ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α' ΦΑΣΗ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ/ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Δεύτερη νίκη για τον ΝΟ Βουλιαγμένης στην Ευρωλίγκα, 15-7 την Μπάγερ Ίρντιγκεν

02.12.2016 21:10       735

Πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 15-7 ο ΝΟ Βουλιαγμένης επιβλήθηκε της Μπάγερ Ίρντιγκεν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β' Ομίλου της Α' Φάσης της Ευρωλίγκα των γυναικών που διεξάγεται στην Ουτρέχτη. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου έκανε ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και με σερί 7-0 μετέτρεψε το 8-7 σε 15-7.

Η ομάδα του ΝΟΒ ήταν αυτήν που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα λεπτά, ενώ η λήξη του ημιχρόνου την βρήκε μπροστά με σκορ 7-3. Κι εκεί που όλα έμοιαζαν εύκολα κάποιες κακές επιλογές στην επίθεση και στην άμυνα έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι από το πουθενά, αφού η γερμανική ομάδα μείωσε σε 8-7 στην λήξη της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια όμως ανήκε στην ομάδα των νοτίων προαστίων που με σερί 7-0 έφτασε σε ευρεία νίκη.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε η Ιωάννα Χυδηριώτη με τέσσερα γκολ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΜΠΑΓΕΡ ΙΡΝΤΙΓΚΕΝ 15-7

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 5-2, 1-4, 7-0

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αλεξία Καμμένου): Κοτσιώνη, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 4, Ο' Ντόνελ 1, Πρωτοπαπά, Ξενάκη 3, Μαυρωτά 1, Πάτρα 1, Κούλχαας 1, Διαμαντοπούλου 1, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη 1, Ζοφώλη

Μπάγερ Ίρντιγκεν (Πία Σλέντορν): Άρενς, Βόσεμπεργκ Μπ., Σάμπο, Σέιφερτ Α. 2, Μπλόμενκαμπ 2, Χόπε, Σέιφερτ Μπ. 1, Όιμες, Μαγκαριγιάμα 2, Καμερμάιερ, Έγκερτ, Μπρέσερ, Βόσεμπεργκ Κ.

Επόμενος αγώνας για τον ΝΟ Βουλιαγμένης αύριο (03/12) στις 13:30 ώρα Ελλάδας με αντίπαλο την ισπανική Σαν Αντρέου.