ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΕΝ/ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ

Ασημένιο μετάλλιο για τον Χρήστου

09.04.2017 21:59       1402

Το ασημένιο μετάλλιο στο Σουδικό πρωτάθλημα κατογορίας ΟΠΕΝ που διεξάγεται στη Στοκχόλμη κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου, αφού στον τελικό των 50μ. ύπτιο τερμάτισε σε 25.39, μόλις 5 εκατοστά του δευτερολέπτου πίσω από τον Σουηδό Γκούσταβ Χοκφελτ (25.34).

Στους άλλους δύο τελικούς, τόσο η Νόρα Δράκου στα 100μ. ύπτιο, όσο και η Άννα Ντουντουνάκη 100μ. πεταλούδα πραγματοποίησαν χειρότερους χρόνους από τους πρωινούς προκριματικούς. Η Δράκου τερμάτισε σε 1:02.70, καταλαμβάνοντας την 5η θέση, ενώ η Άννα Ντουντούνακη με το 1:00.73 που σημείωσε ήταν 7η.

Τέλος, στον τελικό Β' των 200μ. Ελεύθερο ο Δημήτρης Δημητρίου κατέλαβε την 1η θέση και συνολικά την 9η. Ο πρωταθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης τερμάτισε σε χρόνο 1:50.44, βελτιώνοντας αισθητά την πρωινή του επίδοση (1:53.13).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των τελικών της 2ης ημέρας για τους Έλληνες πρωταθλητές:

50μ. Ύπτιο Ανδρών: Απόστολος Χρήστου - 2ος - 25.39

100μ. Ύπτιο Γυναικών: Νόρα Δράκου - 5η - 1:02.70

100μ. Πεταλούδα Γυναικών: Άννα Ντουντουνάκη - 7η - 1:00.77

200μ. Ελεύθερο Ανδρών (Τελικός Β): Δημήτρης Δημητρίου - 1ος (συνολικά 9ος) - 1:50.44