ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Αφιέρωμα στο 19ο FINAL FOUR stoiximan.gr

  21.03.2018 18:41       4024

Ο ΘΕΣΜΟΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΑΝΔΡΩΝ

Η φετινή διοργάνωση του Κυπέλλου Ελλάδας, είναι 40ή συνολικά, χωρίζεται σε δύο περιόδους ιστορικά.

Η πρώτη, από το 1953 έως και το 1958, με το «Επαμειβόμενο Κύπελλο Παντελή Ψύχα» (από τις πρωτοπόρες μορφές της ελληνικής υδατοσφαίρισης) και στην οποία ο Εθνικός Πειραιά κατέκτησε τα έξι (6) τρόπαια, που ήταν και ο καταληκτικός αριθμός του θεσμού.

Η δεύτερη, από το 1984 έως και σήμερα, με τον τρόπο διεξαγωγής του να αλλάζει το 1999 όταν και θεσμοθετήθηκε το Final Four. Μοναδική εξαίρεση το 2004 όταν για λόγους προετοιμασίας των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας, στην τελική φάση μετείχαν 8 ομάδες (Final 8).

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας ήταν η πρώτη ομάδα που έσπασε την κυριαρχία του Εθνικού Πειραιά στο θεσμό το 1986, ενώ ο ΝΟ Χίου έγινε η πρώτη ομάδα της περιφέρειας που κατέκτησε το τρόπαιο στον Τελικό που έγινε στο ιστορικό Ολυμπιακό Κολυμβητήριο του Ζαππείου (1990).

Το 1992 ο Ολυμπιακός, πολυνίκης των τροπαίων (18), ανακηρύσσεται για πρώτη φορά Κυπελλούχος Ελλάδας, ενώ το 2015 σημειώνονται τα περισσότερα (28) γκολ στην ιστορία των Τελικών (Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 18-10).

Η Χίος, όπου διεξάγεται φέτος το 19ο  Final Four, είχε φιλοξενήσει και το αντίστοιχο του 2003 (5ο).

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΚΑΙ ΦΙΝΑΛΙΣΤ

ΣΩΜΑΤΕΙΑ             ΚΥΠΕΛΛΑ   ΤΕΛΙΚΟΙ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                    18                    25

ΕΘΝΙΚΟΣ                           12                    13

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            4                      15

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                  3                      7

ΝΟ ΧΙΟΥ                            1                      2

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                       1                      7

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                        0                      5

ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ        0                      2

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                       0                      1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                0                      1

 

ΟΙ 39 ΤΕΛΙΚΟΙ

Α’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1953    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  5-4 (3-3)

1954    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  12-0

1955    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ                     1-0

1956    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  7-2

1957    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  6-4 (4-4)

1958    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                      5-2

_____________________________________________________  

Β’ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1984    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                              8-5

1985    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ                    8-7

1986    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ              5-4

1987    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ             10-7

1988    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                       8-6

1989    ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            10-8 (7-7)

1990    ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             8-5 (5-5)

1991    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                            10-7

1992    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                           9-7

1993    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                      8-4

1994    ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

1995    ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 13-12

1996    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                 11-8

1997    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                            9-8

1998    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                            10-8

1999    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                  8-7

2000    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                               12-11 (11-11)

2001    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  9-7

2002    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 10-9 (8-8)

2003    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                            14-5

2004    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 6-5

2005    ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                  12-8

2006    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             16-5

2007    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                 11-5

2008    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             10-4

2009    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             9-6

2010    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             7-6 (5-5)

2011    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             10-8

2012    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ                          6-4

2013    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  6-5

2014    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  11-10

2015    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                      18-10

2016    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                  12-5

2017    ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                   8-7                  

Σημείωση: (1) Από το 1959 μέχρι το 1984 δεν έγινε η διοργάνωση

(2) Το 1953, 1957, 1989, 1990, 2000, 2002 και 2010 ο τελικός κρίθηκε στην παράταση

(3) Το 1955 ο Άρης Θεσσαλονίκης αποχώρησε από τον Τελικό

 

