ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Β ΦΑΣΗ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ήττα και αποκλεισμός για το ΝΟ Βουλιαγμένης, 13-8 από τη Σαμπαντέλ

15.01.2017 14:28       877

Τη δεύτερή της ήττα σε τρεις αγώνες στον Α' Όμιλο της Β' Φάσης της ευρωλίγκα της υδατοσφαίρισης των γυναικών υπέστη ο ΝΟ Βουλιαγμένης και έμεινε εκτός των προημιτελικών της διοργάνωσης. Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου πάλεψε απέναντι στη διοργανώτρια και πρωταθλήτρια Ευρώπης Σαμπαντέλ, όμως ηττήθηκε με 13-8, έχοντας ως πρώτη σκόρερ την Έλλη Πρωτοπαπά που πέτυχε τρία γκολ.

Η ισπανική ομάδα επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από την αρχή του αγώνα και κατάφερε να φύγει με προβάδισμα ακόμη και έξι γκολ στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (8-2), πριν η ελληνική ομάδα μειώσε σε 8-4.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα η ομάδα του Λαιμού προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 9-6 με συνεχόμενα γκολ της Πρωτοπαπά, όμως η λήξη του τρίτου οκταλέπτου βρήκε την ισπανική ομάδα μπροστά με 11-6.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η ελληνική ομάδα έπρεπε να καλύψει έξι γκολ για να φτάσει στην πρόκριση, με το τελικό 13-8 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών των δύο ομάδων.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 13-8

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-2, 3-2, 2-2

Σαμπαντελ: Έστερ, Ορτίθ Μ., Νιούσουλ 2, Ορτίθ Μπ. 1, Ταμπάνι 1, Λέιτον 2, Κορντόμπες, Γκαρσία, Πένια 1, Έσπαρ 1, Ντόμενεχ 2, Φόρκα 3, Σάντσεθ

ΝΟ Βουλιαγμένης: Κούβδου, Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη, Ο' Ντόνελ 2, Πρωτοπαπά 3, Ξενάκη 1, Μαυρωτά, Πάτρα, Κούλχαας, Διαμαντοπούλου, Σελετοπούλου, Κοντογιάννη Κοτσιώνη

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η ρώσικη Κάντι Μανσίσκ επιβλήθηκε με 15-7 της Βαζούτας από την Ουγγαρία και κατέλαβε τη 2η προνομιούχο θέση του ομίλου.