ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ

Ξεχωρίζουν ήδη όσοι φιλοδοξούν να διεκδικήσουν άνοδο

  19.03.2017 22:58       749

Με δύο αγώνες να εκκρεμούν στον Α' Όμιλο Αττικής (θα γίνουν στις 26/3) ολοκληρώθηκε την Κυριακή (19/3) το βράδυ ο Α' Γύρος της Α' φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β' Εθνικής Ανδρών. Ήδη έχουν ξεχωρίσει οι περισσότερες ομάδες που φιλοδοξούν να διεκδικήσουν την άνοδο στην υψηλότερη κατηγορία (οι τρεις πρώτοι της τελικής βαθμολογίας, μετά και τη διεξαγωγή του Β' Γύρου θα προκριθούν στους Ομίλους της ανόδου της Β' φάσης της διοργάνωσης).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και οι βαθμολογίες στους πέντε Ομίλους:

Α' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Νίκαιας, Πετρούπολης, Ν. Σμύρνης):

ΠΕΚΕΒ - ΑΟ Πετρούπολης 11-7, Άρης Νίκαιας - ΝΟ Ναυπλίου 8-10, Δελφίνια Μεταμόρφωσης - ΠΕΚΕΒ 12-8, ΑΟ Πετρούπολης - Άρης Νίκαιας 15-8.

Η Βαθμολογία:

1. Δελφίνια Μεταμόρφωσης 9 (3 αγ.)

2. ΠΕΚΕΒ 9 (4 αγ.)

3. ΝΟ Ναυπλίου 3 (2 αγ.)

4. ΑΟ Πετρούπολης 3 (3 αγ.)

5. Άρης Νίκαιας 0 (4 αγ.)

Σ.Σ.: Εκκρεμούν οι αγώνες: Κυριακή 26/3, κολ. Ν. Σμύρνης 9.00 ΝΟ Ναυπλίου - ΑΟ Πετρούπολης, 15.00 Δελφίνια Μεταμόρφωσης - ΝΟ Ναυπλίου.

Β' ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ (Κολυμβητήρια Ηλιούπολης, Γλυφάδας, Αλίμου):

ΝΟ Αγ. Νικολάου - Τρίτων Αμαρουσίου 6-7, Τρίαινα Βούλας - ΝΟ Σύρου 7-2, ΑΟ Βετεράνοι - ΝΟ Αγ. Νικολάου 9-18, Τρίτων Αμαρουσίου - Τρίαινα Βούλας 12-14.

Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α' Γύρου):

1. Τρίαινα Βούλας 10

2. Τρίτων Αμαρουσίου 9

3. ΝΟ Αγ. Νικολάου 7

4. ΝΟ Σύρου 3

5. ΑΟ Βετεράνοι 0

ΟΜΙΛΟΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ (Κολυμβητήριο Πεπανός Πάτρας):

ΝΟ Ιτέας - Επειός Ίλιδας 7-8, ΝΟ Καλαμάτας - Νηρέας Πατρών 2-8, Άργης Καλαμάτας - ΝΟ Ιτέας 5-10, Επειός Ίλιδας - ΝΟ Καλαμάτας 9-8.

Η Βαθμολογία (4 αγ., τέλος Α' Γύρου)

1. Νηρέας Πατρών 12

2. Επειός Ίλιδας 9

3. ΝΟ Ιτέας 6

4. ΝΟ Καλαμάτας 3

5. Άργης Καλαμάτας 0

ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κολυμβητήριο Λάρισας):

ΝΟ Λάρισας - ΟΕΑΝΑΒ 20-6, ΝΑΟ Κέρκυρας - ΝΕ Λάρισας 16-5, ΝΑΟ Κέρκυρας - ΝΟ Λάρισας 3-3, ΝΕ Λάρισας - ΟΕΑΝΑΒ 13-4.

Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α' Γύρου):

1. ΝΑΟ Κέρκυρας 7

2. ΝΟ Λάρισας 7

3. ΝΕ Λάρισας 3

4. ΟΕΑΝΑΒ 0

ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κολυμβητήριο Εθνικό):

ΟΦΘ - ΧΑΝΘ 21-5, Άρης - ΟΦΘ 13-16, ΧΑΝΘ - ΑΠΣ Οξυγόνο 8-15.

Η Βαθμολογία (3 αγ., τέλος Α' Γύρου):

1. ΟΦΘ 9

2. Άρης 6

3. ΑΠΣ Οξυγόνο 3

4. ΧΑΝΘΙ 0

Σ.Σ.: Ο Ηρακλής δεν εμφανίστηκε στους αγώνες.

Ο Β' Γύρος της Α' φάσης του πρωταθλήματος Β' Εθνικής Ανδρών θα γίνει 21-23/4.

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Γιάννης Κορακής