ΟΙ 25 ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ

(Β’ Περίοδος, 1984-2017)     Τρόπαια         Συμμετοχές

Πάτερος Βαγγέλης                  6                      6

Βλάχος Θόδωρος                    4                      5                                                         

Νάκιτς Μίλε                            4                      5                     

Καραλόγος Γιάννης                 3                      3                     

Λουκάτος Νίκος                      2                      2         

Κάσας Ζόλταν                         2                      2

Γιαννουρής Γιάννης                 2                      6

Ρούσσοραν Πέτερ                   1                      1                     

Ποπόφ Μπορίς                        1                      1                     

Μορφέσης Γιώργος                 1                      1                     

Ματουτίνοβιτς Ντράγκαν         1                      1                     

Τζούχο Βέσελιν                      1                      1

Κατά Χοσέ Μπράσκο               1                      2                     

Λοράντος Τεό                         1                      3

Λούδης Κώστας                      1                      4                                                         

Κακουλίδης Γιώργος               1                      6                     

Βολτυράκης Μάκης                 1                      6                     

Ρούπακας Βαγγέλης                0                      3                     

Στάμενιτς Νίκολα                    0                      2                     

Μίχαλος Τάκης                        0                      1                     

Γαρύφαλλος Ανδρέας               0                      1                     

Πολυχρονόπουλος Όμηρος      0                      1                     

Σίλιτς Μπρούνο                       0                      1                     

Μέτκιτς Λιούμπισα                   0                      1                     

Βάσος Αλέκος                        0                      1         

 

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ

ΣΥΝΟΛΟ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

19        Αφρουδάκης Γιώργος             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6 / ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12 / ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1

19        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

16        Ντόσκας Γιώργος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

 

ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ

12        Δεληγιάννης Νίκος                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13,14, 15)

11        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10)

11        Σχίζας Τάσος*                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2003, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14), ΕΘΝΙΚΟΣ (2000)

Σημείωση*: Το 2007 ο Τάσος Σχίζας δεν αγωνίστηκε στον τελικό λόγω τιμωρίας, ενώ το 2010 ήταν εκτός 13άδας στον τελικό

ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΑΘΛΗΤΩΝ

14        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (1997, 98, 99, 00, 01, 02, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10), ΝΟ ΧΙΟΥ (2012)

13        Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2001, 02, 04, 12, 13, 14,16, 17), ΕΘΝΙΚΟΣ (2007), ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2008, 09, 10, 11)

12        Δεληγιάννης Νίκος                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2002, 03, 04, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 13, 14, 15)

12        Μυλωνάκης Μανώλης            ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2009, 10, 11, 15, 16, 17), ΕΘΝΙΚΟΣ (2005, 07), ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (2012, 13,14), ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (2003)

12        Ντόσκας Γιώργος                    ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (2006, 07, 08, 09, 10,11, 13, 14, 15, 16, 17), ΝΟΧΙΟΥ (2012)

                                             

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΕΛΙΚΩΝ

9          Σταυρόπουλος Νίκος (1997, 00, 01, 04, 06, 07, 08, 13, 14)

7          Ελευθεριάδης Μίλτος (1988, 95, 98, 99, 04, 05, 06)

6          Χασεκίογλου Πάρης (1986, 88, 92, 95, 99, 02)

 

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟ

5          Γαρύφαλλος Ανδρέας             1953

5          Γιαννόπουλος Κυριάκος         1989

5          Χατζής Θέμης                         1997

5          Αφρουδάκης Γιώργος             1999

5          Κραβαρίτης Δημήτρης            2000

5          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     2006

5          Βλαχόπουλος Άγγελος           2016

 

ΣΥΝΟΛΟ ΓΚΟΛ ΞΕΝΩΝ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

8          Νίκιτς Μπόμπαν (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

7          Μάλιαρακ Μπλάι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

6          Κομάντινα Άντριγια (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

 

ΣΚΟΡΕΡ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

(Β’ Περίοδος, 1984-2017)

165      Μπιτσάκος Δημήτρης

154      Βενετόπουλος Νίκος

154      Λούδης Κώστας

148      Μαυρωτάς Γιώργος

143      Αφρουδάκης Γιώργος

138      Καλακόνας Θόδωρος

 ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ ΑΝΑ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

