ΤΕΧΝΙΚΗ / ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ & ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ

Τρία πανελλήνια ρεκόρ σε δύο μέρες

  14.07.2017 23:35       617

Δύο πανελλήνια ρεκόρ σημειώθηκαν κατά την δεύτερη ημέρα των αγώνων της τεχνικής κολύμβησης του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κατηγοριών και προαγωνιστικών ηλικιών, που φιλοξενείται στο Δημοτικό κολυμβητήριο του Χαϊδαρίου (13-16/7).  

Συγκεκριμένα, η Μαρία Λαμπαρδάκη του ΝΟ Χανίων στα 100μ. επιφάνειας με επίδοση 42.89 δεν κατέκτησε μόνο το χρυσό μετάλλιο αλλά σημείωσε και νέο πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων.

Στο ίδιο αγώνισμα ο Ευστράτιος Ηλιάκης σταμάτησε το χρονόμετρο στο 41.64 σημειώνοντας με τη σειρά του νέο πανελλήνιο ρεκόρ παμπαίδων Α.

Το χορό των ρεκόρ είχε ανοίξει από την χτεσινή 1η ημέρα των αγώνων, στην κατηγορία των παγκορασίδων Α, η Χριστίνα-Ιωάννα Σκυλουράκη στα 800μ. επιφάνειας με επίδοση 7:36.38.

Ο  Ομοσπονδιακός τεχνικός της τεχνικής κολύμβησης, Γιώργος Σαλταμανίκας με δηλώσεις που έκανε στην Κολυμβητική Ομοσπονδία Ελλάδας για την έναρξη και την εξέλιξη  των αγώνων επισήμανε: «Τους αγώνες πλαισιώνουν 36 σωματεία και 450 αθλητές, με συνεχώς αυξανόμενες τάσεις από τις προηγούμενες χρονιές και αυτό είναι αρκετά θετικό για το άθλημα της τεχνικής κολύμβησης. Οι αγώνες κύλησαν ομαλά παρά τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν, με τη ζέστη να δυσκολεύει το έργο των κολυμβητών. Η οργάνωση των αγώνων είναι εξαιρετική και αυτό τους έχει βοηθήσει. Από τις επιδόσεις των αθλητών  αυτές τις δύο πρώτες μέρες διαπιστώνουμε ότι οι προπονητές των ομάδων κάνουν μία πολύ αξιόλογη δουλειά. Ενθαρρυντικό είναι το γεγονός ότι τα παιδιά που πρόκειται να λάβουν μέρος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων-νεανίδων στο Τομσκ της Ρωσίας στις 1-8 Αυγούστου βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση».

Οι νικητές των σημερινών πρωινών αγωνισμάτων:

  • 200μ. επιφάνειας εφήβων: Βασίλης Κολιπέτρης – Γλαύκος – 1:25.40
  • 200μ. επιφάνειας νεανίδων: Ευαγγελία Ριτζάκη – ΝΟ Χανίων – 1:37.34
  • 200μ. διπλά πέδιλα εφήβων: Κωνστανίνος Λιβογιάννης – ΝΟΒΑ – 1:40.92
  • 200μ. διπλά πέδιλα νεανίδων: Βενετία Μπάτσιου – ΑΕ Χαϊδαρίου – 1:52.19
  • 200μ. επιφάνειας ανδρών: Ουίλλιαμ Μπάλντουιν – Γλαύκος – 1:24.66
  • 200μ. επιφάνειας γυναικών: Ιωάννα Παναγιωτίδου – Κ.Ο. Καλαμάτας – 1:37.47
  • 200μ. διπλά πέδιλα ανδρών: Στέφανος Αντωνιάδης – Δελφίνια Περιστερίου – 1:38.61
  • 200μ. διπλά πέδιλα γυναικών: Ροζάννα Λαμπαρδάκη – ΝΟ Χανίων – 1:57.32
  • 1500μ. επιφάνειας παίδων: Παναγιώτης Βεϊζή – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 14:11.85
  • 1500μ. επιφάνειας κορασίδων: Ελπίδα Μάκκα – ΑΕ Χαϊδαρίου – 14:53.41
  • 100μ. επιφάνειας προαγωνιστική αγόρια: Νίκος Μαυρομμάτης – Ι.Ο. Θεσσαλονίκης – 55.60
  • 100μ. επιφάνειας προαγωνιστική κορίτσια: Κατερίνα Πολυδώρου – ΠΟΣ. Ληξουρίου – 56.16
  • 100μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική αγόρια: Στέφανος Εξάρχου – Κ.Ο. Ιωαννίνων – 58.23
  • 100μ. διπλά προαγωνιστική κορίτσια: Ναταλία Τσιδώνη – Ολυμπιακός Βόλου – 57.79
  • 4Χ200 επιφάνειας παμπαίδων Α: ΝΟ Χανίων (Κωνσταντίνος Λεδάκης, Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης, Ιάσων Χίνος, Βασίλης Χατζηδάκης) – 7:33.86
  • 4Χ200 επιφάνειας παγκορασίδων Α: ΝΟ Χανίων (Χριστίνα-Ιωάννα Σκυλουράκη, Ειρήνη Καυκαλάκη, Ελευθερία Λεδάκη, Κατερίνα Βαλυράκη) – 7:55.55

