ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Πήρε άτυπη ρεβάνς η Ισπανία 10-9 την εθνική μας

10.01.2012 22:34       1458

Τη δεύτερη ήττα της στο διεθνές τουρνουά υδατοσφαίρισης «Σαμαρτζίδης Καπ» υπέστη η Εθνική μας ομάδα των ανδρών. Η ελληνική ομάδα έχασε με 10-9 από την Ισπανία η οποία πήρε και μια άτυπη ρεβάνς για την ήττα της από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το περασμένο Σάββατο στην Πάτρα για το Γουόρλντ Λιγκ.

Τα πολλά λάθη στην άμυνα ήταν αυτά που στοίχισαν κυρίως στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το οποίο βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ και να μην μπορεί να πετύχει το αποτέλεσμα της αχαϊκής πρωτεύουσας, παρότι βρέθηκε για μια φορά μόνο να προηγείται στο ημίχρονο. Η εθνική μας είχε σχετικά μέτριο ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (4/11), ενώ έχασε κι ένα πέναλτι (ο Φουντούλης στο πρώτο οκτάλεπτο).

Οι Ισπανοί πέτυχαν κάποια εύκολα γκολ και προηγήθηκαν 3-1 και 4-2, αλλά η πρώτη περίοδο τελείωσε 4-3 υπέρ τους με γκολ του νεαρού Βλαχόπουλου που έδειξε καλή εικόνα και διεκδικεί θέση στη 13άδα του ευρωπαϊκού. Ο Θεοδωρόπουλος ισοφάρισε για πρώτη φορά για την ελληνική ομάδα, ενώ ο Φουντούλης της έδωσε προβάδισμα 6-5 στο ημίχρονο. Οι Μολίνα και Χαβιέ Γκαρσία έβαλαν πάλι μπροστά τους Ισπανούς, ο Δελακάς ισοφάρισε σε 7-7, οι Μολίνα και Μάγιαρακ με νέα εύκολα γκολ έκαναν το 7-9, ο πολύ καλός χθες Βουλγαράκης μείωσε 8-9. Στις αρχές του τέταρτου οκτάλεπτου ο Μιράλης ισοφάρισε ξανά σε 9-9, αλλά ο γερόλυκος Ιβάν Πέρεζ πέτυχε το πιο εύκολο γκολ για τους φούριας ρόχας (τον άφησαν οι Ελληνες παίκτες) και έδωσε τη νίκη στην Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα είχε τρεις ευκαιρίες στο τέλος να ισοφαρίσει, αλλά τις έχασε, μία με σουτ τοπυ Βλαχόπουλου στην κόντρα, μία με τον Φουντούλη παραπάνω και μία με τον Βουλγαράκη που αντί να πάρει αποβολή του σφύριξαν επιθετικό.

Εκτός 13άδας έμειναν για άλλη μια φορά οι Γιώργος Αφρουδάκης και Ντόσκας για προληπτικούς λόγους.

Ο μητροπολίτης Χίου Μάρκος βρέθηκε στα επίσημα των εξεδρών του Ιωνικού κολυβητηρίου που είχαν και χθες αρκετό κόσμο.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-4, 3-1, 2-4, 1-1.

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ του σκορ: Α’ οκτάλεπτο: Μολίνα 0-1 π.π. 7.22, Περόνε 0-2 π.π. 5.59, Αφρουδάκης Χρ. 1-2 περιφ. 5.39, Μιγκέλ 1-3 περιφ. 3.28, Βουλγαράκης 2-3 φουντ. 1.32, Μάγιαρακ 2-4 περιφ. 0.35, Βλαχόπουλος 3-4 π.π. 0.03. Β’ οκτάλεπτο: Θεοδωρόπουλος 4-4 π.π. 5.55, Αφρουδάκης Χρ. 5-4 πέναλτι 4.17, Μιγκέλ 5-5 π.π. 3.13, Φουντούλης 6-5 π.π. 2.10. Γ’ οκτάλεπτο: Μολίνα 6-6 π.π. 5.20, Γκαρσία Χαβ. 6-7 περιφ. 4.27, Δελακάς 7-7 π.π. 2.39, Μολίνα 7-8 π.π. 1.57, Μάγιαρακ 7-9 κόντρα 0.50, Βουλγαράκης 8-9 φουντ. 0.34. Δ΄οκτάλεπτο: Μιράλης 9-9 περιφ. 6.39, Πέρεζ 9-10 φουντ. 5.29

ΕΛΛΑΔΑ (Ντ. Αντριτς): Καραμπέτσος, Μυλωνάκης, Μιράλης 1, Κοκκινάκης, Δελακάς 1, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 2, Βλαχόπουλος 1, Κολόμβος, Φουντούλης 1, Αληχανίδης, Βουλγαράκης 2, Γαλανίδης.

4/11 παίκτη παραπάνω, 1/2 πέναλτι, 2 φουνταριστό, 2 περιφέρεια.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Αγκιλάρ): Λόπεζ, Γκαρσία Μ., Μαρσάλ, Σιράνιι, Μολίνα 3, Μιγκέλ 2, Μάγιαρακ 2, Εσπανιόλ, Γκαγιέγκο, Περόνε 1, Πέρεζ 1, Γκαρσία Χαβ. 1, Καρίγιο.

5/10 παίκτη παραπάνω, 1 κόντρα, 1 φουνταριστό, 3 περιφέρεια.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σουλτζ (Γερμανία), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2η αγωνιστική)

1.    Ισπανία (21-19) 6
2.    Σερβία (17-17) 3
3.    Μαυροβούνιο (13-13) 3
4.    ΕΛΛΑΔΑ (15-17) 0

Η Εθνική μας αγωνίζεται στη σημερινή τελευταία ημέρα του τουρνουά κόντρα στην Σερβία στις 18.00.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ: 18.00 ΕΛΛΑΔΑ – Σερβία, 7.30 μ.μ. Μαυροβούνιο - Ισπανία