1984    20        Αρώνης Αντώνης                                ΕΘΝΙΚΟΣ

1985    15        Βενετόπουλος Νίκος                           ΗΡΑΚΛΗΣ

1986    14        Παπαναστασίου Τάσος «πιλότος»      ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1987    14        Λοστορίδης                                         ΝΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

1988    10        Μουστακαρίας Θόδωρος                    ΕΘΝΙΚΟΣ

            10        Παυλίδης Χάρης                                 ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

1989    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                     ΗΡΑΚΛΗΣ

1990    23        Παπαναστασίου Τάσος «γάτος»          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

1991    32        Μαντζουρίδης Χρήστος                      ΗΡΑΚΛΗΣ

1992    32        Βενετόπουλος Νίκος                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

1993    17        Παπανελλόπουλος Αλέξανδρος         ΝΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

1995    16        Λοράντος Τεό                                     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

1996    16        Σελετόπουλος Δημήτρης                     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

1997    26        Απανασένκο Ντμίτρι                          ΝΟ ΧΙΟΥ

1998    17        Καλακόνας Θόδωρος                          ΕΘΝΙΚΟΣ

1999    16        Παπαναστασίου Τάσος «πιλότος»      ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

2000    21        Κρέτου Άντριαν                                  ΝΟ ΧΙΟΥ

2001    16        Χατζηθεοδώρου Θόδωρος                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002    14        Αφρουδάκης Γιώργος                         ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2003    13        Βουλγαράκης Μάνθος                        ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2004    15        Θωμάκος Γιάννης                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005    16        Θεοδωρόπουλος Αργύρης                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2006    12        Φουντούλης Γιάννης                           ΝΟ ΧΙΟΥ

2007    9          Αναστασιάδης Ζάχος                          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2008    13        Νίκιτς Μπόμπαν                                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009    13        Αληχανίδης Μίμης                              ΠΑΟΚ

2010    16        Μιράλης Ανδρέας                               ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

2011    11        Σάντα Πέτρε                                        ΝΟ ΧΙΟΥ

2012    7          Τίγκας Δημήτρης                                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013    7          Μάλιαρακ Μπλάι                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014    10        Αφρουδάκης Χρήστος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2015    9          Βλαχόπουλος Άγγελος                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016    13        Αργυρόπουλος – Κανακάκης Στ.        ΕΘΝΙΚΟΣ

2017    6          Αφρουδάκης Χρήστος                        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

                        Εσπανιόλ                                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                        Σάριτς                                                  ΠΑΟΚ 

                                                ΤΑ FINAL FOUR

ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ        ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ

1999    Κέρκυρα                                 ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2000    Νίκαια                                     ΕΘΝΙΚΟΣ

2001    Πάτρα                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2002    Βόλος                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2003    Χίος                                         ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2005    Θεσσαλονίκη                          ΕΘΝΙΚΟΣ

2006    Άρτα                                        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2007    Καλαμάτα                               ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2008    Τρίπολη                                   ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2009    Πτολεμαϊδα                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2010    Ερμούπολη                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2011    Κάλυμνος                                ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2012    Αργοστόλι                               ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

2013    Λαμία                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2014    Παλαιό Φάληρο                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2015    Καρπενήσι                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2016    Βουλιαγμένη                           ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

2017    Καρπενήσι                              ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ       

 

ΟΙ 18 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

Έτος   Ημερομηνίες              Τόπος                         Κυπελλούχος

*1999, 3-4 Μαϊου,              Κέρκυρα                     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Ημιτελικοί

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                      13-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                            16-6

Μικρός Τελικός

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                                      6-3

Μεγάλος Τελικός

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          8-7

*2000, 2-3 Μαρτίου, Νίκαια                           ΕΘΝΙΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      13-12 παράταση (12-12)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  9-8 παράταση (8-8)

Μικρός Τελικός

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                   11-7

Μεγάλος Τελικός

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                12-11 παράταση (11-11)

*2001, 30-31 Μαρτίου, Πάτρα                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                  10-8

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ        7-6

Μικρός Τελικός

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                              13-11

Μεγάλος Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          9-7

 

*2002, 30-31 Μαρτίου, Βόλος                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                  11-8

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ       10-8

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          10-9 παράταση (8-8)

*2003, 8-9 Φεβρουαρίου, Χίος                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  10-7

