ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ/ΠΙΟΜΠΙΝΟ

Στην 15η θέση ο Αστέριος Δαλδογιάννης

10.09.2016 13:07       1625

Την 15η θέση στα 10 χιλιόμετρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανοιχτής Θάλασσας που διεξάγεται στο Πιομπίνο της Ιταλίας κατέλαβε ο Αστέριος Δαλδογιάννης.

Ο νεαρός πρωταθλητής αγωνιζόμενος στην κατηγορία των αγοριών 18-19 ετών κάλυψε την απόσταση σε 2:02:01.4. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ούγγρος Κριστόφ Ραζόφσκι με χρόνο 1:55:40.7, ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Φλόριαν Βέλμπροκ με 1:55:50.5.

Συγκλονιστική μάχη έγινε για την τρίτη θέση, καθώς ο Ιταλός Αντρέα Μάντσι με 1:57:46.6 ξεπέρασε κατά ένα εκατοστό του δευτερολέπτου τον Ισραηλινό Ματάν Ροντίτι που τελικά κατετάγη τέταρτος.

Οι αγώνες ολοκληρώνονται αύριο (11/9) με την παρουσία των Ελλήνων αθλητών στα ομαδικά αγωνίσματα.

10:30 (ώρα Ελλάδας): Ομαδικό 4χ1.25 χιλιόμετρα για ηλικίες 14-15-16 με τους: Αφροδίτη Κατσιάρα, Βασιλική Γρίβα, Κώστα Εγγλεζάκη, Γιάννη Στούρα.

12:30 (ώρα Ελλάδας): Ομαδικό 4χ1.25 χιλιόμετρα για αθλητές κάτω των 19 με τους: Βασιλική Γρίβα, Νεφέλη Γιαννοπούλου, Κώστα Χατζηγεωργίου και Αστέριο Δαλδογιάννη.