ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Φινάλε και της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος

  08.03.2018 12:15       490

Ολοκληρώνεται την Παρασκευή (9/3) και το Σάββατο (10/3) και η Γ’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών, με την 6η αγωνιστική.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 9/3

Κολ. ΝΟΒ, Λαιμός            18.00     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ

                                                          (Ποσποτίκης, Κραβαρίτης)

ΣΑΒΒΑΤΟ, 10/3

Κολ. Δημοτικό Χαλανδρίου        13.30     ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ – ΤΡΙΤΩ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                                                         (Ποσποτίκης, Βόσικας)

Κολ. Εθνικό Πειραιά       14.30     ΕΘΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

                                                   (Σαρρής, Μπελέγρης)

Κολ. «Αντ. Πεπανός»     19.00     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                                  (Παϊρακταρίδης, Κατσώνης)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ (Θέσεις 1-4)

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ             83-27     21

2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ    57-34     15

3.ΕΘΝΙΚΟΣ                   36-50     7

4.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ           26-91     0

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

50 Ασημάκη (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 37 Νιαρχάκου (ΕΘΝΙΚΟΣ), 36 Φαρμάκη Έλ. (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ), 33 Καρυπίδου Ηρ. (ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΗΣ), 32 Ξενάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), 28 Χυδηριώτη Ι. (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ (Θέσεις 5-8)

1.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           60-33     19

2.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 50-31     12

3.ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.              44-43     8

4.ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.             22-69     0

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

35 Μπιτσάκου (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), 27 Κουτέλη (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), 26 Μαμόγλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 24 Ελληνιάδη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 23 Μαυρέλου (ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ), 22 Μανέτα Σ. (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ)

Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί με τα πλέι οφ και τα πλέι άουτ.

Στην Α’ Φάση των πλέι οφ (25, 28, 29 Απριλίου), τα ζευγάρια από τον Α’ ΟΜΙΛΟ είναι: Α1 – Α4, Α2 – Α3. Οι Νικήτριες ομάδες (στις 2 Νίκες), θα παίξουν στον Τελικό του πρωταθλήματος (5 αγώνες, 3 Νίκες) και οι Ηττημένες για την 3η 4η θέση (3 αγώνες, 2 Νίκες). Η Β’ φάση, 11, 13, 15, 17 και 19 Μαϊου.

Στα πλέι άουτ (9, 11, 13 Μαϊου), παίζουν ο 3ος – 4ος του Β’ ΟΜΙΛΟΥ. Η Νικήτρια ομάδα (2 Νίκες), παραμένει ως 7η στην Α1, ενώ η Ηττημένη υποβιβάζεται στην Α2 Εθνική, ως 8η της βαθμολογίας. Η 1η και 2η ομάδα του Β’ ΟΜΙΛΟΥ, κατατάσσονται χωρίς νέους αγώνες, στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα του φετινού πρωταθλήματος.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