ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΕΘΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ OPEN WATER/ ΒΕΓΟΡΙΤΙΔΑ 2017

Υψηλός συναγωνισμός σε πολλές κούρσες της δεύτερης ημέρας

03.06.2017 15:28       4676

Ολοκληρώθηκε η δεύτερη ημέρα του Εθνικού πρωταθλήματος Κολύμβησης OPEN WATER που διεξάγεται στην Λίμνη Βεγορίτιδα με τα ατομικά αγωνίσματα να παίρνουν τη σειρά, μετά τα χθεσινά ομαδικά. Κύριο χαρακτηριστικό πολλών από τις κούρσες ήταν ο υψηλός συναγωνισμός, αφού μερικές εξ αυτών κρίθηκαν κυριολεκτικά στα τελευταία μέτρα.

Στα 10.000μ. Ανοιχτή Θαλάσσης ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Βούλγαρος αθλητής Βέντσισλαβ Αϊντάρσκι που τερμάτισε σε 1:51:47, ενώ πρώτος Έλληνας ήταν ο Αστέριος Δαλδογιάννης του ΠΑΟΚ με 1:51:54. Στην τρίτη θέση, τέσσερα δευτερόλεπτα πίσω από τον Δαλδογιάννη τερμάτισε ο Ντάνιελ-Ντέιβιντ Μάρις.

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Κέλλυ Αραούζου του Ολυμπιακού αναδείχθηκε νικήτρια, όπως αναμενόταν, με 2:00:56, ενώ την ακολούθησαν η Ευδοκία Κρητικού και η Αναστασία Κυρίλη με 2:07.42 και 2:14.09 αντίστοιχα.

Στα αγωνίσματα των νεαρότερων σε ηλικία αθλητών και συγκεκριμένα στους νέους άνδρες, ο Δημήτρης τερμάτισε πρώτος στα 10.000μ με επίδοση 1:51:50, ενώ τον ακολούθησαν οι Δημήτρης Μανιός με 1:56:41 και Χαράλαμπος Σιατούνης με 2:01:45.

Σπουδαία μάχη για την πρώτη θέση έγινε στα 10.000μ των νέων γυναικών. Εκεί, η Φιλιώ Ραυτοπούλου επικράτησε για μόλις τρία δευτερόλεπτα της Παρασκευής Κρητικού! Ο χρόνος της νικήτριας ήταν 2:06.43 και της δεύτερης αθλήτριας 2:06.46. Την τρίτη θέση κατέλαβε η Γεωργία Μαρινοπούλου με 2:24:03.

Μεγάλη μάχη έγινε και στην κούρσα των 7.500μ νεανίδων. Εκεί η Αφροδίτη Κατσιάρα της ΑΕ Χαϊδαρίου τερμάτισε πρώτη σε 1:33:11, αφήνοντας μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα πίσω της τη Νεφέλη Γιαννοπούλου του ΑΝΟ Γλυφάδας (1:33:15). Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Κατερίνα Γκιώνη του ΝΟ Βουλιαγμένης με 1:36:55.

Στα 7.500μ των εφήβων νικητής αναδείχθηκε ο Βούλγαρος αθλητής Γιόρνταν Γιάντσεφ, που τερμάτισε σε 1:26:26. Από τους Έλληνες αθλητές, πρώτος ήταν ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης του ΑΝΟΓ με 1:26:59, ενώ τον ακολούθησε ο Γιώργος Τζώρτζης του ΠΑΟΚ με 1:27:14.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Παράλληλα με το Εθνικό πρωτάθλημα, διεξήχθη και το πρωτάθλημα Βετεράνων.

Εκεί, οι αθλητές χωρίστηκαν διαγωνίστηκαν σε έξι κατηγορίες με τα εξής αποτελέσματα: