ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

21/07/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.390) - ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑΝΝΙΩΤΗΣ - ΛΥΜΠΕΡΤΑ *ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ ΟΙ ΜΙΚΡΟΙ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ’ ΑΝΔΡΩΝ *ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

  13.08.2011 14:34       572

Πρόσκληση στους Σπύρο Γιαννιώτη, Μαριάννα Λυμπερτά, Κέλυ Αραούζου και Αντώνη Φωκαϊδη, για συμμετοχή στον Μαραθώνιο Κολύμβησης 10 χιλιομέτρων, που θα διεξαχθεί στο Λονδίνο 13 Αυγούστου, ως test event των Ολυμπιακών Αγώνων του 2012 στη βρετανική πρωτεύουσα, απέστειλε η Οργανωτική Επιτροπή τους.

Τόσο ο χρυσός Παγκόσμιος πρωταθλητής μας (Γιαννιώτης) των 10 χιλιομέτρων στη Σαγκάη, όσο και η χάλκινη νικήτρια (Λυμπερτά) της ίδιας απόστασης στις Γυναίκες, θα λάβουν μέρος στον αγώνα του Λονδίνου.

Την Δευτέρα (25/7) αναμένεται να διευκρινιστεί και η συμμετοχή ή όχι των άλλων δύο αθλητών μας (Αραούζου, Φωκαϊδης).

Σύμφωνα με τους οργανωτές του test event, στις 10 το πρωί (ώρα Λονδίνου) θα διεξαχθούν στο Serpentine του Hyde Park, τα 10 χιλιόμετρα των γυναικών και στις 14.00 το μεσημέρι το αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών.

-. Αναχωρεί, μεθαύριο (Σάββατο) το πρωί (05.15) στην Τραπεζούντα, με πτήση τσάρτερ, η Ελληνική αποστολή που θα μετάσχει στο 11ο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων (23-30 Ιουλίου).

Στην αποστολή και οι κολυμβητές μας: Φώτης Μυλωνάς, Απόστολος Ταυλαρίδης, Κώστας Μουρατίδης, Μιχάλης Κοντιζάς, Λύδια Μουσλέχ, Παναγιώτης Μπαχταλιάς, Μαριάνθη Ράδου, Χρήστος Μουζάς, Ιωάννα Βορδή, Βαγγέλης Τσιραπίδης, Αλεξάνδρα Τσιάκα, Νίκος Ντάσης, Περσεφόνη Μοίρα, Βαρβάρα Σιατερλή, Βασιλική Μπάκα και Αγγελική Μαυραντζά.

-. Η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γ' Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, διεξάγεται από αύριο (Παρασκευή) έως την Κυριακή στο Βόλο (Κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας).

Α' ΟΜΙΛΟΣ

ΝΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΑΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ, ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ, ΑΠΣ ΟΞΥΓΟΝΟ

Β' ΟΜΙΛΟΣ

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΟΕΑΝΑ ΒΟΛΟΥ, ΝΗΡΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ, ΑΡΗΣ ΚΑΜΠΟΥ

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, 22/7

18.00 Άρης Θεσσαλονίκης – Νηρέας Κατερίνης

19.00 ΑΟ Πετρούπολης – ΑΠΣ Οξυγόνο

20.00 ΝΟ Καλαμάτας – Ιωνικός Νίκαιας

21.00 ΟΕΑΝΑ Βόλου – Άρης Κάμπου

Σάββατο, 23/7

10.00 ΝΟ Καλαμάτας – ΑΠΣ Οξυγόνο

11.00 ΑΟ Πετρούπολης – Ιωνικός Νίκαιας

12.00 Άρης Θεσσαλονίκης – Άρης Κάμπου

13.00 ΟΕΑΝΑ Βόλου- Νηρέας Κατερίνης

17.30 ΑΟ Πετρούπολης – ΝΟ Καλαμάτας

18.30 Ιωνικός Νίκαιας – ΑΠΣ Οξυγόνο

19.30 ΟΕΑΝΑ Βόλου – Άρης Θεσσαλονίκης

20.30 Νηρέας Κατερίνης – Άρης Κάμπου

Κυριακή, 24/7

10.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

11.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

17.00 Μικρός τελικός (θέσεις 3η – 4η)

18.00 Μεγάλος τελικός (θέσεις 1η – 2η)

Στη Β' Εθνική ανεβαίνουν οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

-. Στα κολυμβητήρια Παλαιού Φαλήρου, ΝΟΒ και Αλίμου, από αύριο (Παρασκευή) έως την Κυριακή, διεξάγεται η Τελική φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Μίνι Παίδων.

Α' ΟΜΙΛΟΣ (κολ. Παλαιού Φαλήρου)

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ, ΠΑΟΚ, ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

Το πρόγραμμα των αγώνων

Παρασκευή (22/7)

18.30 Π. Φάληρο – ΝΟ Χανίων

20.00 ΠΑΟΚ – Νηρέας Γέρακα

Σάββατο (23/7)

10.00 Π. Φάληρο – Νηρέας Γέρακα

11.30 ΠΑΟΚ – ΝΟ Χανίων

18.30 ΠΑΟΚ – Π. Φάληρο

20.00 ΝΟ Χανίων – Νηρέας Γέρακα

Β' ΟΜΙΛΟΣ (κολ. ΝΟΒ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΘΩΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, ΝΟ ΧΙΟΥ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Παρασκευή, (22/7)

19.00 Ολυμπιακός – Άθως Χαλκιδικής

20.00 ΝΟ Χίου – ΝΟ Βουλιαγμένης

Σάββατο (23/7)

10.30 Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης

11.30 ΝΟ Χίου – Άθως Χαλκιδικής

19.00 ΝΟ Χίου – Ολυμπιακός

20.00 Άθως Χαλκιδικής – ΝΟ Βουλιαγμένης

Κυριακή (24/7, κολ. Αλίμου)

09.00 Α1 – Β2 (Ημιτελικός)

10.00 Β1 – Α2 (Ημιτελικός)

11.00 Α3 – Β3 (Θέσεις 5η – 6η)

17.30 Μικρός τελικός (Θέσεις 3η – 4η)

19.00 Μεγάλος τελικός (Θέσεις 1η – 2η)

Σας ευχαριστούμε,

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