ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 12ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΒΟΛΟΣ

Ολλανδία, Ρωσία και Ισπανία τα 3 από τα 4 εισιτήρια των ημιτελικών

07.09.2017 21:04       826

Ολοκληρώθηκαν σχεδόν τα ζευγάρια της ημιτελικής φάσης του παγκοσμίου πρωταθλήματος Νέων γυναικών που διεξάγεται στον Βόλο. Η Ολλανδία δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στον Καναδά, του οποίου επικράτησε με 10-2. Η ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση, είχε από την αρχή τα ηνία του αγώνα και με ένα εκπληκτικό 4ο οκτάλεπτο (5-1), πήρε το εισιτήριο για τους ημιτελικούς και αναμένει πλέον τον αυριανό της αντίπαλο, που θα βγει από τον νικητή της αναμέτρησης της Ελλάδας με τις ΗΠΑ.

Η Ρωσία ήταν αυτή που πήρε το 2ο εισιτήριο για την ημιτελική φάση, νικώντας την Ιταλία, σε ένα πολύ όμορφο ματς, με 5-4. Οι Ρωσίδες είχαν από την αρχή τα ηνία του αγώνα και μάλιστα είχαν πάρει και διαφορά δύο τερμάτων (5-3). Η Ιταλίδες κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα, όμως δεν ήταν αρκετό για να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω.

Η Ισπανία θα είναι η αντίπαλος της Ρωσίας στην αυριανή αναμέτρηση, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της Ουγγαρία, την οποία κέρδισε με 15-8.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΟΛΛΑΝΔΙΑ- ΚΑΝΑΔΑΣ 10-2

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-0, 2-0 5-1

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μούλντερ 3, Κούπμαν 2, Σλίκινγκ 1, Μπόσβελτ 1, Κφούνινγκ 1, Ρόζεμπουμ 1, Κούλχαας 1

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-1, 4-5, 4-1

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κρέσπι 3, Αζνάρ 3, Μποναμούσα 3, Λέϊτον 2, Κιουντάο 1, Μπαρίνγκο 1, Κόρμπομπες 1, Ντίαζ 1

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Βάργκα 3, Χέρτζκα 2, Βάλι 2, Φάρκας 1

Ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες και στατιστικά μπορείτε να βλέπετε στο επίσημο σάιτ της διοργάνωσης ΕΔΩ. Οι αγώνες μεταδίδονται και σε live streaming ΕΔΩ.