ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΕΝ/ΣΤΟΚΧΟΛΜΗ

Στην 5η θέση η Ντουντουνάκη

11.04.2017 21:02       1224

Την πέμπτη (5η) θέση στον τελικό των 200μ. πεταλούδα του Σουηδικού πρωταθληματος Οπεν που διεξάγεται στην Στοκχόλμη, κατέκτησε η Άννα Ντουντουνάκη με επίδοση 2.16.86.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η γερμανίδα Φρανσίσκα Χέντκε με χρόνο 2.06.84, το αργυρό η Κατίνκα Χόζου από την Ουγγαρία με χρόνο 2.08.05, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Μαρτίνα Βαν Μπέρκελ από την Γερμανία (2.09.75).

Στα 100μ. ελεύθερο η Νόρα Δράκου κατέλαβε την 9η θέση με επίδοση 56.19, ενώ ο Δημήτρης Δημητρίου στα 800μ. ελεύθερο ανδρών κατέλαβε την 7η θέση με χρόνο 8.20.11.

Αυτές ήταν και οι τελευταίες ελληνικές συμμετοχές στο πρωτάθλημα της Στοκχόλμης, με την αποστολή των ελλήνων πρωταθλητών να επιστρέφει αύριο (12/4) με δύο ασημένια μετάλλια στις "αποσκευές" της, από τον Απόστολο Χρήστου (50μ. και 100μ. ύπτιο) και πολύ καλές επιδόσεις.