ΤΕΧΝΙΚΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ/ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Καρετζόπουλος: "Αφιερωμένο στον Δημήτρη!"

18.07.2018 21:24       1936

Ο Λουκάς Καρετζόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. επιφάνεια στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τεχνικής κολύμβησης.

Μετά το τέλος των απονομών ο Έλληνας πρωταθλητής, σε δηλώσεις του στην Ιστοσελίδα μας, δεν μπόρεσε να κρύψει την χαρά, αλλά και την συγκίνησή του αφιερώνοντας το μετάλλιο στον συναθλητή του Δημήτρη Παυλογιάννη που απεβίωσε πριν 10 μέρες στη Θεσσαλονίκη.

"Ήταν ένας πολύ δύσκολος τελικός, ένα 50άρι στο οποίο κανείς δεν ξέρει ποιος θα είναι ο νικητής. Τα συναισθήματα μου είναι από τα πιο έντονα που θυμάμαι και δύσκολα μπορώ να περιγράψω πόσο ευτυχισμένος και ενθουσιασμένος είμαι που κατέκτησα το χρυσό μετάλλιο, αφού έλειπε αυτό το χρώμα από τη συλλογή μου. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου, τον προπονητή μου Πέτρο Χαϊδάρη που πάντα πιστεύει σε μένα, καθώς και την ΚΟΕ που πάντα μας στηρίζει. Τελειώνοντας θέλω να αφιερώσω το μετάλλιο αυτό στο συναθλητή μου Δημήτρη Παυλογιάννη, που άδοξα έφυγε από κοντά μας.