ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΟΛΥΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ/ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Πανελλήνιο ρεκόρ Παγκορασίδων Α' από τη Γεωργία Δαμασιώτη

08.04.2017 22:12       3193

Με ένα εξαιρετικό πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία των παγκορασίδων Α', που κρατούσε περισσότερα από 10 χρόνια συνεχίστηκε η πολυεθνής συνάντηση παίδων-κορασίδων στον Πειραιά, αφού η Γεωργία Δαμασιώτη αγωνιζόμενη στα 100μ. πεταλούδα κατάφερε να τερματίσει σε 1:01.99, καταρρίπτοντας το 1:02.38 της Παναγιώτας Τσιάλτα που κρατούσε από τις 13/7/2006.

Με αυτό τον τρόπο η αθλήτρια του Ωκεανού συνεχίζει τις εξαιρετικές της επιδόσεις με τις οποίες είχε ξεκινήσει τη σεζόν. Μπορεί να μην κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση, αφού ήταν δεύτερη πίσω από την Τουρκάλα Αλείνα Οζκάν (1:01.66), αλλά έδειξε πως είναι ικανή να συναγωνιστεί μεγαλύτερες σε ηλικία αθλήτριες.

Πολύ καλή επίδοση και δεύτερη θέση είχαμε από τον Σταύρο Κέντρο στα 400μ. Ελεύθερο. Ο αθλητής του Ωκεανού τερμάτισε σε 4:02.19 πίσω από τον Ελβετό Αντόνιο Τζάκοβιτς που έκανε 4:01.24.

Από εκεί και πέρα την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Αρκάδιος Ασπρουγαλής με 1:05.48 στα 100μ. πρόσθιο. Ο έτερος Έλληνας αθλητής Σάββας Θώμογλου, που αγωνίστηκε εκτός συναγωνισμού, πέτυχε καλύτερο χρόνο (1:05.10), με τον οποίο μάλιστα θα κέρδιζε το αγώνισμα, αφού ο πρώτος Ντεμίρ Ντεμιρκάν από την Τουρκία τερμάτισε 1:05.15.

Εξαιρετικές σκυτάλες

Πολύ καλές επιδόσεις και δύο εισόδους στο βάθρο των νικητών και από τις σκυτάλες 4χ200μ. Ελεύθερο για τις ελληνικές ομάδες. Στις κορασίδες, οι Ζαχαρούλα Καλογέρη, Χρυσούλα Μητσάκου, Βασιλική Σταματάκη και Αναστασία Μεντεκίδη τερμάτισαν στη δεύτερη θέση με χρόνο 8:35.40, πίσω μόνο από τις Ισραηλινές αθλήτριες που έκαναν επίδοση 8:34.85.

Στους παίδες, οι Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, Δημήτρης Ζουμπούλογλου, Ηλίας Παλαιολόγος και Σταύρος Κέντρος έκαναν χρόνο 7:44.49, πλησιάζοντας το πανελλήνιο ρεκόρ της κατηγορίας (7:43.77), κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο.

3η η Ελλάδα στη συνολική κατάταξη

Μετά την πρώτη ημέρα των αγώνων, η ελληνική ομάδα βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 105 βαθμούς, πίσω από το Ισραήλ (141) και την Πολωνία (110) και μπροστά από τους Ελβετούς (99).

Στις επιμέρους κατατάξεις, οι κορασίδες βρίσκονται στην τρίτη θέση με 51 βαθμούς πίσω από Ισραήλ (68) και Φινλανδία (55), ενώ οι παίδες στην τέταρτη θέση με 54, πίσω από Ισραήλ (73), Πολωνία (65) και Ελβετία (61).

Οι αγώνες συνεχίζονται αύριο στις 09:30 και στις 17:30 με τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Μπορείτε να βρείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα ΕΔΩ.