ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σπάσιμο της έδρας από τον ΝΟ Βουλιαγμένης, 10-9 τον Ολυμπιακό

03.05.2017 20:26       1014

Μεγάλη νίκη μέσα στο «Π. Καπαγέρωφ» του Πειραιά πέτυχε ο ΝΟ Βουλιαγμένης που επικράτησε με 10-9 επί του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 Υδατοσφάιρισης Γυναικών.

Οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου με αυτό τον τρόπο έκαναν το 1-0 και πλέον χρειάζονται δύο νίκες για να πανηγυρίσουν το πρωτάθλημα, με το δεύτερο παιχνίδι να διεξάγεται την Παρασκευή στο κολυμβητήριο του ΝΟΒ στο Λαιμό.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, αφού προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχε ισοφαρίσει (5-5, 6-6). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την ομάδα του ΝΟΒ να παίρνει συνεχώς το προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Όμως, ένα γκολ της Βασιλικής Διαμαντοπούλου έδωσε προβάδισμα δύο γκολ (4:42 πριν τη λήξη), ενώ η Μανωλιουδάκη απάντησε άμεσα διαμορφώνοντας το τελικό 9-10, αφού στα 4 τελευταία λεπτά δε σημειώθηκε κάποιο γκολ, με τον Ολυμπιακό να χάνει την τελευταία επίθεση με παίκτρια παραπάνω.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 9-10

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-1, 3-3, 2-2