ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΑΝΔΡΩΝ

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός, 11-7 το Ανόβερο

13.01.2018 22:46       782

Πάει "τρένο" ο Ολυμπιακός στον Α' Όμιλο του ευρωπαϊκού Τσάμπιονς Λιγκ στην υδατοσφαίριση ανδρών. Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν την πέμπτη νίκη τους σε έξι αγώνες στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, καθώς επικράτησαν με 11-7 επί του Ανόβερου της Γερμανίας, στο κολυμβητήριο του Πειραιά, το βράδυ του Σαββάτου (13/1) και παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν εντυπωσιακά διαστήματα στο παιχνίδι, αλλά και κάποιες στιγμές χαλάρωσης. Μπήκαν δυνατά και με προσεγμένη άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να προηγούνται με 6-0 στο ημίχρονο. Στη συνέχεια χαλάρωσαν και έδωσαν δικαίωμα στη γερμανική ομάδα να μειώσει σε 7-3, αλλά  και πάλι αργότερα πήραν μεγάλη διαφορά, 9-3. Στα τελευταία λεπτά οι Γερμανοί μείωσαν στο τελικό 11-7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΝΟΒΕΡΟ 11-7

Οκτάλεπτα: 3-0, 3-0, 1-3, 4-4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Ομπράντοβιτς, Γαλανόπουλος

ΑΝΟΒΕΡΟ (Κάρστεν Σεχάφερ): Σένκελ, Τσόρουσιτς, Μπουκόφσκι 1, Ρεάλ 1, Μπργκούλιαν Νταρ. 2, Ράντοβιτς 1, Γιόκιτς, Πρόις, Σέκουλιτς, Εστράνι 1, Μπαν, Βίνκελχορστ 1, Σούκιτς.