ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ / ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟ 17ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ

Η Ελλάδα με αριθμούς στα Παγκόσμια Πρωταθλήματα

  11.07.2017 12:12       3466

Του Φώντα Χήτα

Υπεύθυνου Γραφείου Τύπου ΚΟΕ

Η Ελλάδα θα μετάσχει με τα 4 από τα 5 ολυμπιακά της Αθλήματα στο 17ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών / Γυναικών που διεξάγεται στη Βουδαπέστη 14 με 30 Ιουλίου 2017, όπου και θα δώσουν το παρών 2.300 αθλητές/τριες από 180 χώρες!

Συνολικά, ο αριθμός των αθλητών/τριών των πέντε (5) Εθνικών ομάδων της ΚΟΕ που θα είναι παρούσες στο μεγάλο ραντεβού της ουγγρικής πρωτεύουσας, είναι 54, ο οποίος και αναλύεται ω εξής:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 12

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 13

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 13

OPEN WATER: 3

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 13

Η Ελλάδα ήταν παρούσα το 1973 (Βελιγράδι) στο 1ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα και από τότε, οι Εθνικές της ομάδες είχαν τις ακόλουθες συμμετοχές:

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: 13

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ: 13

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 9

OPEN WATER: 6

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ: 9

Τα Μετάλλια της Ελλάδας στα Παγκόσμια πρωταθλήματα

Χρυσά: 4

Αργυρά: 4

Χάλκινα: 5

…………………………..

Σύνολο: 13

………………………………….

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΜΑΣ

Α. ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (23-30 Ιουλίου 2017)

Συμμετοχές: 13 (1973, 1982, 1986, 1991, 1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Μετάλλια: 1 (1-0-0)

Κορυφαία στιγμή: Χρυσό μετάλλιο, Άρης Γρηγοριάδης 50μ ύπτιο, 2005 (Μόντρεαλ)

Αριθμός συμμετεχόντων αθλητών: 58 (5 συμμετοχές Γιάννης Δρυμωνάκος, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011)

Εθνική Ομάδα/ Βουδαπέστη 2017

*Βαζαίος Ανδρέας (200μ Μ. Ατομική, 100μ πεταλούδα)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 13ος 200μ Μ. Ατομική 2015 (Καζάν)

*Γκολομέεβ Κρίστιαν (50μ πεταλούδα, 50, 100μ ελεύθερο)

2 συμμετοχές (2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 7ος 50μ ελεύθερο 2015 (Καζάν)

*Δημητριάδης Στέφανος (200μ πεταλούδα)

3 συμμετοχές (2009, 2011,2015)

Καλύτερη διάκριση: 11ος 200μ πεταλούδα 2015 (Καζάν)

*Δημητρίου Δημήτρης (200,400μ ελεύθερο)

Καμία συμμετοχή

*Δράκου Νόρα (50, 100μ ύπτιο, 50μ ελεύθερο)

3 συμμετοχές (2011, 2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η 50μ ύπτιο 2015 (Καζάν)

*Καρπουζλής Γιάννης (50, 100μ πρόσθιο)

2 συμμετοχές (2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 21ος 50μ πρόσθιο 2015 (Καζάν)

*Κατραντζής Χρήστος (Σκυτάλες)

2 συμμετοχές (2013,2015)

Καλύτερη διάκριση: 33ος 50μ πεταλούδα 2013 (Βαρκελώνη)

*Λεμπλ Ηλέκτρα (200, 400μ Μ. Ατομική)

Καμία συμμετοχή

*Μελαδίνης Οδυσσέας (50μ ελεύθερο)

2 συμμετοχές (2011, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 12ος 50μ ελεύθερο 2015 (Καζάν)

*Νέγρης Δημήτρης (800, 1500μ ελεύθερο)

Καμία συμμετοχή

*Ντουντουνάκη Άννα (50, 100, 200μ πεταλούδα)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 23η 100μ πεταλούδα 2015 (Καζάν)

*Χρήστου Απόστολος (50, 100, 200μ ύπτιο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 25ος 50μ ύπτιο 2015 (Καζάν)

……………………………………………………………………………………….

