ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

25/06/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.364) - ΗΤΤΗΘΗΚΕ 8-6 ΑΠΟ ΙΣΠΑΝΙΑ Η ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ

12.08.2011 14:55       1181

Την ήττα με 8-6 από την Ισπανία, γνώρισε απόψε στην Κέρκυρα, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, στην δεύτερη ημέρα του διεθνούς τουρνουά «13ο Samartzidis Cup».

Για ενάμιση 8λεπτο, οι δύο ομάδες, συμβάδιζαν στο σκορ. Τρεις φορές ισοφάρισε η Εθνική μας (3-3), αλλά ακολούθησε σερί 0-3 υπέρ των Ισπανών στην δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστή τον Φελίπε Περόνε, που «άνοιξε» το σκορ (3-6).

Η καλή αμυντική λειτουργία, κυρίως στον παίκτη λιγότερο, επέτρεψε στην Εθνική μας να επανέλθει στην τρίτη περίοδο, όπου με διαδοχικά τέρματα των Γούνα και Μιράλη (πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε κόντρα), έφερε το παιχνίδι στο γκολ (5-6), ενώ στο φινάλε χάθηκε και επίθεση με παίκτη παραπάνω.

Η χαμένη αυτή ευκαιρία, σε συνδυασμό με άλλες δύο στο τελευταίο 8λεπτο πάλι στον παίκτη παραπάνω, όπου το πολύ καλό αρχικό 3/4, έγινε 3/8, δυσκόλεψαν τα πράγματα, αν και ο Κολόμβος έδωσε ελπίδες (6-7), 2.19'' πριν το τέλος.

Ο Ρόκα (1.37'') έκανε το 6-8, ο Δελακάς έχασε π/π λίγο μετά και εκεί όλα τελείωσαν.

Με 3 ποινές έφυγε ο Γιάννης Φουντούλης, 7.10'' πριν το τέλος, ενώ τόσο ο Δελακάς όσο και ο Αφρουδάκης είχαν φθαρεί νωρίς με 2 ποινές, κυρίως λόγω του μαρκαρίσματος στον Ιβάν Πέρεζ.

Στην 13άδα της Εθνικής μας σήμερα, ο Άντριτς έκανε δύο αλλαγές. Αντί των Γιώργου Φουντούλη και Αργύρη Θεοδωρόπουλου, συμπεριέλαβε τον Διονύση Καρούντζο και τον Αλέξανδρο Γούνα αντίστοιχα.

Στο τέταρτο και τελευταίο 8λεπτο, χρησιμοποιήθηκε και ο Κώστας Τσαλκάνης, αντί του Φίλιππου Καραμπέτσου, όπως είχε πράξει νωρίτερα και η Ισπανία, με την αντικατάσταση του Αγκιλάρ από τον Λόπεθ.

Η ΟΥΓΓΑΡΙΑ 10-6 ΤΗ ΡΩΣΙΑ

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η Ουγγαρία, με αλλαγές στη σύνθεση της, επιβλήθηκε της Ρωσίας 10-6.

Προηγήθηκε 4-0 νωρίς, οι Ρώσοι πέτυχαν το πρώτο τους γκολ 3.58'' της δεύτερης περιόδου (Λισούνοφ), αλλά με καλή αγωνιστική διάθεση που επέδειξαν, έφτασαν (5.11''του τέταρτου 8λέπτου) με τον Ασάεφ, στο γκολ την διαφορά (6-7).

Το γκολ πάντως του Ντάνιελ Βάργκα (2.28''), με το οποίο διαμορφώθηκε το 9-6, ξεκαθάρισε τα πράγματα.

Τα σημερινά παιχνίδια:

ΡΩΣΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 6-10

8ΛΕΠΤΑ: 0-3, 2-2, 1-2, 3-3

Ρωσία (Βλάντιμιρ Καραμπούτοφ): Ιβάνοφ, Τσέσεφ 1, Οντιντσόφ 1, Ριζόφ – Αλενίτσεφ, Ασάεφ 1, Αντίποφ, Καλτούριν, Φατακουτνίκοφ, Νοβοξένοφ 1, Βισνιακόφ 1, Λισούνοφ 1, Λαζάρεφ, Ραστοργκρούεφ

Ουγγαρία (Ντένες Κέμενι): Μπάκσα, Τόροκ, Μαντάρας 1, Βάργκα Ντένες 2, Σίβος, Χοσνιάσκι, Κις 2, Βάργκα Ζολτ, Βάργκα Ντάνιελ 1, Μπίρος 3, Μπούντζιου 1, Χάραϊ, Βάμος

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία) – Σεβέρο (Ιταλία)

ΕΛΛΑΔΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ

8ΛΕΠΤΑ: 2-3, 1-3, 2-0, 1-2

Ελλάδα (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης, Καρούντζος, Μιράλης 3, Δελακάς, Γούνας 1, Αφρουδάκης Χρ., Ντόσκας, Κολόμβος 1, Φουντούλης Ι., Αληχανίδης 1, Βουλγαράκης

3/8 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

Ισπανία (Ράφαελ Αγκιλάρ): Αγκιλάρ (Λόπεθ), Γκαρθία Μάρκο, Μάρσαλ, Φερνάντεθ 1, Μολίνα, Μινγκέλ 2, Ρόκα 1, Εσπανιόλ, Βαγιές, Περόνε Φελ. 3, Πέρεζ 1, Γκαρσία Τσάβι

3/9 π/π, 1 φουνταριστός, 3 περιφέρεια, 1 κόντρα

Διαιτητές: Ρακ (Κροατία) – Μποκ (Γερμανία)

Η Βαθμολογία

1.Ουγγαρία 18-11 6

2.Ισπανία 13-14 3

3.ΕΛΛΑΔΑ 14-15 3

4. Ρωσία 13-18 0

Το αυριανό πρόγραμμα των αγώνων με το οποίο ολοκληρώνεται το τουρνουά: 10.00 Ρωσία – Ισπανία, 11.30 ΕΛΛΑΔΑ – Ουγγαρία.

*Αρκετός ο κόσμος και σήμερα στις εξέδρες του Κολυμβητηρίου της Κέρκυρας, για να παρακολουθήσει τους αγώνες, χαρακτηριστικό του ενδιαφέροντος που προκαλεί το τουρνουά, τέτοιας δυναμικότητας, σε μια πόλη που έχει παράδοση έτσι κι αλλιώς στο άθλημα της υδατοσφαίρισης.

*Αναμνηστικά του ΝΑΟ Κέρκυρας, που συνδιοργανώνει με την ΚΟΕ το τουρνουά, μοιράστηκαν από νεαρούς αθλητές του Ομίλου, στους διεθνείς πολίστες των τεσσάρων Εθνικών ομάδων, πριν τα σημερινά παιχνίδια.