ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΦΗΒΩΝ/ΝΕΑΝΙΔΩΝ - ΠΡΑΓΑ

Όριο για την Νικολέτα Παυλοπούλου στα 200μ. μικτή ατομική

09.04.2017 21:36       3474

Με το όριο της Νικολέτας Παυλοπούλου για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων στα 200μ. Μικτή Ατομική Νεανίδων να ξεχωρίζει στην 4η αγωνστική από ελληνικής πλευράς, ολοκληρώθηκε η πολυενθής συνάντηση της συγκεκριμένης ηλικιακής κατηγορίας που διεξήχθη στην Πράγα.

Η αθλήτρια του Ωκεανού πραγματοποίησε εκπληκτικό ατομικό ρεκόρ, αφού πέτυχε χρόνο 2:17.59 που την έφερε στην 3η θέση, ενώ είχε επίδοση 2:18.74 από περσι. Αυτό είναι το δεύτερο όριο που πιάνει η νεαρή αθλητρια, μετά από αυτό που είχε πιάσει στα 200μ. Πρόσθιο.

Από εκεί και πέρα, η Αφροδίτη Κατσιάρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ. Ελεύθερο με 4:26.13, ενώ καλές επιδόσεις πέτυχαν ο Πάρις Ράπτης στα 100μ. Πεταλούδα (55.64), ο Νίκος Ντάνος στα 200μ. Μικτή Ατομική (2:08.52) και ο Σπύρος Κρανιάς στα 50μ. Πρόσθιο (29.17). Όλοι κατέλαβαν την 5η θέση στα αγωνίσματά τους.

Αναλυτικά οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στην 4η και τελευταία αγωνιστική της πολυεθνούς συνάντησης:

200μ. Μικτή Ατομική Νεανίδων: Νικολέτα Παυλοπούλου – 2:17.59 – 3η – όριο για το ευρωπαϊκό εφήβων-νεανίδων της Νετάνια

200μ. Μικτή Ατομική Νεανίδων: Φωτεινή Μέτσιου – 2:23.54 – Εκτός Συναγωνισμού.

400μ. Ελεύθερο Εφήβων: Ανδρέας Γεωργακόπουλος – 4:05.41 – Εκτός Συναγωνισμού

4χ100μ. Ελεύθερο Εφήβων: (Γιώργος Βελιάδης, Νικόλαος Ντάνος, Σπύρος Κρανιάς, Αθανάσιος Ζαφειρόπουλος) – 3:33.21 – 9η θέση

4χ100μ. Ελεύθερο Νεανίδων: (Νικολέτα Παυλοπούλου, Γεωργία Παυλοπούλου, Αφροδίτη Κατσιάρα, Δέσποινα Μαρκαντέ) – 3:58.98 – 7η θέση

7η η Εθνική ομάδα

Στην 7η θέση της συνολικής βαθμολίας με 258 βαθμούς βρέθηκε η Ελλάδα. Στις επιμέρους κατηγορίες οι παίδες ήταν 7οι με 124 βαθμούς και οι νεάνιδες 6ες με 134. Την πρώτη θέση σε όλες τις κατηγορίες κατέκτησε η Πολωνία.