Προπονητές: Χούμας Χριστόδουλος, Οικονόμου Άκης, Βελέντζας Παναγιώτης, Νικολόπουλος Αλέξανδρος

Αναχώρηση αποστολής: 20 Ιουλίου 2017

Επιστροφή αποστολής: 31 Ιουλίου 2017

 

Β. ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΑΝΔΡΩΝ (17-29 Ιουλίου 2017)

Συμμετοχές: 13 (1973, 1978, 1982, 1986, 1991, 1994, 1998,2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Μετάλλια: 2 (0-0-2)

Κορυφαίες στιγμές: Χάλκινα μετάλλια 2005 (Μόντρεαλ) και 2015 (Καζάν)

Αριθμός συμμετεχόντων αθλητών: 81 (6 συμμετοχές Γιώργος Αφρουδάκης, 1994, 1998, 2001, 2003, 2005,2007)

Αγώνες: 93 (42-5-46)

Σκόρερ: 52 γκολ Αφρουδάκης Γιώργος

Ομοσπονδιακοί Τεχνικοί: 8

Η Εθνική μας ομάδα στα Παγκόσμια πρωταθλήματα

1973 Βελιγράδι 12η (Γαρύφαλλος Ανδρέας)

1978 Βερολίνο 12η (Γαρύφαλλος Ανδρέας)

1982 Γκουαγιακίλ 12η (Γαρύφαλλος Ανδρέας)

1986 Μαδρίτη 11η (Ρεπέτο Λίνο)

1991 Πέρθ 10η (Νάκιτς Μίλε)

1994 Ρώμη 7η (Γιαννουρής Γιάννης)

1998 Πέρθ 8η (Ιωσηφίδης Κούλης)

2001 Φουκουόκα 6η (Ιωσηφίδης Κούλης)

2003 Βαρκελώνη 4η (Καμπάνια Σάντρο)

2005 Μόντρεαλ 3η (Καμπάνια Σάντρο)

2007 Μελβούρνη 6η (Καμπάνια Σάντρο)

2013 Βαρκελώνη 6η (Κεχαγιάς Σάκης)

2015 Καζάν 3η (Βλάχος Θόδωρος)

 

Εθνική Ομάδα / Βουδαπέστη 2017

Αθλητές                       Δ.Σ         Γκολ       Π.Π                        Γκολ Π.Π              Κορ. Διάκριση

Φουντούλης Γιάννης      244         363         2 (13, 15)              32                           3η 2015

Δελακάς Βαγγέλης         216         143         2 (13, 15)              10                           3η 2015

Μουρίκης Κώστας          199         203         2 (13, 15)              15                           3η 2015

Γούνας Αλέξανδρος       168         176         2 (13, 15)              15                           3η 2015

Κολόμβος Χριστόδ.        151         134         2 (13,15)               11                           3η 2015

Βλαχόπουλος Άγγελος   117         170         2 (13, 15)              24                           3η 2015

Ποντικέας Κυριάκος       104         20           2 (13, 15)              1                              3η 2015

Φλέγκας Κώστας           101         0              1 (15)                     0                              3η 2015

Γεννηδουνιάς Κώστας     83           61           1 (15)                     4                              3η 2015

Ζερδεβάς Μανώλης        4              0              0                           0                              0

Δερβίσης Γιώργος          70           24             1 (15)                     0                              3η 2015

Καπότσης Μάριος          31           15             0                              0                              0

Αργυρόπουλος Στ.         17           4              0                              0                              0

……………………………………………………………………………………………………………………………..............................

Προπονητής: Βλάχος Θόδωρος, 1 συμμετοχή (2015)

Συνεργάτης: Κραβαρίτης Δημήτρης, 1 συμμετοχή (2015)

ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ)

*17/7 Ισπανία: 108 Αγώνες, (28 Νίκες, 7 Ισοπαλίες, 73 Ήττες)

Τελευταίο παιχνίδι: 4-6, 23 Ιουνίου 2017 Γλυφάδα (Σαμαρτζίδης Καπ)

Παγκόσμια πρωταθλήματα: 4-5 (1973), 6-5 και 5-9 (1978), 6-7 (1998), 7-8 (2007), 8-7 και 8-10 (2003)

*19/7 Νότια Αφρική: 5 Αγώνες, (3 Νίκες, 2 Ήττες)

Τελευταίο παιχνίδι: 13-5, 26 Ιουλίου 2013 Βαρκελώνη (Παγκόσμιο πρωτάθλημα)

Παγκόσμια πρωταθλήματα: 15-3 (1994), 11-6 (1998), 13-5 (2013)

*21/7 Σερβία: 24 Αγώνες (6 Νίκες, 3 Ισοπαλίες, 15 Ήττες)

Τελευταίο παιχνίδι: 9-9, 8 Αυγούστου 2016 Ρίο ντε Τζανέιρο (Ολυμπιακοί Αγώνες)

Παγκόσμια πρωταθλήματα: 3-8 (2007)

