ΤΕΛΙΚΟΣ (14-12) την Ουγγαρία για τους 13 κορίτσαρους της ΕΛΛΑΔΑΣ!

26.01.2012 19:53       1283

Αϊντχόφεν: ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ Φώντας Χήτας

Η Ελλάδα είναι ΕΔΩ! Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2011, η φιναλίστ του 2010 στο Ευρωπαϊκό  του Ζάγκρεμπ, ζει και βασιλεύει εδώ στο Αϊντχόφεν!

Η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Γυναικών νίκησε 14-12 την Ουγγαρία των 10 μεταλλίων σε αντίστοιχη διοργάνωση, την παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2005 και πάει ΤΕΛΙΚΟ!

Ο τρίτος στη σειρά, μέσα σε δύο χρόνια, από την κροατική πρωτεύουσα αρχής γενομένης το 2010, στην Σαγκάη της Κίνας το περασμένο ονειρεμένο καλοκαίρι και τώρα στην πόλη της τεχνολογίας, στην χώρα που ανθίζουν τουλίπες, την Ολλανδία!

Τρομερό πάθος, θέληση και μυαλό ακόμη και όταν μας στρίμωξαν οι Μαγυάρες επέδειξαν τα κορίτσια μας. Από νωρίς έδειξαν ότι δεν αστειευόταν, ότι αυτές είναι εκείνες που διευθύνουν τον ημιτελικό. Έναν ημιτελικό που κράτησε καθηλωμένους όσους βρέθηκαν στο «Πίτερ φαν ντε Χούγκεμπαντ», με εναλλαγές στο σκορ, με αλλαγές συναισθημάτων, με με με …

Από την Έλενα Κούβδου που «σκέπασε» την εστία της σε κρίσιμες φάσεις, την Αντιγόνη Ρουμπέση που πήρε το 5σφαιρο της και σκόπευσε, από την Αλεξάνδρα Ασημάκη που πάλευε με νύχια και δόντια που λέει ο λόγος κερδίζοντας αποβολές που αξιοποίησε 10 φορές η Εθνική, από την Σταυρούλα Αντωνάκου και την Ηλέκτρα Ψούνη που έγιναν ακόμη και … φουνταριστές για να σκοράρουν, από την αρχηγό μας την Κική Λιόση που έφευγε σαν τούρμπο και καθάρισε τον ημιτελικό στο τέλος, από την Αγγελική Γερόλυμου που όταν χρειάστηκε βομβάρδισε και εκείνη, από την Χριστίνα Τσουκαλά που έδειξε πόσο δεινός σκόρερ είναι από την περιφέρεια, από την Άντι Μελιδόνη που έπαιξε μυαλωμένα στην άμυνα, από την Γιούλη Λαρά που όταν χρειάστηκε βοήθησε τα μέγιστα, την Φιλιώ Μανωλιουδάκη και την Άλκηστη Αβραμίδου, αλλά και την πιτσιρίκα στον πάγκο Χρυσούλα Διαμαντοπούλου που θα έχει να το λέει στις φίλες της στο σχολείο, η Εθνική απέδειξε γιατί είναι ΟΜΑΔΑ.

Δίπλα τους ο ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Μορφέσης ήρεμος και αποφασιστικός με την μπαγκέτα του μαέστρου, ο συνεργάτης του Σάκης Κεχαγιάς, ο και φιλόσοφος του πάγκου αποκαλούμενος, η φυσικοθεραπεύτρια Έφη Βούλγαρη που εμψύχωνε με όλες τις δυνάμεις, ο διευθυντής της ΚΟΕ Γιώργος Χριστοφοράτος, αναπόσαπστο κομμάτι με την ομάδα εδώ και χρόνια, όλου αυτοί έστειλαν το μήνυμα στην μητέρα πατρίδα.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΠΑΙΔΙΑ. Όρθιοι και δυνατοί!

Ο Ημιτελικός

Με τέτοιο ποσοστό στον παραπάνω (3/4), τα δύο περιφερειακά σουτ της Σουτς που έγιναν γκολ για την Ουγγαρία, αποδείχτηκαν λίγα, αφού η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε προηγούμενη με δύο γκολ (4-2) στο πρώτο 8λεπτο με το έξοχο γκολ της Σταυρούλας Αντωνάκου στα 9’’.

