ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 02/09/2011 - ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (Νο 3.482) - 16ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ – ΒΟΛΟΣ – 7η ΗΜΕΡΑ – ΘΕΣΕΙΣ 13-16

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ-ΑΙΓΥΠΤΟΣ 11-10

02.10.2011 20:32       1298

Το γκολ του Μόχικα, 34 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού, χάρισε στο Πουέρτο Ρίκο τη νίκη με 11-10 επί της Αιγύπτου, στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 13-16 του 16ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης νέων ανδρών του Βόλου.

Η αναμέτρηση ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη τη διάρκειά της. Στις αρχές της δ' περιόδου οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι 8-8. Το Πουέρτο Ρίκο με δύο συνεχόμενα γκολ διαμόρφωσε το 10-8, 4 λεπτά πριν το τέλος, η Αίγυπτος όμως κατάφερε να ισοφαρίσει (10-10), 1 λεπτό πριν τη λήξη. Η παράταση τελικά αποφεύχθηκε 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, χάρη στο γκολ του Μόχικα, που έκανε το 11-10 για το Πουέρτο Ρίκο.

Ετσι τώρα, το Πουέρτο Ρίκο θα αντιμετωπίσει αύριο τον Καναδά για τις θέσεις 13-14 της διοργάνωσης και η Αίγυπτος το Ουζμπεκιστάν για τις θέσεις 15-16.

ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-2, 2-3, 3-1, 4-4.

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: Μόχικα 6, Βάργκας – Αϊμάτ 2, Μπάγιο 1, Σάντα 1, Ρομπλέντο 1.

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Μ. Τζαμάλ 3, Κ. Τζαμάλ 3, Σερμπίνι 2, Αμρ 1, Ιμπραχίμι 1.