ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Φινάλε της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος

  05.01.2017 11:53       552

Τρία από τα τέσσερα συνολικά παιχνίδια διεξάγονται το Σάββατο (7/1) για το 19ου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών. Η Α’ Φάση του πρωταθλήματος τυπικά ολοκληρώνεται το επόμενο Σάββατο (14/1) με ένα ακόμη παιχνίδι.

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Κολ. ΝΟΒ, Λαιμός            13.30     ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ

                                                       (Σταυρίδης, Σπανούδης)

Κολ. Εθνικό Πειραιά       16.00     ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

                                                        (Μπιράκης, Κατσώνης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ                5              5              0              0              80-28     15

2.ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ       5              3              0              2              70-40     9

3.ΕΘΝΙΚΟΣ                      5              1              0              4              30-69     3

4.ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ              5              1              0              4              29-72     0

Σημείωση: Ο ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ έχει έναν (1) μηδενισμό και μείον τρεις (-3) βαθμούς για αντικανονική συμμετοχή αθλητριών

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

17 Ασημάκη (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 12 Μπιανκόνι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), 11 Διαμαντοπούλου Β. (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), Ξενάκη (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), 10 Αβραμίδου (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Πλευρίτου Ελ. (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ), Χυδηριώτη Ι. (ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), 9 Φραγκιουδάκη (ΕΘΝΙΚΟΣ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Κολ. «Αντ. Πεπανός»     15.00     ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

                                                           (Κουρέτας, Μοίραλης)

Το Σάββατο, 14/1

Κολ. Ιλίσιο          13.00     ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ

                                            (Θωμάς, Γιαννούλης)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ           5              4              1              0              61-33     13

2.ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ                 5              3              1              1              50-43     10

3.ΤΡΙΤΩΝ ΑΜΑΡ.             5              2              0              3              50-49     6

4.ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ                 5              0              0              5              35-71     0

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

17 Ελληνιάδη (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), 14 Μανέτα Σ.(ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), 10 Κουτέλη (ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ), Χαραλαμπίδου (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ), 8 Μαμόγλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Νιαρχάκου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ), Τζελέπη (ΤΡΙΤΩΝ), Σαμαρά (ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ), Στρατιδάκη (ΤΡΙΤΩΝ)

Η Β’ ΦΑΣΗ

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης στους δύο Ομίλους, το πρωτάθλημα συνεχίζεται με τη Β’ Φάση του.

Στον Α’ Όμιλο, οι δύο (2) πρώτες ομάδες της κατάταξης (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ), θα παίξουν έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28 Ιανουαρίου, 4 Φεβρουαρίου και 11 Φεβρουαρίου (αν χρειαστεί)

Οι δύο (2)τελευταίες ομάδες (ΕΘΝΙΚΟΣ, ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ) και οι δύο (2) πρώτες του Β’ Ομίλου (ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ, ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ) σχηματίζουν νέο Όμιλο 4 ομάδων με μηδενική βαθμολογία, η κλήρωση των αγώνων του οποίου θα γίνει την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου (12.00) στα γραφεία της ΚΟΕ. Ο Α’ Γύρος θα διεξαχθεί 27-29 Ιανουαρίου και ο Β’ Γύρος (10-12 Φεβρουαρίου).

Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες του Β’ Ομίλου (ΤΡΙΤΩΝ, ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ) θα παίξουν κι αυτές έως τρεις (3) αγώνες, για δύο (2) νίκες, στις 28/1, 4/2 και 11/2 (αν χρειαστεί).

Όταν ολοκληρωθεί και η Β’ Φάση, στην Γ’ φάση του πρωταθλήματος (28/2-5/4/17), συγκροτούνται δύο (2) νέοι Όμιλοι, ως εξής:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Νικητής Β’ Φάσης (6β.), Ηττημένος Β’ Φάσης (3β.), 1ος Ομίλου Β’ Φάσης (1β.), 4ος Ομίλου Β’ Φάσης (0β.)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: 3ος Ομίλου Β’ Φάσης (6β.), 4ος Ομίλου Β’ Φάσης (3β.), Νικητής Β’ Φάσης (1β.), Ηττημένος Β’ Φάσης (0β.)

Οι αγωνιστικές εδώ: 18/2, 4/3, 18/3, 22/3, 1/4, 5/4

Στη συνέχεια έχουμε τα πλέι οφ (20/4-11/5)

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