ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ

Μυαλωμένο παιχνίδι και νέα νίκη (10-9) της Εθνικής Γυναικών επί της Ιταλίας στην πρεμιέρα

18.01.2012 21:13       1334

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Παίξανε με μυαλό, υπομονή και επιμονή, οι παγκόσμιες της Σαγκάης και φυσικά νίκησαν για 11η συνεχόμενη φορά την Ιταλία (10-9), στην πρεμιέρα του 14ου Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γυναικών στο Αίντχόφεν.

Από νωρίς έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους και παρά το γεγονός ότι φορτώθηκαν υπέρμετρα με αποβολές (10 συνολικά), κατάφεραν να κρατήσουν τη νίκη στο τέλος, όταν η Ιταλία επιχείρησε να γυρίσει το παιχνίδι ανάποδα, μετά το 10-6 (Λαρά, 4.39’’).

Κύριο όπλο της Εθνικής η άμυνα στον παίκτη λιγότερο, όπου το τελευταίο διήμερο ο Γιώργος Μορφέσης με τον συνεργάτη του Σάκη Κεχαγιά, έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στην ανάλυση του βίντεο αλλά και τη θεωρία.

Με τη νίκη της, 3η συνεχόμενη σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επί της Ιταλίας η οποία πλέον – τα τελευταία χρόνια – είναι αυτή που βλέπει την Ελλάδα ως φαβορί στα μεταξύ τους παιχνίδια, η Εθνική μας ομάδα έβαλε τις βάσεις αφενός για την πρωτιά στον όμιλο της που της δίνει απευθείας εισιτήριο για τα ημιτελικά και αφετέρου για την πρόκριση της στο Προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης τον Απρίλη, αλλά και την απευθείας συμμετοχή της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2013 (Βαρκελώνη) και το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2014.

Η Χριστίνα Τσουκαλά με το 100ό της γκολ στην Εθνική ομάδα,  μας έδωσε το προβάδισμα (3.18’’), αφού είχε προηγηθεί η ισοφάριση της Ηλέκτρας Ψούνη νωρίτερα, πλην όμως η Κότι ήταν αυτή που έφερε στα ίσα το παιχνίδι (1.43’’), στην πρώτη περίοδο.

Η Σταυρούλα Αντωνάκου ήταν αυτή που με τα δύο της γκολ ξεκλείδωσε την ασφυκτική άμυνα των Ιταλίδων πάνω στην Ασημάκη και έτσι η Ελλάδα πήρε κεφάλι στο σκορ (4-2) στην δεύτερη περίοδο.

Το παιχνίδι άνοιξε στο τρίτο 8λεπτο, η Εθνική μας όμως συνέχισε να είναι καλή στον παίκτη λιγότερο και παρά το γεγονός ότι ισοφαρίστηκε (5-5) από την Μπιανκόνι (2.13’’), με τα γκολ της Χριστίνας Τσουκαλά από πέναλτι και της εκ των κορυφαίων σήμερα Σταυρούλας Αντωνάκου, πήγε για τα τελευταία λεπτά του αγώνα με διαφορά +2 (7-5).

Το σερί μας συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με την Αντιγόνη Ρουμπέση να πάει την διαφορά στο +4 (9-5) και την Γιούλη Λαρά να πετυχαίνει παλικαρίσιο γκολ (10-6) 4.39’’ πριν το τέλος.

Η Ιταλία, αφού αρχικά μείωσε σε επίθεση με 2 παίκτριες παραπάνω (4.16’’), έφερε το ματς στο γκολ με την Αϊέλλο στα 19’’ πλην όμως η εμπειρία των διεθνών μας δεν τους επέτρεψε άλλες ελπίδες.

8ΛΕΠΤΑ: 2-2, 2-0, 3-3, 3-4

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ:

Α’ Περίοδος: 6.20’’ Αμπάτε 0-1 (περιφέρεια), 5.53’’ Ψούνη 1-1 (περιφέρεια), 3.18’’ Τσουκαλά 2-1 (περιφέρεια), 1.43’’ Κότι 2-2 (π/π)

Β’ Περίοδος: 6.48’’ Αντωνάκου 3-2 (π/π), 1.55’’ Αντωνάκου 4-2 (περιφέρεια)

Γ’ Περίοδος: 6.21’’ Ντι Μάριο 4-3 (περιφέρεια), 4.46’’ Ασημάκη 5-3 (φουνταριστός), 4.00’’ Καζανόβα 5-4 (π/π), 2.13’’ Μπιανκόνι 5-5 (π/π), 2.02’’ Τσουκαλά 6-5 (πέναλτι), 1.12’’ Αντωνάκου 7-5 (5μ.),

Δ’ Περίοδος: 7.20’’ Μελιδόνη 8-5 (π/π), 6.14’’ Ρουμπέση 9-5 (περιφέρεια), 4.58’’ Αμπάτε 9-6 (περιφέρεια), 4.39’’ Λαρά 10-6 Λαρά (φουνταριστός), 4.16’’ Έμμολο 10-7 (π/π), 2.49’’ Κότι 10-8 (π/π), 0.19’’ Αϊέλλο 10-9 (περιφέρεια)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Μελιδόνη 1, Ψούνη 1, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 1, Γερόλυμου, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου 3, Λαρά 1, Διαμαντοπούλου Χρ.

2/5 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 5μέτρα, 4 περιφέρεια, 2 φουνταριστός

ΙΤΑΛΙΑ (Φάμπιο Κόντι): Τζίλι, Αμπάτε 2, Καζανόβα 1, Αϊέλλο 1, Κουειρόλο, Λάπι, Ντι Μάριο 1, Μπιανκόνι 1, Έμμολο 1, Ραμπάλντι, Κόττι 2, Φρασινέτι, Γκορλέρο