ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Συμπληρώθηκε το παζλ των προκρίσεων από την Α' στη Β' φάση

  18.03.2017 22:04       346

Έγινε το Σάββατο 18/3 και ο τελευταίος αγώνας (Μίλων - Ηλυσιακός 3-9, για τον Α' Όμιλο Αττικής) της Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Νεανίδων και με δεδομένο ότι είχαν γίνει μέσα στην εβδομάδα άλλοι τρεις αγώνες που εκκρεμούσαν επίσης -σε τρεις από τους τέσσερις Ομίλους-, ολοκληρώθηκε η αγωνιστική δραστηριότητα στη συγκεκριμένη φάση και έτσι συμπληρώθηκε το παζλ των προκρίσεων στη Β' φάση.

Οι ομάδες που προκρίθηκαν από τους αγώνες που εκκρεμούσαν και έγιναν την περασμένη Δευτέρα (13/3), την Τρίτη (14/3) και το Σάββατο (18/3) και συμπλήρωσαν το παζλ είναι οι Ηλυσιακός (από τον Α' Όμιλο Αττικής), Νηρέας Χαλανδρίου και ΝΟ Χανίων (από τον Όμιλο Κρήτης):

Θυμίζουμε ότι από την Α' στη Β' φάση ΔΕΝ προκρίθηκαν μόνο οι ομάδες που πήραν την τελευταία θέση σε καθέναν από τους τέσσερις Ομίλους.

Οι 15 συνολικά ομάδες που πήραν την πρόκριση είναι: Οι ΝΟ Βουλιαγμένης, Τρίτων Αμαρουσίου, Ιωνικός, Ηλυσιακός (από τον Α' Όμιλο Αττικής), οι ΑΝΟ Γλυφάδας, ΝΟ Χίου, Πανιώνιος, Εθνικός Πειραιά (από τον Β' Όμιλο Αττικής), οι Ολυμπιακός, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου (από τον Όμιλο Βόλου) και οι ΝΟ Ρεθύμνου, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Χανίων (από τον Όμιλο Κρήτης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες που εκκρεμούσαν και οι τελικές βαθμολογίες στους τέσσερις Ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Αμαρουσίου, Βουλιαγμένης, Ν. Σμύρνης):

Τρίτων Αμαρουσίου - Μίλων 18-1, Μίλων - Ηλυσιακός 3-9.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Βουλιαγμένης 12

2. Τρίτων Αμαρουσίου 7

3. Ιωνικός 7

4. Ηλυσιακός 3

....................................

5. Μίλων 0

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης, Περιστερίου):

Πανιώνιος - Εθνικός Πειραιά 9-6.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΑΝΟ Γλυφάδας 12

2. ΝΟ Χίου 9

3. Πανιώνιος 6

4. Εθνικός Πειραιά 3

................................

5. ΓΣ Περιστερίου 0

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ (Κολυμβητήριο Βόλου):

Οι αγώνες είχαν ολοκληρωθεί από την προηγούμενη Κυριακή (12/3).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική):

1. Ολυμπιακός 10

2. ΝΕ Πατρών 10

3. ΝΟ Λάρισας 6

4. ΟΥΚ Βόλου 3

............................

5. ΝΕ Λαμίας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ (Κολυμβητήριο Χανίων):

Άρης Νίκαιας - Νηρέας Χαλανδρίου 3-23.

Η Βαθμολογία (Τελική):

1. ΝΟ Ρεθύμνου 9

2. Νηρέας Χαλανδρίου 6

3. ΝΟ Χανίων 3

......................................

4. Άρης Νίκαιας 0

Η Β' φάση του πρωταθλήματος Νεανίδων θα διεξαχθεί 28-30/4. Η κλήρωση της Β' φάσης θα γίνει την Τετάρτη 5/4 στις 13.00 στα γραφεία της ΚΟΕ.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής