ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ

Τους … φουντάρισε μέσα στο σπίτι τους

16.01.2012 21:53       1380

Με διακυμάνσεις στην απόδοση της, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών, νίκησε την Ολλανδία με14-12 και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Αϊντχόφεν.

Πέτυχε έτσι τη μία από τις νίκες που χρειαζόταν οπωσδήποτε στον Όμιλο, για να πετύχει τους στόχους της, με πρώτο και καλύτερο την εξασφάλιση της συμμετοχής της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Έντμοντον (1-8 Απρίλη).

Επιθετικός πλουραλισμός και δύναμη κυρίως στους φουνταριστούς, για την Εθνική μας, πλην όμως και μια κάποια χαλαρότητα στην άμυνα, οδήγησαν σε τέτοιο σημαντικό ταμείο γκολ 26 συνολικά).

Για την Εθνική μας ήταν η 5η νίκη σε 7 συνολικά παιχνίδια με τους Ολλανδούς σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, σερί μάλιστα από το 1987 (Στρασβούργο).

Με αέρα φαβορί μπήκε στον αγώνα η Εθνική μας και προηγήθηκε 3-0 (5/13’’ Ντόσκας), όμως δεν είχε διάρκεια στην απόδοση της με αποτέλεσμα παρά την καλή άμυνα στον λιγότερο να ισοφαριστεί (3-3) στα 32’’ από τον Τιέρκ Κράμερ.

Ο Μάνθος Βουλγαράκης όμως ήταν αυτός που, με το ριμπάουντ που πήρε στα 3’’, έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Εθνική μας.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με τον Βουλγαράκη και τον Μουρίκη να δίνουν προβάδισμα τριών γκολ πάλι και τον Ανδρέα Μιράλη να αυξάνει την διαφορά στο +4 (9-5) 49’’ πριν οι Ολλανδοί μειώσουν με τον Σπίκερ.

Το σερί των Ολλανδών (0-3), ψαλίδισε την διαφορά του +5 (11-6) που είχαμε αποκτήσει με τους Βουλγαράκη, Μουρίκη και έτσι το ματς απέκτησε ενδιαφέρον για την τελευταία περίοδο (11-9).

Ίδιο μοτίβο και στην  τελευταία περίοδο με την Εθνική να ξεφεύγει πάλι (13-9), αλλά τους Ολλανδούς να μας ξαναδυσκολεύουν (13-11, 4.17’’ Λούκας Μ.), πριν ο Ανδρέας Μιράλης φέρει τις ελληνικές καρδιές στη θέση τους, 1.52’’ πριν το φινάλε (14-11).

8ΛΕΠΤΑ: 4-3, 5-3, 2-3, 3-3

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ

Α’ 8λεπτο: 6.45’’ Αφρουδάκης Γ. 1-0 (φουνταριστός), 6.02’’ Μιράλης 2-0 (περιφέρεια), 5.13’’ Ντόσκας 3-0 (π/π), 4.08’’ Γκέριτσε 3-1 (5μ.)), 3.18’’ Γκότεμακερ 3-2 (5μ.), 0.32’’ Κράμερ 3-3 (περιφέρεια), 0.03’’ Βουλγαράκης 4-3 (π/π).

Β’ 8λεπτο: 7.37’’ Βουλγαράκης 5-3 (φουνταριστός), 6.39’’ Μουρίκης 6-3 (π/π), 5.27’’ Γκοτεμάκερ 6-4 (π/π), 4.44’’ Θεοδωρόπουλος 7-4 (π/π), 1.49’’ Γκοτεμάκερ 7-5 (π/π), 1.29’’ Αφρουδάκης Γ. 8-5 (φουνταριστός), 0.49’’  Μιράλης 9-5 (περιφέρεια), 0.16’’ Σπίκερ 9-6 (π/π)

Γ’ 8λεπτο: 7.10’’ Βουλγαράκης 10-6 (φουνταριστός), 6.09’’ Μουρίκης 11-6 (π/π), 4.56’’ Λούκας Τ. 11-7 (φουνταριστός), 2.23’’ Λίντχουτ 11-8 (π/π), 1.30’’ Φράουνφελντερ 11-9 (π/π)

Δ’ 8λεπτο: 6.24’’ Αφρουδάκης Χρ. 12-9 (π/π), 5.25’’ Μιράλης 13-9 (π/π), 5.09’’ Κράμερ 13-10 (περιφέρεια), 4.17’’ Λούκας Μ. 13-11 (π/π), 1.52’’ Μιράλης 14-11 (περιφέρεια),  0.54'' Λούκας Μ. 14-12 (περιφέρεια)

