ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΜΙΤΙΝΓΚ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ

Δεύτερη θέση για το Χρήστου στα 100μ. ελεύθερο, 6ος ο Δημητριάδης στα 100μ. πεταλούδα

29.01.2017 19:43       2445

Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο μίτινγκ του Λουξεμβρούργου κατέκτησε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ. ελεύθερο σημειώνοντας μάλιστα μεγάλο ατομικό ρεκόρ με χρόνο 49.19 (προηγούμενη καλύτερη επίδοση το 49.95). Με αυτόν τον τρόπο έδειξε πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση, αφού κλείνει το κορυφαίο μίτινγκ με δύο χρυσά και δύο ασημένια μετάλλια, δύο ατομικά ρεκόρ σε 50μ. ελεύθερο και 100μ. ελεύθερο, καθώς και τρία ρεκόρ διοργάνωσης (δύο στα 100μ. ύπτιο και ένα στα 50μ. ύπτιο).

Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού που είχε περάσει με την τρίτη καλύτερη επίδοση στα προκριματικά βρέθηκε πίσω μόνο από τον Βρετανό Ντάνκαν Σκοτ που με 48.75 πήρε το χρυσό μετάλλιο. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Μάρκο Όρσι από την Ιταλία με 49.65.

Έκτος ο Δημητριάδης

Πάλεψε για το καλύτερο δυνατό απέναντι σε μεγάλα ονόματα των 100μ. πεταλούδας ο Στέφανος Δημητριάδης και τελικά κατέλαβε την 6η θέση. Ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού τερμάτισε σε χρόνο 54.01. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος πρωταθλητής Λάζλο Τσεχ με 52.69 ύστερα από συγκλονιστική μάχη με τον Γάλλο Μεχντί Μετελά που έκανε χρόνο 52.78. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο Βρετανός Άνταμ Μπάρετ με 53.33.

Στον τελικό Β των 100μ. πρόσθιο δεν αγωνίστηκε τελικά ο Ελευθέριος Μανιός.

Το Μίτινγκ του Λουξεμβούργου ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα. Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε συνολικά 4 μετάλλια (2 χρυσά και 2 ασημένια), ενώ ο Στέφανος Δημητριάδης προσέθεσε άλλο ΄1 χάλκινο, έχοντας και μια έκτη θέση. Πρόκριση σε τρεις τελικούς Β (αγωνίστηκε στους 2) είχε ο Ελευθέριος Μανιός, ο οποίος ήταν 1ος στην κατηγορία των εφήβων στα 100μ. πρόσθιο.