Φούτρη Δημήτρη (ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ), Παπαϊωάννου Βασίλη, Φουστούκο Γιώργο, Δερβίση Γιώργο, Φράγκο Μανώλη, Ξενάκη Νίκο (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Καζάζη Μιχάλη, Παττακό Νίκο, Χρυσανθακόπουλο Χρήστο (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Παρασκευόπουλο Νικήτα, Δραγώνα Μιχάλη (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ), Τακτικό Θανάση, Κοντονή Δημήτρη, Σχοινίδη Θωμά (ΝΗΡΕΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ).

 

-. Στο ΕΑΚ Βόλου, διεξάγεται το Σαββατοκύριακο το Κύπελλο Χριστουγέννων στις Καταδύσεις, που είχε αναβληθεί λόγω των αγροτικών κινητοποιήσεων.

Το πρόγραμμα των αγώνων:ΣΑΒΒΑΤΟ, (10.00)

Τραμπολίνο 3 μέτρα Γ’ κατηγορίας

Τραμπολίνο 1 μέτρο Δ’ κατηγορίας

ΣΑΒΒΑΤΟ, (17.00)

Τραμπολίνο 1 μέτρο Γ’ κατηγορίας

Τραμπολίνο 3 μέτρα Δ’ κατηγορίας

ΚΥΡΙΑΚΗ (10.00)

Πλατφόρμα Γ’ κατηγορίας

Πλατφόρμα Δ’ κατηγορίας

  

-. Τα μπαράζ στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης Παίδων, στην Α’ προκριματική φάση:

ΣΑΒΒΑΤΟ, 13/3

Κολ. Περιστερίου       18.00   Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

ΚΥΡΙΑΚΗ, 14/3

Κολ. Αλίμου               09.00   ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ – Γ.Σ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Κολ. Αλίμου               15.00   ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

Προκρίνονται, στην Β’ φάση, δύο (2) ομάδες)

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ (1): Ο αυριανός αγώνας ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Α1 Γυναικών), θα αρχίσει στις 15.00 αντί 16.00.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ (2): Επισήμως, η LEN, ανακήρυξε πρώτη την ομάδα της ΕΛΛΑΔΑΣ (Κέλυ Αραούζου, Θανάσης Χρόνης, Γιάννης Παντελαντωνάκης), στο αγώνισμα των 3 χιλιομέτρων του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων - Νεανίδων OPEN WATER, που έγινε στο Πόρετς της Κροατίας πέρυσι.

Είχε προηγηθεί σχετική ένσταση της ΚΟΕ, η οποία και έγινε αποδεκτή.

 

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

 
ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