ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α2 ΑΝΔΡΩΝ

Φινάλε της Α’ Φάσης του πρωταθλήματος

  18.05.2017 10:48       874

Ολοκληρώνεται το Σαββατοκύριακο η Α’ Φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών με την 14η αγωνιστική. Αναλυτικά:

Σάββατο, 20/5

Κολ. Χανίων       14.30     ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ

                                    (Βόσικας, Πολυχρονόπουλος)

Κυριακή, 21/5

Κολ. Περιστερίου            13.00     ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

                                                                (Δαμιανάκης, Σαρρής)

Κολ. Αλίμου       13.00     ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

                                                (Κουρτίδης, Δημητροπούλου)

Κολ. Ηρακλείου                                13.00     ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ – ΟΦΗ

                                                          (Χατζηαναστασίου, Δασκαλάκης)

Κολ. Ηλιούπολης              13.00     ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ

                                                     (Κωνσταντινίδης, Παϊρακταρίδης)

Κολ. Βόλου         13.00     ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

                                          (Σταυρίδης, Κατσώνης)

Κολ. Νέας Σμύρνης         13.00     ΜΙΛΩΝ – ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ

                                                     (Βόσικας, Δερελής)

Κολ. Χαλκίδας   13.00     ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ – ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ

                                   (Μπουδραμής, Δασκαλοπούλου)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

  1. ΑΠΟΛΛΩΝ 152-84 35
  2. ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 127-85 26
  3. ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 110-91 25
  4. ΟΦΗ 101-96 21

……………………………………………..

  1. ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 113-88 20
  2. ΙΩΝΙΚΟΣ 88-118 10
  3. ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 86-152 4
  4. ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ. 81-143 3

Σημείωση: Ο Νηρέας Χαλανδρίου έχει έναν (1) μηδενισμό και μειον τρεις (-3) βαθμούς

ΣΚΟΡΕΡ

32 Παπαδόπουλος Γ. (ΑΠΟΛΛΩΝ), 30 Κατσουλάκης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), 29 Κλήμος (ΟΦΗ), 28 Χαριτάκης (ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ), 25 Δερμιτζάκης Χρ. (ΑΠΟΛΛΩΝ)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

  1. ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ 122-70 36
  2. ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 116-85 30
  3. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 112-84 25
  4. ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ 97-108 17

………………………………………………………..

  1. ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ 84-91 15
  2. ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ 102-138 10
  3. ΜΙΛΩΝ 73-114 8
  4. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 104-120 8

ΣΚΟΡΕΡ

34 Πισσίας (ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ), Τσακιράκης (ΝΗΡΕΑΣ ΓΕΡΑΚΑ),31 Κόχειλας Ι. (ΑΕ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ), Μπουρνάζος (ΝΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ), 29 Κολυβάς (ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ)

Με την ολοκλήρωση της Α’ Φάσης, οι 4 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8) θα αγωνιστούν (16-18 Ιουνίου) στην Α’ Φάση των πλέι οφ, σχηματίζοντας 2 Ομίλους μετά από κλήρωση και με τις ομάδες να μεταφέρουν βαθμολογία ως εξής:

1οι 3 βαθμοί

2οι 2 βαθμοί

3οι 1 βαθμό

4οι 0 βαθμοί

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 4) μετά την Α’ Φάση των πλέι οφ, θα αγωνιστούν στην Β’ Φάση (14-16 Ιουλίου): 1ος Α – 2ος Β, 1ος Β – 2ος Α, σε 3 το πολύ παιχνίδια (2 νίκες) με έδρες. Οι νικητές των αγώνων αυτών παίζουν για την 1η θέση και οι ηττημένοι για την 3η θέση.

Στην Α1 Εθνική ανέρχονται οι 2 πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης.

Οι 3ες ομάδες των 2 Ομίλων της Β’ Φάσης των πλέι οφ θα παίξουν έναν αγώνα ( 14-16 Ιουλίου) για την 5η θέση και οι 4ες ομάδες επίσης έναν για την 7η θέση της τελικής κατάταξης.

Από την Α’ Φάση της κανονικής περιόδου, οι 4 τελευταίες ομάδες κάθε Ομίλου (σύνολο 8), σχηματίζουν έναν Όμιλο στα πλέι άουτ (16-18 Ιουνίου και 14-16 Ιουλίου), με τη βαθμολογία να μεταφέρεται ως εξής:

1οι (5οι) 3 βαθμοί

2οι (6οι) 2 βαθμοί

3οι (7οι) 1 βαθμός

4οι (8οι) 0 βαθμοί

Με την ολοκλήρωση των πλέι άουτ, οι 4 τελευταίες ομάδες της τελικής κατάταξης υποβιβάζονται στην Β’ Εθνική κατηγορία.

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