Αναχώρηση αποστολής: 14 Ιουλίου 2017

Επιστροφή αποστολής: 30 Ιουλίου 2017

 

Γ.ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (16-28 Ιουλίου 2017)

Συμμετοχές: 9 (1998, 2001,2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Μετάλλια: 1 (1-0-0)

Κορυφαία στιγμή: Χρυσό Μετάλλιο 2011 (Σαγκάη)

Αριθμός συμμετεχουσών αθλητριών: 48 (8 συμμετοχές Αντιγόνη Ρουμπέση, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Σκόρερ: 89 γκολ Αντιγόνη Ρουμπέση

Αγώνες: 63 (35-2-26)

Ομοσπονδιακοί τεχνικοί: 4

Η Εθνική μας στα Παγκόσμια πρωταθλήματα

1998 Πέρθ 5η (Δούμπας Τάσος)

2001 Φουκουόκα 7η (Μουδάτσιος Φώντας)

2003 Βαρκελώνη 9η (Ιωσηφίδης Κούλης)

2005 Μόντρεαλ 5η (Ιωσηφίδης Κούλης)

2007 Μελβούρνη 8η (Ιωσηφίδης Κούλης)

2009 Ρώμη 4η (Μορφέσης Γιώργος)

2011 Σαγκάη 1η (Μορφέσης Γιώργος)

2013 Βαρκελώνη 6η (Μορφέσης Γιώργος)

2015 Καζάν 6η (Μορφέσης Γιώργος)

Εθνική Ομάδα / Βουδαπέστη 2017

Αθλητές                               ΔΣ           Γκολ       ΠΠ                         Γκολ ΠΠ               Κορ. Διάκριση

Ασημάκη Αλεξάνδρα              282         452         4 (09, 11, 13, 15)                48           1η (2011)

Κούβδου Έλενα                     238         1            5 (07, 09, 11, 13, 15)           0              1η (2011)

Αβραμίδου Άλκηστη               292         277         5 (07, 09, 11, 13, 15)         20           1η (2011)

Μανωλιουδάκη Φιλιώ             263         168         4 (09, 11, 13, 15)                18           1η (2011)

Τσουκαλά Χριστίνα                233         359         4 (09, 11, 13, 15)                31           1η (2011)

Διαμαντοπούλου Χρ.              123         0              2 (13, 15)                              0          6η (2013, 2015)

Πλευρίτου Μαργαρίτα             101         42           2 (13, 15)                              5           6η (2013,2015)

Πλευρίτου Ελευθερία              100         109         2 (13, 15)                              10         6η (2013, 2015)

Διαμαντοπούλου Β.                82           33           1 (13)                                     1          6η (2013)

Κότσια Χριστίνα                     77           24           2 (13, 15)                               6           6η (2013, 2015)

Ξενάκη Ελένη                        73           84           1 (15)                                     3           6η (2015)

Χυδηριώτη Ιωάννα                 48           16           0                                              0              0

Ελευθεριάδου Νικ.                  36           18           0                                              0              0

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..................................

Προπονητής: Μορφέσης Γιώργος, 4 συμμετοχές* (2009, 2011, 2013, 2015)

Συνεργάτης: Γερόλυμου Αγγελική

*3 συμμετοχές επί πλέον (2003, 2005, 2007) ως συνεργάτης

ΟΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ (Δ’ ΟΜΙΛΟΣ)

*16/7 Ρωσία: 72 Αγώνες, (21 Νίκες, 3 Ισοπαλίες, 48 Ήττες)

*Τελευταίο παιχνίδι: 13-10, 30 Ιουνίου 2017 Πορτουγκαλέτε (Τουρνουά)

*Παγκόσμια πρωταθλήματα: 6-8 (1998), 4-4 (2005), 9-10 (2007), 9-10 και 9-14 (2009), 6-5 (2011), 16-15 (2015)

*18/7 Καζακστάν: 18 Αγώνες, (12 Νίκες, 2 Ισοπαλίες, 4 Ήττες)

*Τελευταίο παιχνίδι: 21-9, 21 Απριλίου 2012 Τεργέστη (Προολυμπιακό τουρνουά)

*Παγκόσμια πρωταθλήματα: 10-7 (1998), 7-2 (2001), 11-5 (2007), 12-6 (2009)

*20/7 Αυστραλία: 49 Αγώνες, (12 Νίκες, 4 Ισοπαλίες, 33 Ήττες)

*Τελευταίο παιχνίδι: 11-7, 30 Μαϊου 2017 Κουνσάν (Τουρνουά)

