ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / 12ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΒΟΛΟΣ

Το αναλυτικό αφιέρωμα για τη διοργάνωση

  02.09.2017 12:15       918

12ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ  ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

 

Βόλος, 3 – 9 Σεπτεμβρίου 2017

 

Για το ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΚΟΕ: Φώντας Χήτας

 

ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

 

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΙΑΠΩΝΙΑ

ΡΩΣΙΑ

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΚΙΝΑ

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

ΕΛΛΑΔΑ

 

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΙΤΑΛΙΑ

ΚΑΝΑΔΑΣ

ΣΕΡΒΙΑ

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

 

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ

ΚΡΟΑΤΙΑ

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ

ΗΠΑ

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

1η Ημέρα, 3 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 09.00 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
  2. 10.20 ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ
  3. 11.40 ΚΙΝΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
  4. 13.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ
  5. 16.00 ΚΑΝΑΔΑΣ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ
  6. 17.20 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
  7. 18.40 ΚΡΟΑΤΙΑ – ΗΠΑ
  8. 20.00 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ

 

2η Ημέρα, 4 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 09.00 ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ

     10. 10.20 ΚΙΝΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

  1. 11.40 ΙΤΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ
  2. 13.00 ΗΠΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
  3. 16.00 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ
  4. 17.20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
  5. 18.40 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΡΩΣΙΑ
  6. 20.00 ΕΛΛΑΔΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ

 

 3η Ημέρα, 5 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 09.00 ΙΤΑΛΙΑ – ΣΛΟΒΑΚΙΑ
  2. 10.20 ΚΑΝΑΔΑΣ- ΣΕΡΒΙΑ
  3. 11.40 ΙΣΠΑΝΙΑ – ΗΠΑ
  4. 13.00 ΚΡΟΑΤΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
  5. 16.00 ΙΑΠΩΝΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ
  6. 17.20 ΡΩΣΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ
  7. 18.40 ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
  8. 20.00 ΚΙΝΑ – ΕΛΛΑΔΑ

 

Ημέρα 4η, 6 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 10.00 4Α – 4Β
  2. 11.20 4Γ – 4Δ
  3. 12.40 2Α – 3Β
  4. 17.20 3Α – 2Β
  5. 18.40 2Γ – 3Δ
  6. 20.00 3Γ – 2Δ

 

Ημέρα 5η, 7 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 09.00 Ηττημένος 25 – Ηττημένος 26 (θέσεις 15-16)
  2. 10.20 Νικητής 25 – Νικητής 26 (θέσεις 13-14)
  3. 11.40 Ηττημένος 27 – Ηττημένος 29 (θέσεις 9-12)
  4. 13.00 Ηττημένος 28 – Ηττημένος 30 (θέσεις 9-12)
  5. 16.00 1Α – Νικητής 29 (Προημιτελικός)
  6. 17.20 1Β- Νικητής 30 (Προημιτελικός)
  7. 18.40 1Γ – Νικητής 27 (Προημιτελικός)
  8. 20.00 1Δ – Νικητής 28 (Προημιτελικός)

 

Ημέρα 6η, 8 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 10.00 Ηττημένος 33 – Ηττημένος 34 (θέσεις 11-12)
  2. 11.20 Νικητής 33 – Νικητής 34 (θέσεις 9-10)
  3. 12.40 Ηττημένος 35 – Ηττημένος 36 (θέσεις 5-8)
  4. 17.20 Ηττημένος 37 – Ηττημένος 38 (θέσεις 5-8)
  5. 18.40 Νικητής 35 – Νικητής 36 (Ημιτελικός)
  6. 20.00 Νικητής 37 – Νικητής 38 (Ημιτελικός)

 

Ημέρα 7η, 9 Σεπτεμβρίου 2017

  1. 11.00 Ηττημένος 41 – Ηττημένος 42 (θέσεις 7-8)
  2. 12.20 Νικητής 41 – Νικητής 42 (θέσεις 5-6)
  3. 18.30 Ηττημένος 43 – Ηττημένος 44 (θέσεις 3-4)
  4. 20.00 Νικητής 43 – Νικητής 44 (θέσεις 1-2, ΤΕΛΙΚΟΣ)

 

 ΟΙ 11 ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ

 

ΕΤΟΣ ΤΟΠΟΣ          ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ

*1995  Κεμπέκ           ΟΛΛΑΝΔΙΑ

*1997  Πράγα             ΕΛΛΑΔΑ

*1999  Μεσσήνη         ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

*2001  Περθ               ΗΠΑ

*2003  Κάλγκαρι        ΚΑΝΑΔΑΣ

*2005  Περθ               ΗΠΑ

*2007  Πόρτο              ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

*2009  Μανσίσκ         ΡΩΣΙΑ

*2011  Τεργέστη         ΙΣΠΑΝΙΑ

*2013  Βόλος              ΗΠΑ

*2015 Βόλος              ΗΠΑ

 

ΟΙ 11 ΤΕΛΙΚΟΙ

*1995  ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ           9-7

*1997  ΕΛΛΑΔΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ                6-5

