ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΑΝΔΡΩΝ

Προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, 16-6 τον ΠΑΟΚ

19.04.2017 17:36       711

Την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς της Α1 υδατοσφαίρισης Ανδρών πέτυχε ο Ολυμπιακός στον πρώτο ημιτελικό με 16-6 απέναντι στον ΠΑΟΚ στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, που ήταν εξ αρχής το φαβορί για τη νίκη δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στο συγκρότημα του Πάνου Βέργου, που προέβαλε σθεναρή αντίσταση. Το σκορ μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν 4-2, αλλά στη συνέχεια ένα επιμέρους 7-1 του πρωταθλητή Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο έδιωξε το άγχος από τους «ερυθρόλευκους».

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Γενηδουνιάς με 4 γκολ, ενώ από τρία είχαν οι Μυλωνάκης, Κολόμβος και Πρέκας για τον Ολυμπιακό και ο Νικολαΐδης για τον ΠΑΟΚ.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς διεξάγεται την Παρασκευή (21/4) στη Θεσσαλονίκη και εάν ο Ολυμπιακός επικρατήσει θα προκριθεί στους τελικούς του πρωταθλήματος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΟΚ 16-6

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 7-1, 5-3