ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Στα ημιτελικά πανηγυρικά οι Γυναίκες με θρίαμβο επί της Ισπανίας (8-6)

22.01.2012 22:48       1249

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Στα μετάλλια και πάλι, σε μια ακόμη μεγάλη διοργάνωση η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών!

Νίκησε 8-6 την Ισπανία στο τρίτο και τελευταίο της παιχνίδι της στη φάση των Ομίλων και πλέον περιμένει τον αντίπαλο της την προσεχή Πέμπτη για να διεκδικήσει το εισιτήριο της στον τελικό του Σαββάτου!

Εκεί όπου ήταν και πριν 2 χρόνια στο Ζάγκρεμπ, όπου και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο, το πρώτο σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που μπορεί να αποκτήσει … παρέα εδώ στο Αϊντχόφεν!

Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2011 ήταν αποφασισμένη πριν μπει μέσα στον αγωνιστικό χώρο να πάρει αυτό το παιχνίδι για πολλούς και ευνόητους λόγους. Για το πρεστίζ της, για την ευκαιρία της απευθείας εισόδου της στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, για να δείξει – 6 μήνες μετά τη Σαγκάη – πως παραμένει στις κορυφαίες ομάδες της γυναικείας υδατοσφαίρισης.

Άμυνα γρανίτης, που υποχρέωσε τις ισπανίδες να έχουν τραγικό ποσοστό στον παραπάνω (3/13), αλλά να χάνουν άπειρες επιθέσεις και στα ίσα, εμφάνιση ικανοποιητική στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αν εξαιρέσει κανείς το νεκρό διάστημα του δεύτερου 8λέπτου όταν, η Ισπανία, ισοφάρισε (3-3) και αναθάρρησε.

Παρά το γεγονός ότι χάσαμε με 3 ποινές αρχικά την Ηλέκτρα Ψούνη και κατόπιν την Άντι Μελιδόνη στην τελευταία περίοδο, αντέξαμε την πίεση και με το άστρο της Ταραγκό (4 γκολ), που ανέλαβε δράση σήμερα, αντί της Τζένιφερ Παρέχα που είχε εξουδετερωθεί πλήρως.

Από την αρχή η Εθνική μας ομάδα θέλησε να επιβάλει το νόμο του φαβορί και το πέτυχε. Αν ήταν μάλιστα προσεκτική στις επιθέσεις της (1/4) με παίκτη παραπάνω, το σκορ θα είχε ανοίξει περισσότερο στην πρώτη περίοδο.

Ότι καλό κάναμε πίσω στην άμυνα που τσάκιζε κόκαλα, το χαλούσαμε μπροστά με τα λάθη μας στην επίθεση, όπου το τραγικό ποσοστό στον παραπάνω συνεχίστηκε (1/7), με την Ισπανία να γυρίζει το παιχνίδι και να ισοφαρίζει (3-3) στο ημίχρονο.

Αλλαγή σκηνικού στο τρίτο 8λεπτο με την άμυνα μας να συνεχίζει το ίδιο εκπληκτικό βιολί και να αποσυντονίζει τις ισπανίδες, αλλά και την Αντιγόνη Ρουμπέση να παίρνει το όπλο της και να σκοράρει 2 φορές, την Αλεξάνδρα Ασημάκη να κερδίζει αποβολές και να πετυχαίνει γκολ, βελτιώνοντας έτσι η Εθνική μας και το ποσοστό στον παραπάνω (4/10).

Με πάθος στα τελευταία 8 λεπτά, οι διεθνείς μας δεν έπεσαν στην ίδια παγίδα με την δεύτερη περίοδο και αφού η Αντωνάκου έδωσε αέρα τριών τερμάτων (7-4) στα 5.33’’, η Αγγελική Γερόλυμου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα 2.41’’ πριν το φινάλε.

8ΛΕΠΤΑ: 3-0, 0-3, 3-1, 2-2

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 6.29’’ Αντωνάκου 1-0 (π/π), 4.17’’ Ασημάκη 2-0 (φουνταριστός), 0.21’’ Λιόση 3-0 (κόντρα)

Β’ Περίοδος: 7.32’’ Ταράγκο 3-1 (πέναλτι), 3.15’’ Ταράγκο 3-2 (π/π), 0.12 Ορτίζ 3-3 (5μ.)

Γ’ Περίοδος: 6.59’’ Ρουμπέση 4-3 (π/π), 6.05’’ Ρουμπέση 5-3 (π/π), 5.35’’ Παρέχα 5-4 (περιφέρεια), 5.11’’ Ασημάκη 6-4 (π/π)

Δ’ Περίοδος: 5.33’’ Αντωνάκου 7-4 (περιφέρεια), 4.12’’ Ταράγκο 7-5 (π/π), 3.22’’ Ταράγκο 7-6 (π/π), 2.41’’ Γερόλυμου 8-6 (π/π)

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά, Μελιδόνη, Ψούνη 1, Λιόση, Αβραμίδου, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Γερόλυμου 1, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου 2, Λαρά, Διαμαντοπούλου Χρ.

5/11 π/π, 1 φουνταριστός, 1 περιφέρεια, 1 κόντρα

ΙΣΠΑΝΙΑ (Μιγκέλ Όκα): Εστέρ, Τσιλίντα, Εσπάρ, Ταράγκο 4, Ορτίζ 1, Παρέχα 1, Μιράντα, Πένα, Μπλας, Μεσένγκουερ, Γκαρσία, Λόπεζ, Ερέρα