Οι νικητές των σημερινών απογευματινών αγωνισμάτων:

  • 100μ. επιφάνειας παίδων: Χρήστος Βαλαλάς – Πανσερραϊκός – 39.62
  • 100μ. επιφάνειας κορασίδων: Μαρία Λαμπαρδάκη – ΝΟ Χανίων – 42.89
  • 100μ. διπλά πέδιλα παίδων: Θανάσης Δημούλιος – ΝΟ Χανίων – 46.20
  • 100μ. διπλά πέδιλα κορασίδων: Πολυξένη Πηλιανίδου – ΑΑ Αστέρια – 52.50
  • 100μ. επιφάνειας παμπαίδων Α: Ευστράτιος Ηλιάκης – Γλαύκος – 41.64
  • 100μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α: Φωτεινή Παππά – ΑΙΓ – 46.23
  • 100μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων Α: Βαγγέλης Τσιονάρας -  ΔΕΛΒΟΛ – 52.71
  • 100μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Α: Κωνσταντίνα Λαγγουρέτου – Δελφίνια Περιστερίου – 57.09
  • 100μ. επιφάνειας παμπαίδων Β: Παναγιώτης Ζώτος – Γλαύκος – 47.92
  • 100μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β: Γεωργίας Χατζηαναστασίου – Γλαύκος – 52.48
  • 100μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων Β: Μιχαήλ Μπλούφας – Α.Σ. Κ. Ολυμ. – 56.16
  • 100μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Β: Άννα Βλάχου – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 57.15
  • 100μ. Υ/Β ανδρών: Αναστάσιος Μυλωνάκης – Γλαύκος – 34.35
  • 100μ. Υ/Β γυναικών: Ειρήνη Δεληγιάννη – Ν.Ο. Αμφιθε – 39.94
  • 100μ. Υ/Β εφήβων: Παντελεήμων Κοιλιάρης – ΑΙΓ – 36.37
  • 100μ. Υ/Β νεανίδων: Ελευθερία Αρκούδη – Γλαύκος – 41.72
  • 4Χ200 επιφάνειας εφήβων: ΑΕ Χαϊδαρίου – 6:19.56
  • 4Χ200 επιφάνειας νεανίδων: Γλαύκος – 6:47.39
  • 4Χ100 διπλά πέδιλα παίδων: ΝΟ Χανίων – 3:23.31
  • 4Χ50 επιφάνεια ανδρών: Γλαύκος – 1:11.45
  • 4Χ100 επιφάνειας παμπαίδων Α: ΝΟ Χανίων – 3:15.87
  • 4Χ100 επιφάνειας παγκορασίδων Α: ΝΟ Χανίων – 3:32.73

 

Οι νικητές των χτεσινών 13/7 πρωινών αγωνισμάτων:

  • 1500μ. επιφάνειας ανδρών: Χρήστος Δαμόλης – Ι.Ο. Θεσσαλίας – 12:50.52
  • 1500μ. επιφάνειας γυναικών: Δέσποινα Μακριά – Δελφίνια Περιστερίου – 14:13.93
  • 200μ. επιφάνειας παίδων: Ιωάννης Δουλγεράκης – ΠΟΣ Ληξούρι – 1:29.61
  • 200μ. επιφάνειας κορασίδων: Αναστασία Γανέλη – Δελφίνια Περιστερίου – 1:36.68
  • 200μ. διπλά πέδιλα παίδων: Αθανάσιος Δημουλιός – ΝΟ Χανίων – 1:44.65
  • 200μ. διπλά πέδιλα κορασίδων: Ελευθερία Στάμου – Ολυμπιακός Βόλου – 1:53.56
  • 800μ. επιφάνειας εφήβων: Νικόλαος Παπαθεοδώρου – Δελφίνια Περιστερίου – 6:47.87
  • 800μ. επιφάνειας νεανίδων: Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου – Δελφίνια Περιστερίου – 7:29.58
  • 800μ. επιφάνειας παμπαίδων Α: Κωνσταντίνος Λεδάκης – ΝΟ Χανίων – 8:09.66
  • 800μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α: Χριστίνα-Ιωάννα Σκυλουράκη – ΝΟ Χανίων – 7:36.38 – πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Α
  • 200μ. επιφάνειας προαγωνιστική αγόρια: Νικόλαος Μαυρομμάτης – Ι.Ο. Θεσσαλίας – 2:02.90
  • 200μ. επιφάνειας προαγωνιστική κορίτσια: Χρυσάνθη Μυρίλου – ΠΟΣ. Ληξούρι – 2:08.41
  • 200μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική αγόρια: Στέφανος Εξάρχου – Κ.Ο. Ιωαννίνων – 2:08.25
  • 200μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική κορίτσια: Ναταλία Τσιδώνη – Ολυμπιακός Βόλου – 2:09.51
  • 4Χ100 διπλά πέδιλα παμπαίδων Α: ΝΟ Χανίων – 3:50.83

