ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ / ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Χρυσή ισοπαλία πρωτιάς στο φινάλε η Εθνική, 10-10 με Ρωσία και απευθείας στην 8άδα

08.08.2017 16:19       1180

Ισόπαλη 10-10 με τη Ρωσία ήρθε η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών στο τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι της στον Α' Όμιλο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Βελιγράδι, το μεσημέρι της Τρίτης (8/8), ένα ματς που είχε δραματικό φινάλε, καθώς ισοφάρισε με δύο γκολ του Τρούλου στα τελευταία δυο λεπτά κι ενώ είχε βρεθεί να χάνει με 10-8.

Είναι μια ισοπαλία χρυσή, σαν νίκη, για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς του δίνει σίγουρα την πρωτιά στον Όμιλο (με τρεις νίκες και μια ισοπαλία), ό,τι κι αν γίνει στα αυριανά παιχνίδια (όπου η Εθνική μας έχει ρεπό), και παράλληλα την απευθείας πρόκρισης στην 8άδα της διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί πλέον την Παρασκευή 11/8, στις 17.40 ώρα Ελλάδας (καθώς την Πέμπτη θα γίνουν τα χιαστί ματς για πρόκριση στην 8άδα) στον προημιτελικό κόντρα τον νικητή του χιαστί αγώνα 2ος Β' Ομίλου - 3ος Γ' Ομίλου.

Η Εθνική είχε καλά και κακά διαστήματα σε αυτό το παιχνίδι. Στο ξεκίνημα προηγήθηκε 2-1, αλλά στις αρχές του β' οκτάλεπτου βρέθηκε να χάνει με 3-2. Στη συνέχεια βρήκε το ρυθμό της και κατάφερε να προηγηθεί με 6-4 στο φινάλε του δεύτερου οκτάλεπτου. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι διεθνείς έχασαν τη συγκέντρωσή της, έγιναν λάθη, δεν δούλεψε ο παίκτης παραπάνω (γενικότερα), χάθηκε και πέναλτι και οι Ρώσοι πήραν τα πάνω τους και ισοφάρισαν 7-7. Η Ελλάδα προηγήθηκε 8-7 στο τέλος του τρίτου, όμως στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά ακόμα και με δύο γκολ, 10-8, 2.26 πριν από τη λήξη (οι σκόρερ τους που πήγαν να μας κάνουν τη ζημιά ήταν ο αριστερόχειρας Κχαρκόφ και ο Ζακίροφ).

Η Εθνική μας, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Και με μια διαρκή αντεπίθεση στα τελευταία δύο λεπτά, όπου οι Ρώσοι έχασαν τον έλεγχο και δεν διαχειρίστηκαν σωστά τις επιθέσεις τους, κατάφερε με δυο γκολ του κορυφαίου και σε αυτό το ματς, αλλά και από "μηχανής θεού" Χαράλαμπου Τρούλου, να μειώσει σε 10-9 στο 1.16 και να ισοφαρίσει στα 30 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη στο τελικό 10-10.

Η Ελλάδα είχε 3/11 παίκτη παραπάνω και η Ρωσία 4/8.

ΡΩΣΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 10-10

Οκτάλεπτα: 1-2, 3-4, 3-2, 3-2.

ΡΩΣΙΑ: Τσουβίλεφ, Προνίν, Σέιν, Γιούσοφ, Κρουγκ, Μερκούλοφ 1, Αντρέεφ 2, Κουτσερένκο, Ζακίροφ 3, Γκουσάροφ, Σακουντίνοφ, Κχαρκόφ 4, Τσιρκόφ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τεό Λοράντος): Ζερδεβάς, Σκουμπάκης, Γαρδίκας 1, Γκιουβέτσης 2, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 1, Μουρατίδης 1, Δελαγραμμάτικας, Τρούλος 3, Μασμανίδης, Καπετανάκης, Σιορδίλης.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του Ομίλου μας: ΗΠΑ - Πουέρτο Ρίκο 18-7. Ρεπό είχε το Ιράν.

Η Βαθμολογία: 1. ΕΛΛΑΔΑ 7 (4 αγ.), 2. ΗΠΑ 4 (3 αγ.), 3. Ρωσία 3 (3 αγ.), 4. Ιράν 2 (3 αγ.), 5. Πουέρτο Ρίκο 0 (3 αγ.).

Η τελευταία αγωνιστική του Ομίλου: 10.00 Πουέρτο Ρίκο - Ρωσία, 11.15 ΗΠΑ - Ιράν.