ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ / ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ ΕΦΗΒΩΝ / ΜΑΛΤΑ

Χρυσό μετάλλιο για το Μαυροβούνιο, 11-10 την Ισπανία στα πέναλτι

17.09.2017 22:48       1092

Το χρυσό μετάλλιο του Ευρωπαικού πρωταθλήματος Εφήβων, κατέκτησε το Μαυροβούνιο, που επιβλήθηκε της Ισπανίας με 11-10 στα πέναλτι, σε έναν συγκλονιστικό τελικό.

Ο αγώνας είχε από την αρχή δυνατές μάχες, με την Ισπανία να έχει ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (4-3).

Οι Μαυροβούνιοι όμως κατάφεραν να προηγηθούν με 7-6 στο τέλος του τέταρτου οκταλέπτου, όμως ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Ισπανοί ισοφάρισαν  σε 7-7 και έστειλαν το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί το Μαυροβούνιο στάθηκε λίγο πιο τυχερό και κατέφερε να κερδίσει με 11-10, κατακτώντας την κορυφή της Ευρώπης.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 10-11 (1-2, 3-1, 2-1, 1-3, πεν. 3-4)

Σκόρερς:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σαναχούγια 5, Αλέγκρε 2, Πριέτο 1, Ετσεβάρια 1, Άλκον 1

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Βουτσούροβιτς 4, Μάτσιτς 2, Ράντοβιτς 2, Ντράσκοβιτς 1, Μούρισιτς 1, Γιάντσιτς 1

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ουγγαρία, η οποία επικράτησε της Ρωσίας στον μικρό τελικό με 14-11 (5-1, 3-3, 4-4, 2-3).

Γραφείο Τύπου ΚΟΕ: Ν.β.Χ.