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                         7-4

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ                           14-5

*2005, 9-10 Απριλίου, Θεσσαλονίκη                       ΕΘΝΙΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  11-9

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                      10-8

Μικρός Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                 19-8

Μεγάλος Τελικός

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ                                    12-8

*2006, 1-2 Απριλίου, Άρτα                                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                  10-3

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                       13-5

Μικρός Τελικός       

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                            15-4

Μεγάλος Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           16-5

*2007, 19-20 Μαϊου, Καλαμάτα                              ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      9-6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                             12-8

Μικρός Τελικός

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                 8-7

Μεγάλος Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                11-5

*2008, 4-5 Απριλίου, Τρίπολη                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                         13-5

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                  8-12

Μικρός Τελικός

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                              9-3

Μεγάλος Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           10-4

*2009, 11-12 Απριλίου, Πτολεμαϊδα                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  8-4

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                                             8-11

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           9-6

*2010, 21-22 Μαϊου, Ερμούπολη                             ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                 11-7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                                   6-7

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           7-6 παράταση (5-5)

*2011, 3-4 Ιουνίου, Κάλυμνος                                  ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                       10-6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  10-3

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ                           10-8

*2012, 18-19 Μαϊου, Αργοστόλι                              ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Ημιτελικοί

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                             8-4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ            7-8 παράταση (7-7)

Τελικός

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ - ΝΟ ΧΙΟΥ                     6-4

*2013, 17-18 Μαϊου, Λαμία                                      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ     13-6

ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                   6-16

Τελικός

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          5-6

*2014, 9-10 Μαϊου, Παλαιό Φάληρο                       ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ                   5-0 ά.α

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                                   7-10

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          11-10

*2015, 8-9 Μαϊου, Καρπενήσι                                 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ                          10-6

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                         5-16

Τελικός

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ –ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                 10-18

*2016, 27-28 Μαϊου, Βουλιαγμένη                          ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ημιτελικοί

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ                  14-2

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      7-11

Τελικός

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ          5-12    

*2017, 19-20 Μαϊου, Καρπενήσι                             ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Ημιτελικοί

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                      5-14

ΠΑΟΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                        4-14

Τελικός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ          7-8

 

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

18        ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

10        ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

10        ΕΘΝΙΚΟΣ

7          ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

6          ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

6          ΝΟ ΧΙΟΥ

4          ΠΑΟΚ

3          ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

2          ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ

2          ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ

1          ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ

1          ΝΟ ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ

1          ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ

1          ΥΔΡΑΪΚΟΣ

Σημείωση: Ο Νηρέας Λαμίας δεν προσήλθε το 2014

 

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

1999    7          Αφρουδάκης Γιώργος             ΝΟ Βουλιαγμένης

2000    8          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός

            8          Σάντα Πέτρε                            ΝΟ Βουλιαγμένης

2001    5          Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός

            5          Σαλπαδήμας Γεράσιμος          ΑΝΟ Γλυφάδας

2002    5          Ψύχος Γιώργος                        Ολυμπιακός

2003    7          Θωμάκος Γιάννης                   Ολυμπιακός

2005    7          Μπαχάς Νίκος                         Παλαιό Φάληρο

            7          Σερτβίτις Τόμας                       Ολυμπιακός

2006    8          Φουντούλης Γιάννης               ΝΟ Χίου

2007    7          Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός

2008    7          Μπλάνης Φώτης                      Εθνικός

2009    4          Μιράλης Ανδρέας                   Πανιώνιος

                        Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός

                        Αληχανίδης Μίμης                  ΠΑΟΚ

                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός

2010    7          Μιράλης Ανδρέας                   Πανιώνιος

2011    5          Μάζης Δημήτρης                     Πανιώνιος

                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός

2012    5          Μιράλης Ανδρέας                   ΝΟ Χίου

2013    5          Γούνας Αλέξανδρος                ΝΟ Βουλιαγμένης

2014    6          Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ Βουλιαγμένης

2015    5          Μυλωνάκης Μανωλης            Ολυμπιακός

                        Παπαδόγκωνας Παναγιώτης   Παναθηναϊκός

2016    8          Βλαχόπουλος Άγγελος           Ολυμπιακός

2017    4          Βίτσο Νεμάνια                        ΝΟ Βουλιαγμένης

                        Εσπανιόλ                                 Ολυμπιακός

                        Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός

                        Σολανάκης Μανώλης              ΠΑΟΚ

 