*Παγκόσμια πρωταθλήματα: 9-7 και 2-9 (2001), 10-8 (2005), 4-3 (2009),5-9 (2013), 7-8 (2015)

Αναχώρηση αποστολής: 13 Ιουλίου 2017

Επιστροφή αποστολής: 29 Ιουλίου 2017

 

Δ. OPEN WATER (15-21 Ιουλίου 2017)

Συμμετοχές: 6 (2001, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Μετάλλια: 9 (2-4-3)

Κορυφαία στιγμή: Χρυσά Μετάλλια Σπύρος Γιαννιώτης, 10χλμ, 2011 (Σαγκάη) και 2013 (Βαρκελώνη)

Αριθμός συμμετεχόντων αθλητών: 5 (5 συμμετοχές Σπύρος Γιαννιώτης, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015) 

Η Εθνική Ομάδα / Βουδαπέστη 2017

*Αραούζου Κέλλυ (5, 10χλμ)

3 συμμετοχές (2011,2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: Αργυρά μετάλλια, Ομαδικό 5χλμ, 2013 (Βαρκελώνη) και 5χλμ, 2015 (Καζάν)

*Αρνιακός Γιώργος (5, 10χλμ)

Καμία συμμετοχή

*Δαλδόγιαννης Αστέριος (5, 10χλμ)

Καμία συμμετοχή

……………………………………………………………………………………………………………………………………………

Προπονητής: Γέμελος Νίκος

Αναχώρηση αποστολής: 12 Ιουλίου 2017

Επιστροφή αποστολής: 20 Ιουλίου 2017

 

Ε. ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ (14-22 Ιουλίου 2017)

Συμμετοχές: 9 (1998, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015)

Μετάλλια: 0

Κορυφαία στιγμή: 7η θέση Δέσποινα Σολωμού, Ελεύθερο και Τεχνικό Σόλο 2009 (Ρώμη), Σαγκάη (2011) και 2013 (Βαρκελώνη), Ελεύθερο και Τεχνικό Ντουέτο, Κόμπο, 2013 (Βαρκελώνη)

Αριθμός συμμετεχουσών αθλητριών: 43 (4 συμμετοχές Δέσποινα Σολωμού, 2007, 2009, 2011, 2013)

Η Εθνική Ομάδα / Βουδαπέστη 2017

*Παπάζογλου Εβελίνα (Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο)

2 συμμετοχές (2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 7η Κόμπο 2013 (Βαρκελώνη)

*Πλατανιώτη Ευαγγελία (Σόλο, Ντουέτο, Ομαδικό, Κόμπο)

3 συμμετοχές (2011, 2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 7η Ελεύθερο, Τεχνικό Ντουέτο και Κόμπο 2013 (Βαρκελώνη) 

*Αρμάου Μαρία Ελένη (Ομαδικό, Κόμπο)

1 Συμμετοχή (2015)

*Δίπλα Ιφιγένεια (Ομαδικό, Κόμπο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Κόμπο 2015 (Καζάν)

*Φαραντούρη Βαλεντίνα (Ομαδικό, Κόμπο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Κόμπο 2015 (Καζάν)

*Γκεοργκίεβα Γιάννα (Ομαδικό, Κόμπο)

2 συμμετοχές (2013, 2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Ελεύθερο και Τεχνικό Ομαδικό 2013 (Βαρκελώνη), 8η Κόμπο 2015 (Καζάν)

*Κοφίδη Βασιλική (Ομαδικό, Κόμπο, MIXED)

Καμία συμμετοχή

*Κουργιαντάκη Όλγα (Κόμπο, MIXED)

Καμία συμμετοχή

*Μαλκογεώργου Σοφία (Ομαδικό, Κόμπο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Κόμπο 2015 (Καζάν)

*Σαραντίδη Σοφία (Ομαδικό, Κόμπο)

Καμία συμμετοχή

*Ταξοπούλου Άννα Μαρία (Ομαδικό, Κόμπο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Κόμπο (2015)

*Τσόλα Αθανασία (Ομαδικό, Κόμπο)

1 συμμετοχή (2015)

Καλύτερη διάκριση: 8η Κόμπο (2015)

*Γκορτσιλάς Βασίλης (MIXED)

Καμία συμμετοχή

……………………………………………………………..

Προπονήτρια: Τσερνέτσκα Ναταλία

Συνεργάτης: Σαβράμη Σύλβια

Αναχώρηση αποστολής: 11 Ιουλίου 2017

Επιστροφή αποστολής: 23 Ιουλίου 2017