ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΜΙΤΙΝΓΚ ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟΥ

Δύο Χρυσά μετάλλια για τον Απόστολο Χρήστου, τέσσερα συνολικά για τους Έλληνες κολυμβητές

28.01.2017 23:53       2674

Εκπληκτική ήταν η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών στην πρώτη ημέρα των τελικών του μίτινγκ του Λουξεμβούργου, αφού κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια, με τον Απόστολου Χρήστου να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού κρέμασε στο στήθος τους δύο χρυσά (50μ. ύπτιο και 100μ. ύπτιο) και ένα ασημένιο (50μ. ελεύθερο). Το άλλο μετάλλιο κατέκτησε ο Στέφανος Δημητριάδης στο αγώνισμα των 200μ. πεταλούδα και είχε χάλκινο χρώμα. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Ελευθέρου Μανιού με μία πέμπτη και μία έβδομη θέση στους τελικούς Β των 200μ. πρόσθιο και των 50μ. του ίδιου στυλ αντίστοιχα.

Έσπασε τα χρονόμετρα ο Χρήστου

Έσπασε όλα τα χρονόμετρα στο μίτινγκ του Λουξεμβούργου ο Απόστολος Χρήστου, αφού τερμάτισε πρώτος τόσο στα 50μ. ύπτιο όσο και στα 100μ. του ίδιου στυλ. Στον τελικό των 100μ. ύπτιο σημείωσε χρόνο 54.00 που αποτελεί και ρεκόρ του μίτινγκ ξεπερνώντας το δικό του 54.19 από τον πρωινό προκριματικό. Στα 50μ. ύπτιο σημείωσε επίδοση 25.20, κοντά στο 25.16 του προκριματικού που αποτέλεσε επίσης ρεκόρ της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί πως η διαφορά του σε αυτό το αγώνισμα από το δεύτερο αθλητή ήταν 89 εκατοστά του δευτερολέπτου, αφού ο Μπαν Στασιούλις τερμάτισε σε 26.09 και ο τρίτος Νέλσον Σίλβα σε 26.20.

Στα 50μ. ελεύθερο ο Απόστολος Χρήστου ήταν και πάλι εξαιρετικός αφού σημείωσε ατομικό ρεκόρ με χρόνο 22.41, ξεπερνώντας την επίδοση που έκανε στον προκριματικό (22.72). Με αυτό το χρόνο τερμάτισε στη δεύτερη θέση πίσω μόνο από τον Μπεν Πράουντ από τη Μεγάλη Βρετανία που έκανε χρόνο 22.08.

«Χάλκινος» ο Δημητριάδης σε κούρσα με πολύ μεγάλα ονόματα

Την τρίτη θέση στα 200μ. πεταλούδα κατέλαβε ο Στέφανος Δημητριάδης με χρόνο 1:59.46. Ο αθλητής του Ολυμπιακού έδωσε σπουδαία μάχη με τον Ούγγρο Λάζλο Τσεχ και τον Βρετανό Μπεν Πράουντ που τερμάτισαν σε 1:59.07 και 1:59.33 αντίστοιχα. Ο ίδιος αθλητής προτίμησε να μη συμμετέχει στον τελικό Β των 50μ. πεταλούδα.

Πολύ καλή παρουσία του Μανιού

Πολύ καλή ήταν και η παρουσία του Ελευθέριου Μανιού στους τελικούς Β των 50μ. πρόσθιο και των 200μ. του ίδιου στυλ. Ο πρωταθλητής του Συλλόγου Αποφοίτων Κολλεγίου Αθηνών ήταν 7ος στα 50μ. με 30.55 και 5ος στα 200μ. με επίδοση 2:28.66.

Το μίτινγκ συνεχίζεται αύριο (29/01) με πρωινά προκριματικά και ολοκληρώνεται το απόγευμα.