Η διαφορά ανέβηκε στο +3 (3-6 και 4-7), αλλά η αλλαγή της άμυνας από τις Μαγυάρες σε ζώνη δυσκόλεψε τα πράγματα στο δεύτερο 8λεπτο, με την Κεστχχέι μάλιστα να σκοράρει αλλεπάλληλα δύο φορές και να κλείνει το ημίχρονο στο γκολ (6-7).

Μάχη και στο τρίτο 8λεπτο με την εθνική να κερδίζει αποβολές, αλλά καθώς το ποσοστό μας χάλασε στον παραπάνω, μοιραία ήλθε και η ισοφάριση (10-10) από την Τοτ (2.28’’). Ελεγχόμενη η τελευταία φάση του 8λέπτου με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να διαμαρτύρεται για πέναλτι που της έγινε και σωστά.

Το θρίλερ είχε συνέχεια στο τελευταίο 8λεπτο με την Ουγγαρία να παίρνει προβάδισμα (6.27’’ Μπούικα), αλλά με δύο γκολ της Αντιγόνης Ρουμπέση ξαναπήραμε πάνω μας. Η Χριστίνα Τσουκαλά ξανάδωσε προβάδισμα ενός γκολ στο 4.04’’ και η Κική Λιόση 1.24’’ με έξυπνο παραπάνω διαμόρφωσε το τελικό 14-12 υπέρ μας.

Η Έλενα Κούβδου, ανέλαβε δράση και έδειξε στις Ουγγαρέζες ποιος είναι το αφεντικό και η Ελλάδα ανέβηκε στα ουράνια …

8ΛΕΠΤΑ: 2-4, 4-3, 4-3,  2-4

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ Περίοδος: 7.34’’ Σουτς 1-0 (περιφέρεια), 5.21’’ Αντωνάκου 1-1 (π/π), 4.25’’ Γερόλυμου 1-2 (π/π), 4.05’’ Σουτς 2-2 (περιφέρεια), 2.38’’ Λιόση 2-3 (π/π), 0.09’’ Αντωνάκου 2-4 (φουνταριστός)

Β’ Περίοδος: 7.17’’ Ρουμπέση 2-5 (π/π), 7.04’’ Μπούικα 3-5 (π/π), 5.55’’ Τσουκαλά 3-6 (περιφέρεια), 5.04’’ Ντράβουτζ 4-6 (κόντρα), 4.50’’ Ρουμπέση 4-7 (πέναλτι), 2.11’’ Κεστχέι 5-7 (π/π), 1.16’’ Κέστχεϊ 6-7 (5μ.)

Γ’ Περίοδος: 7.21’’ Ρουμπέση 6-8 (π/π), 6.45’’ Ψούνη 6-9 (π/π), 6.29’’ Ντράβουτζ 7-9 (περιφέρεια), 5.00’’ Αντάλ 8-9 (5μ.), 4.31’’ Γερόλυμου 8-10 (π/π), 3.12’’ Μπούικα 9-10 (φουνταριστός), 2.28’’ Τοτ 10-10 (κόντρα)

Δ’ Περίοδος: 6.27’’ Μπούικα 11-10 (φουνταριστός), 6.00’’ Ρουμπέση 11-11 (π/π), 4.44’’ Ρουμπέση 11-12 (π/π), 4.29’’ Σουτς 12-12 (περιφέρεια), 4.04’’ Τσουκαλά 12-13 (περιφέρεια), 1.24’’ Λιόση 12-14 (π/π)

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Άντρας Μέρεζ): Μπολονάι, Τσαμπάι, Άνταλ 1, Κιστελέκι, Σουτς 3, Τάκατς, Ντράβουτζ 2, Κέστχεϊ 2, Τοτ 1, Μπούικα 3, Ιλλές, Μέντσινγκερ, Γκάνγκλ

2/8 π/π, 2 κόντρα, 2 φουνταριστός, 2 5μ., 4 περιφέρεια

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Μορφέσης): Κούβδου, Τσουκαλά 2, Μελιδόνη, Ψούνη 1, Λιόση 2, Αβραμίδου, Ασημάκη, Ρουμπέση 5, Γερόλυμου 2, Μανωλιουδάκη, Αντωνάκου 2, Λαρά, Διαμαντοπούλου Χρ.