 

Οι νικητές των χτεσινών 13/7 απογευματινών αγωνισμάτων:

  • 50μ. επιφάνειας ανδρών: Ουίλλιαμ Μπάλντουιν – Γλαύκος -15.62
  • 50μ. επιφάνειας γυναικών: Βασιλεία Τσιγκοιά – Ι.Ο. Θ. – 18.33
  • 50μ. διπλά πέδιλα ανδρών: Στέφανος Αντωνιάδης – Δελφίνια Περιστερίου – 19.66
  • 50μ. διπλά πέδιλα γυναικών: Σμαράγδα Σκαλίδου – Δελφίνια Περιστερίου – 23.64
  • 50μ. επιφάνειας εφήβων: Ευάγγελος Παντέλογλου – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 17.44
  • 50μ. επιφάνειας νεανίδων: Κωνσταντίνα Διονυσοπούλου – Δελφίνια Περιστερίου – 19.58
  • 50μ. διπλά πέδιλα εφήβων: Γιώργος Δημητράτος – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 20.08
  • 50μ. διπλά πέδιλα νεανίδων: Χριστίνα-Αμαλία Βραχλιώτη – Δελφίνια Περιστερίου – 23.55
  • 50μ. επιφάνειας παμπαίδων Α: Ευστράτιος Ηλιάκης – Γλαύκος – 19.59
  • 50μ. επιφάνειας παγκορασίδων Α: Λυδία Μουτσάτσου – ΝΟ Βουλιαγμένης – 20.51
  • 50μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων Α: Βασίλης Χατζηδάκης – ΝΟ Χανίων – 24.64
  • 50μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Α: Ελευθερία Κολιάκη – ΑΣ. Άλμπατρος Ιωαννίνων – 26.74
  • 50μ. επιφάνειας παμπαίδων Β: Αναστάσιος Δουλγεράκης – ΠΟΣ Ληξουρίου – 21.73
  • 50μ. επιφάνειας παγκορασίδων Β: Γεωργία-Χριστίνα Μπασλή – Γλαύκος – 23.52
  • 50μ. διπλά πέδιλα παμπαίδων Β: Μιχαήλ Μπλουφάς – Α.Σ.Κ. Ολυμπ. – 25.88
  • 50μ. διπλά πέδιλα παγκορασίδων Β: Άννα-Αυγούστα Βλάχου – ΑΝΟ Αργυρούπολης – 25.78
  • 100μ. Υ/Β παίδων: Χρήστος Βαλαλάς – Πανσερραϊκός – 38.69
  • 100μ. Υ/Β κορασίδων: Μαρία Γιασεμή – ΑΙΓ – 42.66
  • 4Χ200 επιφάνειας ανδρών: Κ.Ο. Περιστερίου Γλαύκος (Μιχαήλ Τσιρώνης, Αναστάσιος Μυλωνάκης, Γιώργος Παπουτσής, Ουίλλιαμ Μπαλντούιν) – 5:48.46
  • 4Χ200 επιφάνειας γυναικών: ΝΟ Χανίων (Ροζάννα Λαμπαρδάκη, Ευαγγελία Ριτζάκη, Αμαλία Μπασιά, Κατερίνα Καλαμαρίδη) – 6:40.64
  • 4Χ200 επιφάνειας παίδων: Μ.Γ.Σ. Πανσερραϊκός ( Βασίλης Ναυροζίδης, Κωνσταντίνος Τζιόγας, Βασίλης Μίχος, Χρήστος Βαλαλάς) – 6:40.06
  • 4Χ200 επιφάνειας κορασίδων: Κ.Ο. Περιστερίου Γλαύκος (Ξανθή Μήτρου, Αναστασία Βλάχου, Κατερίνα Τυρλή, Λυδία Μπελαούρη) – 7:05.59
  • 4Χ50 επιφάνεια παμπαίδων: ΝΟ Χανίων – 1:27.80

 

Αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα των πρωινών αγωνισμάτων ΕΔΩ

 

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: ΝβΧ