ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Στα πέναλτι 17-15 η Ιταλία την Ολλανδία!

24.01.2012 22:38       1257

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Ντέρμπι που κρίθηκε στα πέναλτι ήταν ο δεύτερος προημιτελικός μεταξύ των δύο πολυνικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γυναικών (από 4 χρυσά).

Η Ιταλία είχε προβάδισμα και με 2 γκολ στην πορεία του ματς, αλλά στο τελευταίο 8λεπτο η Ολλανδία αρχικά με την ισοφάριση της Σέβενιχ σε 9-9 (4.58’’) και κατόπιν την πρωτοπορία της για πρώτη φορά στο σκορ (3.59’’) με την Φέρμερ έδειξε να γυρίζει υπέρ της τον αγώνα.

Ισοφάρισε η Ντι Μάριο (2.04’’) αφιερώνοντας το γκολ στον … πρώην ομοσπονδιακό τεχνικό της «σετερόσα» Μάουρο Μαουτζέρι (νυν της Ολλανδίας), ο Μπργκούλιαν στα 45’’ έδωσε «βούλιαγμα» στην Φαν Μπέλκουμ και στα 19’’ η Εμόλο σκόραρε (11-10), αλλά στα 6’’ οι «τουλίπες» έστειλαν το ματς στην παράταση με την Κλάασεν (11-11), με τον Μαυροβούνιο ρέφερι πάλι πρωταγωνιστή (επιθετικό στην Ιταλία).

Ισόπαλη και η παράταση 13-13 και στη ρουλέτα των πέναλτι οι ιταλίδες πήραν αυτό που ήθελαν (17-15).

8λεπτα: 4-3, 2-2, 2-2, 3-4

3λεπτα: 1-1, 1-1

Πέναλτι: Φέρμερ 13-14, Ντι Μάριο 14-14, Καμπάουτ (Τζίλι), Εμμόλο 15-14, Κλάασεν 15-15, Μπιανκόνι 16-15, Φαν ντερ Σλοτ (Τζίλι), Φρασινέτι 17-15

ΙΤΑΛΙΑ: Αμπάτε 2, Καζανόβα, Λάπι, Ντι Μάριο 5, Μπιανκόνι 2, Εμμόλο 3, Κόττι 2, Φρασινέτι

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σμιτ 2, Καμπάουτ 2, Στόμφχορστ 2, Φαν Μπέλκουμ 2, Σέβενιχ, Φέρμερ 3, Κλάασεν 3

Η Ιταλία παίζει στον ημιτελικό με τη Ρωσία και η Ολλανδία με την Ισπανία για 5η - 6η θέση.

*Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 87 ετών, το βράδυ της Δευτέρας, ο πρώην πρόεδρος της Ολλανδικής ομοσπονδίας κολύμβησης Κλάας φαν ντερ Πολ. Ο Ολλανδός παράγοντας, ήταν ταμίας της Fina από το 1982 έως το 1990 και πρόεδρος της Len από το 1986 έως το 1990.