ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Πρωταθλητής στις Κορασίδες ο ΝΟ Βουλιαγμένης

24.06.2018 21:04       1620

Πρωταθλήτρια στην κατηγορία υδατοσφαίρισης των Κορασίδων αναδείχθηκε πριν λίγη ώρα η ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης, που επικράτησε του Νηρέα Χαλανδρίου στον μεγάλο τελικό με 13-11 και κατέκτησε τον τίτλο. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε με 11-9 στο μικρό τελικό της ΝΕ Πατρών.

Ο ΝΟΒ προηγήθηκε από νωρίς και απέκτησε μια διαφορά τριών γκολ στο ημίχρονο (7-4). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από το Λαιμό "άνοιξε" περισσότερο τη διαφορά αλλά ο Νηρέας αντέδρασε και την επανέφερε στα τρία (11-8). Μάλιστα, η ομάδα από το Χαλάνδρι μείωσε σε 11-9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όμως δεν απέφυγε την ήττα. Έτσι, το συγκρότημα της Αντιόπης Μελιδόνη κατέκτησε τον τίτλο και το χρυσό μετάλλιο.

Στον μικρό τελικό, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6 από την ΝΕΠ στο ημίχρονο και 9-7 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο με σκορ 4-0 και έφτασε στο χάλκινο μετάλλιο.