ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

22/05/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.348) - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

28.07.2011 11:20       1196
 Πρώτη και αήττητη, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών, στα παιχνίδια του Β' Γύρου της προκριματικής φάσης του Γουόρλντ Λιγκ, που ολοκληρώθηκαν σήμερα (Κυριακή) στο Δημοτικό Κολυμβητήριο του Αλίμου.

Νίκησε και την Ισπανία (13-10), μετά την Ουγγαρία (8-7 Παρασκευή) και τη Βρετανία (10-8 Σάββατο) και πηγαίνει πανηγυρικά στην Τελική φάση της διοργάνωσης (Τιανζίν, 14-19 Ιουνίου).

Η Εθνική μας, μετά το αρχικό 1-3 υπέρ των Ισπανίδων, πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (4-3) με γκολ της Αντιγόνης Ρουμπέση (1.23 πρώτης περιόδου) και από τότε δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ.

Στ τρίτο 8λεπτο μάλιστα, ξέφυγε με τρία (9-6) και τέσσερα γκολ (11-7, 1.28 Λαρά), παρά το γεγονός ότι βγήκαν διαδοχικά με 3 ποινές οι Μελιδόνη (6.23), Ψούνη (4.13) και Τσουκαλά (0.23) την ίδια περίοδο. Δηλαδή, όλος ο αμυντικός κορμός της Εθνικής μας!

Τα γκολ, αρχικά της Σταυρούλα Αντωνάκου (12-8, 6.26 τέταρτου 8λεπτου) και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη (2.04) στη συνέχεια. διαμόρφωσαν το τελικό 13-10, ολοκληρώνοντας έτσι, με τον καλύτερο τρόπο, μια σπουδαία εμφάνιση.

Η Ελλάδα τα πήγε καλά αυτή τη φορά, στην παίκτρια παραπάνω (4/8), ενώ περιόρισε αισθητά (4/12 οι Ισπανίδες) το αντίστοιχο πλεονέκτημα των αντιπάλων της.

Τα 8λεπτα: 4-4, 4-2, 3-2, 2-2)

ΕΛΛΑΔΑ: Κούβδου, Τσουκαλά 2, Μελιδόνη 1, Ψούνη, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου 2, Μανωλιουδάκη 3, Αντωνάκου 2, Λαρά 1, Γούλα

4/8 π/π, 1/1 πέναλτι

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπλας 4, Παρέχα 3, Χιλ 2, Γκαρθία

4/12 π/π, 1/1 πέναλτι

Διαιτητές: Φούγκαλ (Ουγγαρία), Φρίμπουρι (Βρετανία)

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, η Ουγγαρία νίκησε (15-7) εύκολα την Βρετανία.

Τα 8λεπτα: 1-4, 1-3, 3-4, 2-4

ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Λέιτον, Γκίμπσον, Σνελ, Μακ Καν, Νταλμάντι, Γκίμπσον – Μπερνς, Ουινστάνλεϊ – Σμιθ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Κέστχεϊ 4, Μπούικα 3, Μέτσιγκερ 2, Τάκατς 2, Ντράβουτς, Τοτ, Άνταλ, Σιτς

Διαιτητές: Χατζηαναστασίου (ΕΛΛΑΔΑ), Τσισνέρος (Ισπανία)

Η Τελική Βαθμολογία

1. ΕΛΛΑΔΑ 63-58 13

2. Ισπανία 75-63 12

..........................................

3. Ουγγαρία 71-66 8

4. Βρετανία 53-75 3

Πρώτη σκόρερ για την Εθνική μας, στα παιχνίδια του Β' Γύρου, η Σταυρούλα Αντωνάκου (8 γκολ), ενώ στον πίνακα των σκόρερ συνολικά στο W.L, προηγούνται:

117 Ρουμπέση

114 Γερόλυμου

73 Ασημάκη

68 Λιόση

54 Αντωνάκου

Η Εθνική μας, στην διοργάνωση του W.L, έχει κερδίσει συνολικά 3 μετάλλια, με κορυφαίο το χρυσό του 2005 (Κίρισι).