*1999  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΝΑΔΑΣ             8-3

*2001  ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ                     10-9

*2003  ΚΑΝΑΔΑΣ – ΗΠΑ                        8-7 πέναλτι (3-3 κανονική διάρκεια και παράταση)

*2005  ΗΠΑ – ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ                      11-9

*2007  ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΙΝΑ                     8-6

*2009  ΡΩΣΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ                    14-9

*2011  ΙΣΠΑΝΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ                   11-9

*2013  ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ                            9-7

*2015  ΗΠΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ                            13-10

 

 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ

6          ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (1995, 97, 99, 01, 05, 07)

5          ΗΠΑ (2001, 03, 05, 13, 15)

3          ΙΣΠΑΝΙΑ (2011, 13, 15)

2          ΟΛΛΑΝΔΙΑ (1995, 09)

2          ΚΑΝΑΔΑΣ (1999, 03)

1          ΕΛΛΑΔΑ (1997)

1          ΡΩΣΙΑ (2009)

1          ΚΙΝΑ (2007)

1          ΟΥΓΓΑΡΙΑ (2011)

 

 ΤΑ 33 ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΤΩΝ 11 ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ

ΧΩΡΕΣ          ΧΡΥΣΑ          ΑΡΓΥΡΑ        ΧΑΛΚΙΝΑ    ΣΥΝΟΛΟ

....................................................................................................................

ΗΠΑ            4                      1                      3                      8

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 2                      4                      1                      7

ΙΣΠΑΝΙΑ      1                      2                      1                      4

ΟΛΛΑΝΔΙΑ  1                      1                      0                      2

ΚΑΝΑΔΑΣ    1                      1                      0                      2

ΡΩΣΙΑ         1                      0                      3                      4

ΕΛΛΑΔΑ       1                      0                      1                      2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ    0                      1                      2                      3

ΚΙΝΑ            0                      1                      0                      1

ΣΥΝΟΛΑ      11                    11                    11                    33

 

ΟΙ 16 ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤ/ΤΑ

 

ΧΩΡΕΣ

1995

97

99

01

03

05

07

09

11

13

15

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

2

2

1

2

6

2

1

7

3

7

9

ΗΠΑ

3

3

5

1

2

1

4

3

8

1

1

ΚΑΝΑΔΑΣ

5

5

2

8

1

6

10

6

9

9

4

ΕΛΛΑΔΑ

4

1

7

7

10

4

13

9

6

3

5

ΡΩΣΙΑ

0

0

4

3

4

3

9

1

4

4

3

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

1

6

0

0

7

5

7

2

7

0

13

ΙΣΠΑΝΙΑ

0

0

0

0

3

7

6

8

1

2

2

ΟΥΓΓΑΡΙΑ

0

4

3

4

0

11

3

4

2

6

7

ΚΙΝΑ

0

0

0

0

0

14

2

0

11

0

0

ΙΤΑΛΙΑ

0

7

9

10

0

9

5

5

5

5

6

Ν. ΑΦΡΙΚΗ

0

0

10

12

0

0

0

12

14

15

15

Ν.ΖΗΛΑΝΔΙΑ

0

0

0

6

11

8

8

11

0

10

10

ΙΑΠΩΝΙΑ

0

0

0

0

0

13

11

0

0

0

11

ΣΕΡΒΙΑ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ΣΛΟΒΑΚΙΑ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

ΚΡΟΑΤΙΑ

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

 

 Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ

Συμμετοχές    11

Αγώνες           69

Νίκες              43

Ισοπαλίες       1

Ήττες             25

Τέρματα         672-454

Μετάλλια       2 (ΧΡΥΣΟ 1997, ΧΑΛΚΙΝΟ 2013)

Συμμετοχές Αθλητριών: 93

Περισσότερες συμμετοχές : 4 Αντιγόνη Ρουμπέση (1997, 1999, 2001, 2003) και  Χρυσή Διαμαντοπούλου (2009, 11, 13, 15)

Σκόρερ: 46 γκολ Αντιγόνη Ρουμπέση, 43 Ελευθερία Πλευρίτου, 29 Στεφανία Χαραλαμπίδη και Κελίνα Κάντζου, 27 Ράνια Κοτσαύτη

Προπονητές: 1995 Νίκος Αναγνωστόπουλος, 1997 Νίκος Αναγνωστόπουλος, 1999 Κώστας Πετράκης, 2001 Κώστας Πετράκης, 2003 Κώστας Πετράκης, 2005 Κώστας Πετράκης, 2007 Κώστας Πετράκης, 2009 Κώστας Πετράκης, 2011 Κώστας Πετράκης, 2013 Γιώργος Μορφέσης, 2015 Γιώργος Μορφέσης

Οι Θέσεις της: 1995 4η, 1997 1η, 1999 7η, 2001 7η, 2003 10η, 2005 4η, 2007 13η, 2009 9η, 2011 6η, 2013 3η, 2015 5η