ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ/ΩΚΛΑΝΤ

Στην καλύτερη εξάδα του κόσμου οι Νεάνιδες, 11-10 την Ουγγαρία

17.12.2016 08:23       854

Την νίκη απέναντι στην Ουγγαρία με 11-10 που την φέρνει στην καλύτερη εξάδα του κόσμου πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Νεανίδων. Μετά την χθεσινή ήττα από την Ισπανία (15-10) που τις άφησε εκτός ημιτελικών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του Ώκλαντ, τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν μια σημαντική νίκη.Πρώτη σκόρερ της Εθνικής μας, αλλά και του αγώνα ήταν η Β. Πλευρίτου με 4 γκολ.

Για την πέμπτη θέση η Εθνική μας θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ  (18/12, 02:20).

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική μας που στη λήξη του πρώτου οκταλέπτου βρέθηκε μπροστά με 4-1. Όμως, το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο οκτάλεπτο, όταν οι Ούγγαρέζες πραγματοιποίησαν επιμέρους 5-1 και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 6-5. Στο δεύτερο ημίχρονο, τα κορίτσια της Εθνικής μας μπήκαν αποφασισμένα να ανατρέψουν την κατάσταση. Έκαναν ένα σερί 3-0 μέσα σε τέσσερα λεπτά (9-7), πριν οι Μαγυάρες μειώσουν σε 9-8 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο και πιο κρίσιμο οκτάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε δύο φορές με δύο γκολ (10-8 και 11-9) και το μόνο που κατάφερε η αντίπαλη ομάδα ήταν να μειώσει στο τελικό 11-10, 0:19 πριν το τέλος.

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-5, 3-1, 2-2

Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος): Σταματοπούλου, Πρωτοπαπά 1, Σελετοπούλου, Ελευθεριάδου 3, Πλευρίτου 4, Κόλλια, Παπαναστασίου Δ., Πάτρα 2, Μαυρωτά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κοτσιώνη

Ουγγαρία (Γκάμπορ Γκόντοβα): Λεκρίνσκι, Μίκλος 4, Βάλι 1, Χέρτσκα 1, Άνταμ, Μ' Χούνου 3, Μίχαλι, Τοθ, Κις, Μουσνάι 1, Μάγιαρι

Στην ελληνική αποστολή συμμετέχουν ακόμη οι αθλήτριες Έλενα Ελληνιάδη και Άνθια Παπαναστασίου (στα φύλλα αγώνα δηλώνονται 11 παίκτριες αντί για 13 με τους νέους κανονισμούς που πειραματικά δοκιμάζονται από την Fina).