ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ 2016/ΑΛΙΜΟΣ

Ήττα με 9-8 για την Εθνική Νέων γυναικών από την Ολλανδία

26.08.2016 12:20       1050

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο καθιερωμένο διεθνές τουρνουά Πυθία Καπ η Εθνική ομάδα των νέων γυναικών. Στους αγώνες που γίνονται στον Άλιμο, η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου έχασε στις λεπτομέρειες το παιχνίδι κόντρα στην Ολλανδία με 9-8, χάρη σε ένα γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν το τέλος. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ελευθερία Πλευρίτου με τέσσερα γκολ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ελλάδα να παίρνει προβάδισμα με 1-0, όμως η Ολλανδία βρέθηκε μπροστά με 3-2 στην λήξη του πρώτου οκταλέπτου. Η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνα της στο δεύτερο οκτάλεπτο, στο οποίο δεν δέχθηκε γκολ και δύο τέρματα από την Ελευθερία Πλευρίτου και την Νικολέτα Ελευθεριάδου πήρε προβάδισμα με 4-3.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, η Ολλανδία μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε να ισοφαρίσει τρεις φορές (4-4, 5-5, 6-6), χωρίς όμως να πάρει προβάδισμα στον αγώνα. Αυτό κατάφερε να το κάνει στο τελευταίο οκτάλεπτο, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά. Τελικά έφτασε στην νίκη με 9-8, χάρη σε γκολ της Γιάουστρα 0:50 πριν την λήξη του αγώνα.

Ολλανδία – Ελλάδα 9-8 (Τα οκτάλεπτα: 3-2, 0-2, 3-2, 3-2)

Προπονητής: Χέριτ Γιαν Σονχαους Προπονητής: Στέφανος Λέανδρος
Διαιτητές: Μπράνκο Μπάνοβατς (Κροατία) Έρικ Κόλαρ (Σλοβακία)

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά η Ρωσία επικράτησε με 11-10 της Ιταλίας σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Ρεπό είχε η Ουγγαρία.

Ρωσία – Ιταλία 11-10 (3-3, 3-2, 3-3, 2-2)

Ρωσία: Γκερζάνιχ 2, Μπερσνέβα 2, Λαπτέβα 2, Τολκουνόβα 2, Πόποβα 1, Ιακούσεβα 1, Ντιακόβα 1

Ιταλία: Κοκιέρε 2, Αβένιο 2, Πικότσι 2, Μαράνι 2, Τρούκο 1, Αλταμούρα 1

Το τουρνουά συνεχίζεται το απόγευμα (26/8) με τα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής

19:30 Ιταλία - Ολλανδία

21:00 Ελλάδα - Ουγγαρία

Πριν τον αγώνα Ρωσία - Ιταλία κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων του φονικού σεισμού που έπληξε την Ιταλία.