ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό στον Πειραιά, 6-4 τον Εθνικό

07.01.2017 19:37       875

Μεγάλη νίκη στον Πειραιά επί του Εθνικού με 6-4 που τον διατηρεί στη δεύτερη θέση μαζί με το ΝΟ Βουλιαγμένης πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο ντεμπούτο του Αθανάσιου Ηρειώτη στον πάγκο των «πρασίνων». Πρώτοι σκόρερ με δύο γκολ οι Καλογεράκος και Χαραλαμπόπουλος για τον Παναθηναϊκό και ο Στέφανος Φουτρής για τον Εθνικό.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στον αγώνα όπως δείχνει και το τελικό σκορ είχαν οι τερματοφύλακες και οι άμυνες των δύο ομάδων.

Οι «πράσινοι» από την αρχή του αγώνα δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ. Ο Εθνικός κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου σε 2-2, όμως το «τριφύλλι» πήγε προηγούμενο με 3-2 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι πολύ καλές άμυνες των δύο ομάδων συνεχίστηκαν και ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το προβάδισμά του σε 4-2 πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι και σε προβάδισμα τεσσάρων γκολ (6-2). Εκεί ήρθε η αντίδραση των Πειραιωτών που μείωσαν σε 6-4 ενώ είχαν δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να φέρουν το παιχνίδι στο γκολ, όμως ο Κώστας Γαλανίδης, που συνολικά πραγματοποίησε σωρεία κρίσιμων επεμβάσεων, είπε όχι και διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας των δύο γκολ, με την οποία έληξε ο αγώνας.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 4-6

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 0-1, 0-1, 2-2