ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Άνοιξε η αυλαία του τουρνουά του ΣΕΔΥ

06.10.2017 23:22       1027

Με τρία παιχνίδια στο Εθνικό κολυμβητήριο Πειραιά «Π. Καπαγέρωφ»,  άνοιξε η αυλαία του 12ου τουρνουά που διοργανώνει ο Σύνδεσμος Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης.

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας ο Α.Ο. Παλαιού Φαλήρου ήρθε ισόπαλος με τον Εθνικό Πειραιώς, σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η ομάδα του Πειραιά αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 5-2, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα και να πάρει προβάδισμα με 6-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο όμως το παιχνίδι ισορρόπησε και παρά το γεγονός ότι ο Α.Ο. Π. Φαλήρου πήρε και πάλι «κεφάλι» (7-6) δύο λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης, ο Εθνικός ισοφάρισε σε 7-7.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα εύκολο βράδυ απέναντι στον Πανιώνιο, ο οποίος στο πρώτο οκτάλεπτο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (3-2), όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, ανεβάζοντας τον πήχη του σκορ στο τελικό 20-4.

Γκολ και θέαμα προσέφερε το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με 7-6 επί του ΝΟ Χίου. Οι δύο ομάδες πήγαναν διαρκώς «χέρι-χέρι» μέχρι και το τρίτο οκτάλεπτο, όπου το σύνολο του Πάνου Βέργου πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά 3 τερμάτων (7-4) και έπειτα οι νησιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 7-6.

Οι ομάδες του τουρνουά ειναι χωρισμένες σε 2 ομίλους.

1ος όμιλος: Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Πανιώνιος, Χίος
2ος όμιλος: Π. Φάληρο, Υδραικός, Εθνικός