ΟΙ ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΙ (MVP)

1999    Αφρουδάκης Γιώργος             ΝΟ Βουλιαγμένης     

2000    Καλακόνας Θόδωρος              Εθνικός          

2001    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός   

2002    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός               

2003    Ντούλος Νίκος                        ΝΟ Χίου                    

2005    Μάζης Δημήτρης                     Εθνικός                      

2006    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός   

2007    Ντόσκας Γιώργος                    Ολυμπιακός               

2008    Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός

2009    Νίκιτς Μπόμπαν                      Ολυμπιακός

2010    Χατζηθεοδώρου Θόδωρος     Ολυμπιακός

2011    Φουντούλης Γιάννης               Ολυμπιακός

2012    Αφρουδάκης Χρήστος            ΝΟ Βουλιαγμένης

2013    Φουντούλης Γιάννης               Ολυμπιακός

2014    Μουρίκης Κώστας                  Ολυμπιακός

2015    Μυλωνάκης Μανώλης            Ολυμπιακός

2016    Βλαχόπουλος Άγγελος           Ολυμπιακός

2017    Ζερδεβάς Μάνος                     ΝΟ Βουλιαγμένης

 

ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

1999    Ρέππας Γιώργος          ΝΟ Βουλιαγμένης

2000    Πολίτης Χρήστος        Εθνικός

2001    Βολτυράκης Μάκης    Ολυμπιακός

2002    Βολτυράκης Μάκης    Ολυμπιακός

2003    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2005    Γιάντσιτς Μίλαν          ΝΟ Πατρών

2006    Φλέγκας Κώστας        Πανιώνιος

2007    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2008    Δεληγιάννης Νίκoς      Ολυμπιακός

2009    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2010    Φλέγκας Κώστας        Πανιώνιος

2011    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2012    Τσαλκάνης Κώστας    ΝΟ Βουλιαγμένης

2013    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2014    Τσαλκάνης Κώστας    ΝΟ Βουλιαγμένης

2015    Δεληγιάννης Νίκος      Ολυμπιακός

2016    Πάβιτς Γιόσιπ              Ολυμπιακός

2017    Ζερδεβάς Μάνος         ΝΟ Βουλιαγμένης

 

Η ΦΕΤΙΝΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

*Προκριματική Φάση (13/12/17)

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ       26-3

ΠΑΟΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                                5-9

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΘΑΛΑΣΣΗΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ   4-14

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ                           14-13 (10-10)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΦΗ                                              8-7

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ                             6-9

ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                                2-19

Χωρίς αγώνα: ΥΔΡΑΪΚΟΣ

 

*Προημιτελική Φάση (21/2/18)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ                                        11-9

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ                                      9-2

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ                       7-5

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ                          4-16

 

*Final Four (23 και 24 Μαρτίου 2018, Χίος)

Ημιτελικοί, 23/3/18

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

40ος Τελικός, 24/3/18

Οι Νικητές των Ημιτελικών

 

OI 4 FINALIST ΣΤΗ ΧΙΟ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τρόπαια: 18 (1992, 1993, 1997, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016)

Τελικοί: 25 (1953, 1954, 1956, 1957, 1992, 1993, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)

Final Four: 18 (1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017)

 

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ

Τρόπαια: 4 (1996, 1999, 2012, 2017)

Τελικοί: 15 (1986, 1987, 1988, 1989, 1995, 1996, 1999, 2001, 2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017)

Final Four: 10 (1999, 2000, 2001, 2002, 2007, 2012, 2013, 2014, 2016, 2017)

 

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

Τρόπαια: 3 (1986, 1987, 1989)

Τελικοί: 7 (1984, 1986, 1987, 1989,1990, 1991, 1993)

Final Four: 3 (2001, 2003, 2008)

 

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Τρόπαια: 0

Τελικοί: 5 (2006, 2008, 2009, 2010, 2011)

Final Four: 6 (2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011)

 

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΦΩΝΤΑΣ ΧΗΤΑΣ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