ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Με εκκρεμότητες οι προκρίσεις στη Β' φάση

  13.03.2017 00:42       727

Οι περισσότερες προκρίσεις ομάδων για τη Β' φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων ξεκαθάρισαν την Κυριακή (12/3) το βράδυ, όταν και ολοκληρώθηκαν οι περισσότεροι από τους αγώνες των τεσσάρων Ομίλων της Α' φάσης. Υπάρχουν, όμως, εκκρεμότητες, που θα κριθούν στις επόμενες ημέρες.

Συγκεκριμένα, στον μοναδικό Όμιλο που ολοκληρώθηκαν όλοι οι αγώνες είναι ο αυτός του Βόλου. Εκκρεμεί ένας αγώνας στον Β' Όμιλο Αττικής, αλλά αυτός δεν επηρεάζει την υπόθεση πρόκριση. Όμως οι δύο αγώνες που εκκρεμούν στον Α' Όμιλο Αττικής και ο ένας στον Όμιλο Κρήτης αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς στους δύο αυτούς Ομίλους για κάποιες ομάδες ώστε να δούμε ποια θα είναι η τελευταία σε καθέναν από αυτούς για να αποκλειστεί.

Θυμίζουμε ότι από την Α' στη Β' φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους τέσσερις Ομίλους.

Οι ομάδες που έχουν σιγουρέψει μέχρι στιγμής την πρόκριση είναι: Οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Ιωνικός, Τρίτων Αμαρουσίου (από τον Α' Όμιλο Αττικής), οι ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος (από  τον Β' Όμιλο Αττικής), οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου) και ο ΝΟ Ρεθύμνου (από τον Όμιλο Κρήτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής, οι βαθμολογίες και οι εκκρεμότητες:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Αμαρουσίου, Βουλιαγμένης, Ν. Σμύρνης):

ΝΟ Βουλιαγμένης - Ηλυσιακός 30-2, Ιωνικός - Μίλων 23-1, Τρίτων Αμαρουσίου - ΝΟ Βουλιαγμένης 2-12, Ηλυσιακός - Ιωνικός 6-22.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12 (4 αγ.)

2. Ιωνικός 7 (4 αγ.)

3. Τρίτων Αμαρουσίου 4 (3 αγ.)

4. Μίλων 0 (2 αγ.)

5. Ηλυσιακός 0 (3 αγ.)

Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Ν. Σμύρνης: Τρίτη 14/3 στις 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου - Μίλων, Σάββατο 18/3 στις 17.00 Μίλων - Ηλυσιακός.

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):

ΝΟ Χίου - ΓΣ Περιστερίου 14-5, Πανιώνιος - ΑΝΟ Γλυφάδας 7-20, Εθνικός Πειραιά - ΝΟ Χίου 9-14, ΓΣ Περιστερίου - Πανιώνιος 8-14.

Η Βαθμολογία:

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12 (4 αγ.)

2. ΝΟ Χίου 9 (4 αγ.)

3. Εθνικός Πειραιά 3 (3 αγ.)

4. Πανιώνιος 3 (3 αγ.)

...................................

5. ΓΣ Περιστερίου 0 (4 αγ.)

Εκκρεμεί ο αγώνας: Κολ. Ν. Σμύρνης: Δευτέρα 13/3 στις 20.30 Πανιώνιος - Εθνικός Πειραιά.

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

Ολυμπιακός - ΝΕ Λαμίας 25-2, ΟΥΚ Βόλου - ΝΕ Πατρών 3-27, ΝΟ Λάρισας - Ολυμπιακός 4-15, ΝΕ Λαμίας - ΟΥΚ Βόλου 7-11.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

1. Ολυμπιακός 10

2. ΝΕ Πατρών 10

3. ΝΟ Λάρισας 6

4. ΟΥΚ Βόλου 3

............................

5. ΝΕ Λαμίας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

ΝΟ Χανίων - ΝΟ Ρεθύμνου 8-17.

Η Βαθμολογία:

1. ΝΟ Ρεθύμνου 9 (3 αγ.)

2. Νηρέας Χαλανδρίου 3 (2 αγ.)

3. ΝΟ Χανίων 3 (3 αγ.)

4. Άρης Νίκαιας 0 (2 αγ.)

Εκκρεμεί ο αγώνας: Κολ. Νίκαιας: Τρίτη 14/3 στις 20.30 Άρης Νίκαιας - Νηρέαας Χαλανδρίου.

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 28-30/4. Η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5/4 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής