ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Οι ομάδες που προκρίνονται στη Β' φάση

  05.03.2017 22:47       3699

Με την ολοκλήρωση της συντριπτικής πλειοψηφίας των αγώνων των 12 Ομίλων της Α' Προκριματικής φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Παίδων, την Κυριακή (5/3) το βράδυ, αναδείχθηκαν 41 ομάδες που προκρίνονται στη Β' φάση. Εκκρεμούν τρεις αγώνες στον Δ' Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 14 και στις 19/3) για να οριστικοποιηθεί η κατάταξη εκεί και να ξεκαθαριστεί ποια από τους Τρίτωνα Αμαρουσίου ή ΑΟ Καστέλλας θα είναι στην προτελευταία και την τελευταία θέση, για να δοθεί άλλο ένα εισιτήριο πρόκρισης και να γίνουν 42.

Σημειώνουμε ότι από την Α' στη Β' φάση ΔΕΝ προκρίνονται μόνο οι ομάδες που θα κατακτήσουν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους 12 Ομίλους.

Οι ομάδες που σφράγισαν την πρόκριση είναι οι: ΝΟ Βουλιαγμένης, Νηρέας Γέρακα, Ηλυσιακός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΝΟ Χίου, Νηρέας Χαλανδρίου, Παλαιό Φάληρο, Ολυμπιακός, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΓΣ Περιστερίου, Ιωνικός, Παναθηναϊκός, Άλμα Κλαμπ, ΑΝΟ Γλυφάδας, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά, ΑΕ Κερατσινίου, ΠΑΟΚ, Πανσερραϊκός, ΕΑΤΕΚ, Άρης, ΟΦΘ, ΝΟ Καβάλας, Ηρακλής, ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Λάρισας, Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Χανίων, Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι τελικές βαθμολογίες των Ομίλων:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Βουλιαγμένης):

ΝΟ Βουλιαγμένης - Μίλων 27-1, Νηρέας Γέρακα - ΓΣ Ηλιούπολης 10-4, Ηλυσιακός - ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17, Μίλων - Νηρέας Γέρακα 3-11.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Νηρέας Γέρακα 9

3. Ηλυσιακός 6

4. ΓΣ Ηλιούπολης 3

..................................

5. Μίλων 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Φαλήρου, Πετρούπολης):

Παλαιό Φάληρο - Νηρέας Χαλανδρίου 4-5, ΝΟ Χίου - ΑΟ Πετρούπολης 15-7.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χίου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. Παλαιό Φάληρο 3

..............................

4. ΑΟ Πετρούπολης 0

Γ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Χαϊδαρίου, Νίκαιας, Περιστερίου):

Ολυμπιακός - ΓΣ Περιστερίου 17-8, Ιωνικός - ΑΕ Χαϊδαρίου 8-11, Ροή - Ολυμπιακός 6-13, ΓΣ Περιστερίου - Ιωνικός 10-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Ολυμπιακός 12

2. ΑΕ Χαϊδαρίου 9

3. ΓΣ Περιστερίου 6

4. Ιωνικός 3

.......................

5. Ροή 0

Δ' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας. Αμαρουσίου):

Παναθηναϊκός - ΑΟ Καστέλλας 19-2, Τρίτων Αμαρουσίου - ΑΝΟ Γλυφάδας 4-21.

Η Βαθμολογία:

1. Παναθηναϊκός 9 (3 αγ.)

2. Άλμα Κλαμπ 6 (2 αγ.)

3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6 (4 αγ.)

4. ΑΟ Καστέλλας 0 (3 αγ.)

5. Τρίτων Αμαρουσίου 0 (2 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κολ. Αμαρουσίου: Τρίτη 14/3: 20.30 Τρίτων Αμαρουσίου - Άλμα Κλαμπ. Κυριακή 19/3: 12.00 Άλμα Κλαμπ - Παναθηναϊκός, 13.00 ΑΟ Καστέλλας - Τρίτων Αμαρουσίου.

Ε' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Ν. Σμύρνης):

Πανιώνιος - ΑΕ Κερατσινίου 13-4, Εθνικός Πειραιά - Δελφίνια Μεταμόρφωσης 13-4, Εθνικός Πειραιά - Πανιώνιος 3-11, Δελφίνια Μεταμόρφωσης - ΑΕ Κερατσινίου 7-14.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. Πανιώνιος 9

2. Εθνικός Πειραιά 6

3. ΑΕ Κερατσινίου 3

...................................

4. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 0

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

Πανσερραϊκός - Άρης 19-4, ΠΑΟΚ - ΕΑΤΕΚ 17-5, Μακεδονικός - Πανσερραϊκός 5-21, Άρης - ΠΑΟΚ 0-22.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΟΚ 12

2. Πανσερραϊκός 9

3. ΕΑΤΕΚ 6

4. Άρης 3

............................

5. Μακεδονικός 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΟΦΘ - Ηρακλής 7-2, ΧΑΝΘ - ΝΟ Καβάλας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΟΦΘ 9

2. ΝΟ Καβάλας 4

3. Ηρακλής 3

.........................

4. ΧΑΝΘ 1

ΟΜΙΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Κολυμβητήριο Αλεξανδρούπολης):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από το Σάββατο.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΠΑΣ Φοίβος 6

2. Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3

............................................

3. Νηρέας Ορεστιάδας 0

............................................

ΣΑΠΚ Νεάπολης -

Σ.Σ.: Ο ΣΑΠΚ Νεάπολης δεν εμφανίστηκε στους αγώνες -χωρίς να το έχει δηλώσει από πριν- και το ΔΣ της ΚΟΕ είναι αυτό που θα αποφασίσει (σύμφωνα με το δικαίωμα που του δίνει η προκήρυξη) αν θα καταταχθεί στην τελική βαθμολογία ως τελευταίος ή όχι, ή αν θα θεωρηθεί τελευταίος ο Νηρέας Ορεστιάδας και θα περάσουν μόνο οι δύο πρώτοι, κάτι που είναι και το πιο πιθανό.

ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κολυμβητήριο Πτολεμαϊδας):

Πύρρος Ιωαννίνων - ΝΑΟ Κέρκυρας 11-8, ΚΕ Κοζάνης - Δελφίνια Πτολεμαϊδας 18-2, ΚΕ Κοζάνης - Πύρρος Ιωαννίνων 11-2, Δελφίνια Πτολεμαϊδας - ΝΑΟ Κέρκυρας 9-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΚΕ Κοζάνης 9

2. Δελφίνια Πτολεμαϊδας 4

3. Πύρρος Ιωαννίνων 3

.............................

4. ΝΑΟ Κέρκυρας 1

ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κολυμβητήριο Πεπανός):

ΝΟ Ιτέας - ΝΟ Πατρών 0-24, ΝΟ Ναυπλίου - ΝΟ Καλαμάτας 1-20, ΝΕ Πατρών - ΝΟ Ιτέας 16-1, ΝΟ Πατρών - ΝΟ Ναυπλίου 20-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Πατρών 12

2. ΝΕ Πατρών 9

3. ΝΟ Καλαμάτας 5

4. ΝΟ Ναυπλίου 2

....................................

5. ΝΟ Ιτέας 0

Σ.Σ.: Ο ΝΟ Καλαμάτας και ο ΝΟ Ναυπλίου έχουν από έναν μηδενισμό και τους έχει αφαιρεθεί από ένας βαθμός.

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

Πλιτς Πλατς - ΝΟ Χανίων 4-6, ΝΟ Ρεθύμνου - ΝΟ Αγ. Νικολάου 18-2.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Χανίων 9

2. Πλιτς Πλατς 6

3. ΝΟ Ρεθύμνου 3

...............................

4. ΝΟ Αγ. Νικολάου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας Βόλου):

ΟΥΚ Βόλου - ΟΕΑΝΑΒ 14-2, Νηρέας Λαμίας - ΝΟ Λάρισας 6-6, ΝΕ Λάρισας - Νίκη Βόλου 11-9, ΟΥΚ Βόλου - Νηρέας Λαμίας 6-4, ΝΟ Λάρισας - ΝΕ Λάρισας 4-15, Νίκη Βόλου - ΟΕΑΝΑΒ 16-1.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΕ Λάρισας 15

2. Νίκη Βόλου 12

3. ΟΥΚ Βόλου 9

4. ΝΟ Λάρισας 4

5. Νηρέας Λαμίας 4

.........................

6. ΟΕΑΝΑΒ 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Μίνι Παίδων θα διεξαχθεί 19-21/5. Η κλήρωση θα γίνει την Τετάρτη 12/4 στις 12.30 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής