ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΙΒΟΥ/ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Στην 7η θέση ο Κριστιάν Γκολομέεβ, μόλις 4 εκατοστά μακριά από την πρόκριση ο Απόστολος Χρήστου

29.07.2017 20:57       1847

Την 7η θέση στον τελικό των 50μ. Ελεύθερο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Υγρού Στίβου κατέκτησε ο Κριστιάν Γκολομέεβ, αφού στον τελικό του αγωνίσματος τερμάτισε σε 21.73. Ο αθλητής του Εθνικού έφτασε πολύ κοντά στο πανελλήνιο και ατομικό ρεκόρ που σημείωσε στο χθεσινό προκριματικό (21.69).

Για να καταφέρει να φτάσει στα μετάλλια θα έπρεπε να πραγματοποιήσει ένα πολύ μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ, αφού οι τρεις πρώτες θέσεις κρίθηκαν κάτω από τα 21.50.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Κάλεμπ Ντρέσελ από τις ΗΠΑ με 21.15, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Βραζιλιάνος Μπρούνο Φρέιτους με 21.27 και το χάλκινο ο Βρετανός Μπέντζαμιν Πράουντ με 21.43.

Μεγάλο ατομικό ρεκόρ και 10η θέση για το Χρήστου

Έκανε ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ με 24.88 (προηγούμενο 24.97), όμως δεν κατάφερε να περάσει στον τελικό των 50μ. Ύπτιο του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Ο λόγος για τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, όμως στάθηκε άτυχος, αφού για μόλις 4 εκατοστά έμεινε εκτός τελικού, παίρνοντας τη 10η θέση. Στην 8η θέση βρέθηκε ο Ισραηλινός Ζόζεφ Κοπέλεφ με 24.84, ενώ τον καλύτερο χρόνο έκανε ο Γάλλος Καμίλ Λακούρτ με 24.30. Με αυτό το χρόνο ο Απόστολος Χρήστου έδειξε πως είναι θέμα χρόνου να σπάσει το πανελλήνιο ρεκόρ του Άρη Γρηγοριάδη (24.77) που κρατάει από το 2009.