ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ/ΓΟΥΙΝΤΣΟΡ/ΚΑΝΑΔΑΣ

Πανελλήνιο ρεκόρ από τον Χρήστου στα 200μ. ύπτιο!

11.12.2016 18:07       4290

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε για τα ελληνικά χρώματα το 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα που διεξήχθη στο Γουίντσορ του Καναδά. Μπορεί ο Απόστολος Χρήστου να μην κατάφερε να περάσει στον τελικό των 200μ. ύπτιο, όμως σημείωσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στο συγκεκριμένο αγώνισμα με 1:54.15, καταρρίπτοντας το δικό του 1:54.70 από το προηγούμενο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Με αυτόν τον χρόνο κατέλαβε την 17η θέση, ενώ στον τελικό του αγωνίσματος περνούσαν οι 8 πρώτοι.

Η όγδοη καλύτερη επίδοση που έδινε πρόκριση σημειώθηκε από τον Ρουμάνο Ρόμπερτ Γκλίντα και ήταν 1:51.92, ενώ την καλύτερη επίδοση σημείωσε ο Μασάκι Κανέκο από την Ιαπωνία με 1:50.30.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ.

Αυτό ήταν το 5ο πανελλήνιο ρεκόρ που σημεώθηκε στους αγώνες από τους αθλητές μας με την παρουσία τους να κρίνεται άκρως επιτυχημένη. Καλύτερη θέση (8η) και μοναδικός αθλητής που κέρδισε πρόκριση σε τελικό κάποιου αγωνίσματος ήταν ο Ανδρέας Βαζαίος στα 200μ. μικτή ατομική.

Οι Έλληνες πρωταθλητές είχαν ακόμη δύο παρουσίες σε ημιτελικούς με τους Ανδρέα Βαζαίο στα 100μ. μικτή ατομική (13ος) και Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο (9ος), ενώ οι επιδόσεις τους κυμάνθηκαν σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Αναλυτικά η παρουσία των πρωταθλητών στο 13ο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κολύμβησης σε 25άρα πισίνα του Γουίντσορ:

200μ. Μικτή Ατομική: Ανδρέας Βαζαίος: Προκριματικός: 1:54.30 - Πανελλήνιο ρεκόρ, Τελικός 1:55.80 - 8ος

100μ. Ύπτιο: Απόστολος Χρήστου: Προκριματικός: 52.07 - Πανελλήνιο ρεκόρ -20ος

50μ. Ελεύθερο: Κριστιάν Γκολομέεβ: Προκριματικός: 21:47 - Πανελλήνιο ρεκόρ, Ημιτελικός: 21:50 -9ος

100μ. Μικτή Ατομική: Ανδρέας Βαζαίος: Προκριματικός: 53.19, Ημιτελικός: 53.36 -13ος

100μ. Μικτή Ατομική: Απόστολος Χρήστου: Προκριματικός 54.37 - 26ος

50μ. Ύπτιο: Απόστολος Χρήστου: 24.53 - 29ος

100μ. Ελεύθερο: Κριστιάν Γκολομέεβ: Προκριματικός 48.07 - Πανελλήνιο Ρεκόρ - 24ος

100μ. Ελεύθερο: Απόστολος Χρήστου: Προκριματικός: 48.19 - 28ος

50 μ. Πεταλούδα: Κριστιάν Γκολομέεβ: Προκριματικός: 23.93 - 32ος

200μ. Ύπτιο: Απόστολος Χρήστου: Προκριματικός: 1:54.15 - Παναλλήνιο Ρεκόρ 17ος