ΕΛΛΑΔΑ (Ντράγκαν Άντριτς): Καραμπέτσος (Τσαλκάνης), Μυλωνάκης, Μιράλης 4, Κοκκινάκης, Δελακάς, Θεοδωρόπουλος 1, Αφρουδάκης Χρ. 1, Ντόσκας 1, Αφρουδάκης Γ. 2, Φουντούλης Ι., Μουρίκης 2, Βουλγαράκης 3

7/12 π/π, 4 φουνταριστός, 3 περιφέρεια

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Γιόχαν Άαντγες): Στιλ, Ντε Μπρούιν, Κράμερ 2, Γκέρετσε 1, Γκίελεν, Λίντχουτ 1, Γκοτεμάκερ 3, Φράουνφελντερ 1, Βερβέι, Σπίκερ 1, Λούκας Τ. 1, Λούκας Μ. 2, Στέγκμαν

6/12 π/π, 2 5μέτρα, 3 περιφέρεια, 1 φουνταριστός

Διαιτητές: Σπίγκελ (Γερμανία), Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία)

Με εξέδρα και πανό η Εθνική μας!

Την θερμή υποστήριξη από περίπου 50 Έλληνες που βρέθηκαν στις εξέδρες του κολυμβητηρίου, είχε η Εθνική μας. Μάλιστα στην αρχή, είχαν αναρτήσει και πανό με ενδιαφέρον και σχετικό με την κατάσταση που βιώνει η χώρα μας.

«’Ετσι κολυμπάνε αυτοί που σας χρωστάνε…» έγραφε στα ελληνικά το πανό, το οποίο πάντως κατέβηκε πριν τη λήξη του πρώτου 8λέπτου, προφανώς με ενέργειες των διοργανωτών … Κατά διαστήματα όμως, το ελληνικό δαιμόνιο, φρόντιζε να θυμίζει στους φιλάθλους του κολυμβητηρίου, το περιεχόμενο του … Αργότερα, αναρτήθηκε άλλο στα αγγλικά, χαμηλών … τόνων («Οι Έλληνες του Αϊντχόφεν μαζί σας»).

*Δεν γέμισε το πανέμορφο κολυμβητήριο «Πίτερ φαν ντε Χούγκεμπαντ», από τους Ολλανδούς φιλάθλους, αλλά η ατμόσφαιρα ήταν ωραία, αρκετή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα.

Οι διοργανωτές, πριν την τελετή έναρξης που ήταν σύντομη και λιτή, ανάμεσα στα μουσικά κομμάτια που είχαν επιλέξει, έβαλαν και το καθιερωμένο ελληνικό συρτάκι…

Άνετα τα Σκόπια

Περίπατο έκαναν τα Σκόπια, με τους Τούρκους, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του 30ού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος των Ανδρών.

Νίκησαν άνετα με 16-4 (3-1, 2-0, 6-0, 5-3) με τους Ράντζιτς, Λέτιτσα να σκοράρουν από 4 φορές. Τα υπόλοιπα γκολ, των αυριανών μας αντιπάλων: Μπένιτς 2, Μιλάνοβιτς 2, Ντιμόφσκι, Ίβοβιτς, Βουκσάνοβιτς, Ρατσούνιτσα.

Για την Τουρκία σκόραραν οι Χανταλί 2, Μπιγίκ, Καγκατάι.

Νίκες Κροατίας, Σερβίας

Οι πρωταθλητές Ευρώπης το 2010 στο Ζάγκρεμπ, Κροάτες, επιβλήθηκαν σχετικά εύκολα με 10-7 της Ρουμανίας (2-1, 3-2, 2-1, 3-3), με τον Μπόσκοβιτς (Κροατία) να σκοράρει 3 φορές και τον Γκερογκέσκου 2 (Ρουμανία).

Οι Μαυροβούνιοι δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στους Γερμανούς τους οποίους νίκησαν με 13-7 (1-4, 2-1, 2-3, 2-5), με 5 γκολ του Μίλαν Γιάνοβιτς.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε της Εθνικής μας, η Σερβία φόρτσαρε στο δεύτερο μισό του αγώνα και νίκησε 8-5 (1-0, 2-3, 3-1, 2-1) την Ισπανία, με τον Βάνια Ουντόβισιτς να βρίσκει 3 φορές δίχτυα, ενώ για τους «φούριας ρόχας» ο Φελίπε Περόνε πέτυχε 2 γκολ.